IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин трябва да се страхува от цената на една война с Украйна

Пазарната реакция на заплахата от инвазия сочи, че последствията може да се окажат прекалено тежки за руската икономика

13:09 | 28.01.22 г. 65
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Преди повече от век руският вътрешен министър Вячеслав фон Плеве казва: „Тази страна се нуждае от кратка, победоносна война, за да спре вълната на революцията“. През 1904 г., в разгара на нарастващото обществено недоволство от царското правителство, той вижда предстоящия руско-японски конфликт като желано отвличане на вниманието от вътрешните вълнения, пише за Financial Times професорът по икономика Сергей Гуриев

Неговата доктрина обаче имаше зрелищен обратен ефект. Руската империя наистина влиза във война с Япония, но претърпява катастрофално поражение; последвалата революция от 1905 г. принуждава царя да създаде първата руска конституция и парламент (Думата). Самият фон Плеве не доживява да види това - той е убит през 1904 г. от същите революционери, които прокламираната от него война трябваше да възпре.

Предвид исторически ниския рейтинг на Владимир Путин и песимистичните възгледи на руснаците за икономическите перспективи на страната им, е трудно да не си припомним мисълта на Фон Плеве. Независимо дали Москва нахлуе в Украйна или не, тя вече отвлича вниманието на света - и обикновените руснаци - от нарастващите й проблеми, като стагниращите доходи, корупцията и катастрофалното справяне с пандемията от ковид. Руският опозиционер Алексей Навални силно вярва, че това е мотивацията зад сегашния външнополитически „спектакъл“ на Путин.

Но политиката на ръба изисква достоверни заплахи. Ако войнственото говорене на Путин не беше подкрепено от необходимото движение на войски, той нямаше да бъде взет насериозно. И макар да не знаем дали войната наистина ще се случи, перспективата за конфликт вече нанесе щети на руската икономика. Само на 24 януари фондовият пазар се понижи със 7% в рубли; този спад беше придружен от отслабването на рублата и поевтиняването на държавните облигации. От началото на годината деноминираният в долари индекс RTSI загуби почти 20 на сто. Той се върна към нивата си отпреди пандемията, въпреки че петролът, основната експортна стока на Русия, струва една с трета повече, отколкото тогава. Представянето на руския пазар е особено поразително, като се има предвид, че цени на акциите по света сега се търгуват с 20 до 40 процента над върховете преди пандемията.

24 януари също така беше безпрецедентен по отношение на хода на централната банка на Русия да подкрепи рублата. Бюджетът на Русия е балансиран, когато цената на петрола е 44 долара за барел. Когато тя е по-висока, руското министерство на финансите използва свръх приходите от износ, за да попълва държавния резервен фонд, като облага петролните компании с данъци и предава тези постъпления на централната банка, за да купува тя долари. Тъй като днешната цена на петрола е почти двойно над въпросното ниво, централната банка би трябвало да инвестира сериозно в долари. На 24 януари тя преустанови тези покупки.

Защо пазарите са толкова нервни? Макроикономическият фундамент на Русия всъщност е много добър: нейният брутен вътрешен продукт вече е над нивата отпреди пандемията и според изданието “Фискален наблюдател” на МВФ тя е единствената голяма икономика, която е балансирала бюджета си за 2022 г., с прогнозиран фискален излишък през 2023 и 2024 г. Резервният фонд на Русия възлиза на 12 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Държавният й дълг е много нисък, така че централната банка може да потуши инфлацията чрез повишаване на лихвите без съществена фискална болка.

Но инвеститорите все още са уплашени. Въпреки високата цена на петрола, изтичането на капитали е голямо, а рублата е слаба. Прогнозните темпове на растеж на БВП са доста под средните за света. Това е така, защото пазарите вярват, че най-лошото тепърва предстои. Инвазията в Украйна все още не се е случила, но и не е изключена - а една война би означавала нови, тежки санкции. Малко вероятно е Западът да наложи петролно и газово ембарго на Русия, както направи срещу Иран. Русия е водещ износител на петрол (отстъпващ единствено на Саудитска Арабия) и основен доставчик на газ за Европа. Съюзниците от НАТО обаче имат силата да навредят значително на финансовата система на Русия.

Ето защо пазарите калкулират значително поевтиняване на рублата и спад в цената на руския дълг. В случай на инвазия е вероятно Русия да бъде лишена от достъп до платежната система Swift, най-големите й банки да бъдат поставени под пълни санкции, а активите на най-богатите й граждани да бъдат замразени. Макар Русия да има значителни резерви и свой национален (макар и несъвършен) заместител на Swift, тя ще изпита допълнителни финансови проблеми и банкови фалити, които ще окажат влияние върху покупателната способност на обикновените граждани.

