IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли антиваксърите да плащат лечението си от COVID?

Това е пазарен подход, който е по-етичен от задължителната ваксинация

15:21 | 14.01.22 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Докато светът се бори с бързо разпространяващия се омикрон вариант на COVID и неговите потенциално опустошителни последици, важна политическа дилема се върти около това как правителствата могат да подтикнат неваксинираните или частично ваксинираните да се присъединят към редиците на тези, които са напълно защитени, пише Андреас Утерман за Financial Times.

Предложените политики варират от глоби (в Гърция) и зелени сертификати за достъп до обществени места (във Франция и Швейцария) до задължителна ваксинация в цялата страна (в Австрия). Ваксинационните изисквания безпокоят по-конкретно либералите и либертарианците и повдигат предизвикателни етични въпроси, като същевременно затвърждават позицията на неваксинираните.

Един отговор на дилемата, който противниците на задължителната ваксинация може да намерят за по-приемлив, може да бъде намерен, като се изследва как застрахователните пазари оценяват риска. Частното застраховане оценява риска на индивидуална база. Неопитните шофьори плащат по-висока премия от тези с история без инциденти. Частната медицинска застраховка предоставя стимули за хората да избират здравословен живот, за да намалят своите премии. Застраховката за пътуване е по-скъпа за тези, които се занимават с по-рискови дейности.

В контраст, универсалните здравни системи не правят такова разграничение: колоездачи, ски състезатели, пушачи, млади шофьори, ваксинирани срещу COVID, частично ваксинирани и неваксинирани, всички се ползват с еднакъв достъп до здравната система.

Някои твърдят, че равният достъп трябва да се запази на фона на заплаха, толкова сериозна като коронавируса, и че изборът да не се ваксинираш е еквивалентен на избора да пушиш или да участваш в екстремни спортове. Повечето такива „рискови“ поведения са твърде незначителни, за да имат системно въздействие и във всеки случай повечето от нас имат както нискорискови, така и високорискови поведения, така че колективният баланс се поддържа.

Но въздействието на COVID (и по-специално това на неваксинираните или частично ваксинираните върху нивото на инфекции) може да претовари здравната система или, най-малкото, да засегне способността й да предоставя приемливи нива на грижи за всички пациенти. Това прави неваксинацията коренно различна от другите „рискови“ поведения.

В Обединеното кралство, където над 70 процента от населението е ваксинирано напълно, преобладаващото мнозинство от тези, които се нуждаят от най-специализираната болнична помощ, са били ваксинирани частично или изобщо на са. Дори при относително ниски нива на хоспитализация и заетост на леглата в интензивните отделения в сравнение със същия период на миналата година - и може би преди да се усети пълното въздействие на последната вълна - капацитетът на Националната здравна служба на Великобритания бе запълнен, което доведе до по-дълги списъци на чакащи и отменени или отложени операции. За мнозина, които са ваксинирани и са претърпели трудности в резултат на блокадите, това вече не е приемливо.

Един от начините да се подтикнат неваксинираните (поради личен избор) да получат игла е да се изиска от тях да плащат разходите за собствените си медицински грижи в случай на хоспитализация, предизвикана от COVID - политика, която Сингапур въведе миналата година. Някои ще кажат, че подобно изискване би засегнало по-слабо заможните или етническите малцинства, които са непропорционално неваксинирани, докато богатите "бълха ги ухапала". За да се отчита това може да се предложи такса, по смисъл подобна на тази, прилагана при глобите за превишена скорост: процент от (в този случай годишния) доход.

Макар и политически непривлекателна, тази система трябва да бъде въведена, поне докато COVID вариантите водят до толкова коренно различни резултати при хората в зависимост от това дали са ваксинирани или не - и докато антивирусните хапчета не се докажат като рентабилна алтернатива на ваксинацията за предотвратяване на хоспитализация.

Частните застрахователни пазари показаха пътя. Универсалното здравно покритие трябва по изключение да последва примера в този случай като етично по-добра алтернатива на въвеждането на задължителна ваксинация и като допълнение към зелените сертификати, посочва Утерман.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 13 rate down comment 2
cyclop
преди 2 години
Ако ще коментираме подобна идея, трябва всичко да бъде справедливо - нека инжектираните също да заплащат престоя си в болница, ако се разболеят тежко от ковид и се нуждаят от лечение. Все пак са предпазени и защитени именно с цел да не натоварват болничната система. Също смятам че ще е абсолютно справедливо да заплащат лечението си за последствия от инжектирането с експериментални препарати - сърдечни заболявания, неврологични заболявания, тромбове. Този списък може да се допълни с напредването на експеримента, когато се установят още дълготрайни негативни странични ефекти. С избора си да участват в медицински експеримент с предварително известни странични ефекти, инжектираните натоварват болничната система и са в тежест на здравеопазването.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
bgMan
преди 2 години
Повдигането на подобен въпрос е груба дискриминация по признак и е против конституциите на САЩ, Канада, Австралия, Падналобритания и ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 2
khao
преди 2 години
хахаха, това е новата линия на натиск ... сега на неваксинираните ще им се отказва лекарска помощ... редно е да им се отказва и образование и правораздаване .. не спирайте само до здравните грижи! Дигнете и данъка с 10% за неваксинираните и още 10% ако не го поемаме от зад!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Когато правителствата започнат да изплащат солидни обезщетения за причинени вреди или смърт след ваксинация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 1
Naematel
преди 2 години
Да, ако ни върнат парите платени за ваксини. И не ми казвайте че са безплатни :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 1
ratten
преди 2 години
наистина не очаквах, че подобна статия може да се появи тук.но явно доста съм подценил сервилността на тази медия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
mrynmryn
преди 2 години
Това няма как да мине, то тогава защо го плащаме и на пушачите, алкохолиците, наркоманите и тн? А и антиваксърите, които познавам, нямат пари за да си позволят да си платят лечението, нямат постоянна работа. Предполагам не са единствените такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
Трябва ли антиваксърите да плащат лечението си от COVID? == преститут! Защитават ли тия още неофициални ваксини от заразяване? НЕ ! Защитават ли от смърт? НЕ ! Ефекта им е съмнителен, вредата - доказуема. ***** ****** прадажна!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
doba
преди 2 години
*** = о р к и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
doba
преди 2 години
Е то сега им го плащат тези, които им взимат здравни вноски. Значителна част от лекуваните(главно ***) са без вноски, ама им го плащаме... Да сме Живи и Здрави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още