IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Растящите цени на суровините могат да забавят налагането на електромобилите

Поскъпването на никела и кобалта води до увеличение на цените на батериите за електрически превозни средства

15:57 | 20.03.22 г. 11
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Cristobal Olivares/Bloomberg</em></p>

Снимка: Cristobal Olivares/Bloomberg

На 7 март цената на кобалта достига 79 295 долара за тон, най-високото ѝ ниво от юни 2018 г. На 8 март цената на никела се повиши до безпрецедентен връх от над 100 000 долара за тон, което доведе до прекъсване на търговията с метала на Лондонската метална борса.

Суровините отчитат ценови скок в началото на седмицата. Руската инвазия в Украйна доведе до налагане на санкции от страна на западните страни срещу Москва. Това предизвика сериозни смущение във веригите на доставка. 

Освен цените на никела и кобалта, нарастват и тези на паладия, златото, петрола, както и на пшеницата.

Никелът и кобалтът играят особено важна роля по отношение на изграждането на батерии за електрически превозни средства. Най-използваният тип батерия за електромобили е литиево-йонната, където основните минерали са литий, кобалт, никел, графит и манган, пише Mining Technology.

През последните няколко години продажбите на електромобили процъфтяват. Търсенето им в Европа достигнаха рекордно високо ниво през 2020 г., изпреварвайки Китай като регион с най-много регистрации. През 2019 и 2020 г. продажбите там нараснаха със 142% на годишна база.

Въпреки че продажбите стагнират през 2021 г. в Европа, местните потребители закупиха 2,3 млн. нови превозни средства с батерии. С общи глобални продажби от 6,6 млн. броя, електромобилите вече представляват около 9% от всички продажби на нови превозни средства. Очаква се техният брой да продължи да расте, подкрепен от приетите национални и наднационални цели за постепенно премахване на конвенционалните автомобили, снабдени с двигател с вътрешно горене.

ev1 ev1

С нарастването на търсенето на електромобили се увеличава и търсенето на батерии и свързаните с тях суровини. Според изчисления на Международната агенция по енергетика (МАЕ) търсенето на батерии за електрически коли в Европа достига 52,4 гигаватчаса през 2020 г. През 2019 г. то е 24,9 гигаватчаса, което представлява увеличение от 110% на годишна база.

Нарастващото търсене на метали, необходими за батериите, представлява предизвикателство за миннодобивния сектор. Елементи като литий, никел и кобалт се произвеждат само в шепа страни. Това прави веригата ба доставка силно уязвима към прекъсвания и ценова волатилност.

Русия е вторият по големина производител на кобалт в света, отговорен за повече от 6% от световното производство на метала, както и третият по големина производител на никел с над 11% дял.

Все пак има възможност да се осигурят доставки на никел и кобалт от други страни. Данните от Геоложката служба на САЩ (USGS) например показват, че освен Русия, Демократична република Конго (ДРК) и Австралия са другите водещи производители на кобалт, съответно с дял от 69% и 4% от общото световно производство. Индонезия и Филипините също са сред основните производители на никел, отговарящи за съответно 30% и 13% от глобалния добив.

ev2 ev2

Но в краткосрочен план съществуват ограничения в предлагането. Преди руското нахлуване в Украйна и ескалацията в напрежението между двете страни, цените на металите вече растяха поради увеличеното търсене. Предизвикателството пред миннодобивната индустрия е да се справи с това търсене.

През май 2021 г. МАЕ публикува доклад, в който изразява загрижеността си относно бъдещата сигурност на минералите, които са от съществено значение за енергийния преход.

„Данните показват очертаващо се несъответствие между засилените световни амбиции за климата и наличието на жизненоважни минерали, които са от съществено значение за реализирането на тези амбиции“, изтъква Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ.

ev3 ev3

За повечето от тези минерали не липсват запаси. Според данни на USGS Индонезия, Австралия и Бразилия имат най-големите запаси на никел, като глобалните резерви се оценяват на повече от 95 милиона тона. За кобалта са идентифицирани над 7,6 милиона тона резерви, като ДРК, Австралия и Индонезия заемат челните места.

Проблемът тук представляват трудностите около изграждането на нови мини за оползотворяване на тези резерви. Според МАЕ реализирането на нов проект отнема средно 16,5 години. Това хвърля сянка върху възможността за увеличение на продукцията, ако търсенето продължи да расте с бързи темпове.

Според доклада на GlobalData батерията е отговорна за около 35%-40% от стойността на един електромобил. Ако цените на батериите се повишат заедно с цените на суровините, това може да повлияе на растежа при електромобилите през следващите години, особено ако покачването на цените е съчетано с неяснота при субсидиите, какъвто е случаят с Германия. Като част от пакет от стимули по време на пандемията от коронавирус, германското правителство въведе бонус за иновации до 9 000 евро за изцяло електрически превозни средства до края на 2022 г.

„Понастоящем съществува несигурност относно нивото на субсидията от 2023 г. нататък“, пише анализаторът Мохит Прасад. „Тъй като цените на батериите ще се увеличат и все още няма яснота около субсидията за 2023 г., Германия може да стане свидетел на забавен растеж при електромобилите през следващите години“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
doba
преди 1 година
Добре са го формулирали в статията - НАЛАГА...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
Gocho
преди 2 години
Хм ,вярно бе , за това не бях се сетил
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
Абе изпонаписал си сума глупости само в няколко реда...Електромобилите все още имат някои кусури, но тези щуротии за батериите,че за година две се били изхабявали...ис яман на батериите през две три години??Сериозно?Сума електромобили има вече на по 5-6 години,които не са мръднали даже
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 2
travelboy
преди 2 години
Да бе камари с върнати хибриди.Преди да си купя хибрид четох форуми и има тойоти на по 17 години с оригинална батерия.Пък и Тойота дава 10 години гаранция на батерията.Пък ти карай пушилник дето от догодина няма да те пуснат да припариш до центъра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 0
ing5rov
преди 2 години
"...въпроса със скъпите метали ще бъде разрешен с увеличаване на магарешките каруци ." ..... не стигат каруците ... магарета бол .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Обичайния хор безмозъчни копейки пак е заскимтял.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
studioaa
преди 2 години
Ами гръмни се ако искаш за да спреш финансирането на руското джудже. Така наистина ще намалим емисиите бързо и ефективно до заложените нива. Тези електически бараки, които даже не вървят през зимата ти ги карай, но аз няма да спра да ползвам петролни продукти дори и 20 лв да струва литъра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
дядя Вова
преди 2 години
Налагането, нали Пурко! Налагането. Само дето твоите перки и слънчаци може да захранят само едни домове + максимум 1 МОЛ. За електрокари няма как да наложите повече. За индустрия: АБСУРД !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 7
Gocho
преди 2 години
Ти си ***, *** и червен *** Искаш да продължи финасирането на руското джудже Ако всеки се качи на ел кола и си спре парното ,руснаците ще си гризат прикладите и ще си пият газта и петрола
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
Gocho
преди 2 години
"Скъпият бензин тласна потребителите към електрическите велосипеди"Като виждате скъпия бензин довел до ел колела и въпроса решен ,а пък въпроса със скъпите метали ще бъде разрешен с увеличаване на магарешките каруци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още