Ще спре ли това Путин? През 2015 г. той каза: „Нашият суверенитет не се продава“, намеквайки, че финансовата цена няма да му попречи да претендира за територия, която смята за своя. Оттогава той всъщност засили репресиите, като си гарантира, че общественото недоволство няма да се превърне в осезаемо политическо предизвикателство. От друга страна, това може да е грешка - точно както се оказа с доктрината на Фон Плеве. Пазарната реакция спрямо рискованата политика на Путин вече сочи, че истинска война може да му струва много повече, отколкото е в състояние да понесе.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 2 години
:) явно не е по малък а е 4 пъти по малък изоите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 4 rate down comment 4
markov
преди 2 години
Населението на САЩ 1929 е около 125 милиона. В резултат на кризата 15 милиона от трудоспособното население са трайно безработни а 6 милиона умират от глад. Това са около 4,8 % от населението. Явно процента в САЩ е по-малък , но в Украйна се комулират и други фактори ......като военни действия към 10 години започвайки с ПСВ от 1914 и приключвайки чак през 2024 с приключване на последните стълкновения....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 4 rate down comment 4
data
преди 2 години
Изоите , при голоморода загива 20 % от населението на Украйна . Я да чуя къде другаде е загинал всеки 5-ти от населението амммм ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 6
data
преди 2 години
Абе що мислиш че някой иска да бие или обира Путин ? Винаги ми е било странно кат някой се напъват че някой ика да завладява Русия ? И кат я завладеят кво ша я правят ? Путин няма против западняците стига те да му гарантират царстването , и парите са им у запада и суровините им ги носят на крака
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 5 rate down comment 4
markov
преди 2 години
По същото време в САЩ са умрели от глад 6 милиона .....често е било срещано работници да работят само за едната храна колкото да не умрат от глад . Дали е било гладомор или световна икономическа криза ....имало го е навсякъде по света , не само в Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Всяка война е гадна и жестока и винаги взема и цивилни жертви. Но когато е наложителна и екзистенциална за воюващия, се води с всички средства. Войната на руснаците в Чечня като военна технология няма нищо общо напр. с войната им в Грузия или Сирия. Евентуална война в Украйна също няма да има аналог с други войни от преди това - руснаците показаха, че имат доста акъл и натрупан опит. Щом ти виждаш къде са капаните за тях в Украйна, бъди сигурен, че и в ГЩ са ги видели още през 2014 и отдавна имат план как да ги заобиколят, ако се наложи. Но, както показва статистиката от 1999 г. насам, откогато Путин се занимава с безопасността на Русия, те критични военни издънки нямат. Единственото недоглеждане беше превратът в Киев, когото проспаха заради олимпиадата. Но Путин пак не излезе капо - взе си критична стратегическа територия, с която сега държи Черно море и хвана Украйна за топките с Донбас, за да си подреди фигурите. Мислим, че сме пред ендшпил за Украйна, щото вече на сички им писна от този цирей и скоро ще го сцепят ... по някакъв начин... И както обикновено, Путин нема да излезе бит и обран... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 2 години
е как що , витрина на режима . все пак са най на запад от всички
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 5
kmilchev
преди 2 години
На това се казва "разкулачване", което разправяш. Голодомор е бил съвсем друго. Виновни са били некадърността и невежието на властта. Мащабът се разбира едва на преброяването на населението няколко години след това. Всичко е идвало от желанието на Сталин за максимално бърза индустриализация, а подчинените му са го лъгали за ситуацията. Именно с това "кърваво" жито са изкупили много американски заводи и технологии, когато Америка е била в икономическа криза. Аз не подкрепям този начин управление, жалко за умрелите хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 2 години
Голодоморът е една дума. Фактът е повсеместен глад. Изселвания и преселвания са прилагани към много непокорни към режима общности. Украинците са преселвани не масово, а от села и райони, които са отказвали или саботирали предаването на житото. Вече ти обясних, че житото е събирано от Украйна, Беларус, Молдова, Казахстан и навсякъде, където се е отглеждало, за да се нахрани цялата огромна и гладуваща страна. Всички са гладували през 1932-33 г., даже американците и житото е било кът - притежаващите или са го продавали, или са им го отнемали - зависи от обстоятелствата... Много странно, защо въпросният Голодомор е осъществен само тази година и еднократно, а не систематично, до пълното изтребление на украинците? А не да са една от най-многолюдните и облагодетелствани от властта републики и като отношение и като инвестиции и като благосъстояние? Щото стандартът в Грузия, Армения, Киргизия и дори Молдова беше доста по-нисък от този в Украйна и Беларус, дори и от РСФСР, демек - от баш-Русия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 1 rate down comment 6
data
преди 2 години
Що си мислиш че на американосите им пука за Украйна ? Та те си я взеха само за да могат после лесно да я търгуват с Путин . Нито им костваше кой знае кви усили нито пък кой знае кви кинти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още