IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как се готви Европа, ако Русия спре кранчето на газа?

Мерките включват както по-рационално управление на потоците, така и определяне на своеобразни "дажби" за бизнеса и домакинствата

11:31 | 09.04.22 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg</em></p>

Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg

Няколко европейски страни вече подготвиха и представиха планове за действие, в случай че доставките на газ от Русия намалеят или изцяло спрат. Мерките включват както по-рационално управление на потоците, така и определяне на своеобразни "дажби" за бизнеса и домакинствата. Русия заплаши, че ще спре доставките, ако "неприятелските" държави откажат да заплащат доставките в рубли, както поиска президентът Владимир Путин.

Какво точно смятат да правят страните обобщава агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

Австрия

Страната, която внася от Русия около 80 процента от газа, активира първата стъпка от тристепенен план за действие при извънредна ситуация и затегна мониторинга на газовия пазар, но засега не предприе конкретни мерки, за да си гарантира алтернативни доставки. Налагане на газови "дажби" ще се предприема само ако се стигне до третата фаза на плана, озаглавена "незабавна криза".

България

Страната, която внася над 90 процента от газа си от Русия, води преговори с Азербайджан за доставки на газ и търси начини за ползване на терминалите за втечнен газ в Гърция и Турция. Операторът на газопреносната мрежа откри търг за разширяване на подземното хранилище и удвояване на капацитета му и се подготвя за евентуално прекъсване на газовите доставки.

Великобритания

Според говорител на националната електропреносна мрежа доставките са възможни от няколко различни източници. Доставките се очаква да са достатъчни при всички сценарии. Великобритания получава едва 3 процента от газа си от Русия.

Дания

Дания обяви, че има същия план за действие като Германия, който по същество е общоевропейски, но всяка страна има право на своя оценка на проблема. Засега Копенхаген не е активирал първата фаза на плана си за действие.

Германия

Германия активира миналата седмица първия етап на плана си за действия при извънредна ситуация. Вторият етап предвижда прекъсване на доставките или високо потребление, което нарушава баланса и не може да се уравновеси без намеса. Третото ниво е извънредно положение, при което пазарните мерки вече не действат и мрежовият регулатор получава правото да решава как да разпределя газа. През 2021 г. Германия е внесла 55 процента от газа си от Русия, а през 2022 г. - 40 на сто.

Гърция

По силата на плана си за действие страната, която използва газ най-вече за производство на ток, ще получи допълнителни количества втечнен газ, а четири топлоцентрали ще преминат на дизел. Ще се увеличат доставките и на азерски газ. Ще се активират и свободните мощности за производство на ток от въглища. Руският газ покрива около 40 процента от нуждите на страната.

Италия

Министърът на екологичния преход Роберто Чинголани заяви пред "Радио 24", че Италия може да разчита на значителни резерви, за да избегне критична ситуация през следващите няколко месеца дори и да има прекъсвания в доставките от Русия. По думите му първите сделки за доставки по тръбопроводи от Алжир, Либия и Азербайджан, както и по терминали от Катар, САЩ и Мозамбик могат да бъдат сключени още следващата седмица. Италия получава 40 процента от газа си от Русия.

Нидерландия

Нидерландия получава 15-20 процента от газа си от Русия. Правителството помоли бизнеса и жителите на страната да намалят потреблението, но засега не е активирало кризисен план.

Полша

По силата на закона за задължителните резерви, в случай на риск за доставките полското министерство за климата внася формално искане до правителството да наложи ограничения на ползването на газ от потребителите. Те засягат първо промишлеността, а домакинствата биват защитени. Полша внася около 50 процента от газа си от Русия.

Франция

Френският оператор на газопреносната мрежа GRTgaz подготви мерки за действие в случай на прекъсвания в доставките и призова за запълване на хранилищата преди следващата зима. Мерките дават възможност на компаниите да намаляват или спират газовото потребление до два часа за големи потребители, свързани с мрежата. Франция получава около 20 процента от газа си от Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 0
Hahoto2
преди 2 години
Ние ще заменим газта с ракия и каки с горещи сърца. Да му мислят студенокръвните! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 1
многодобре
преди 2 години
...ако Русия спре кранчето? Всеки ден, ако не то през ден се налагат някакви санкции от страна на ес към Русия. Щели да не купуват от нея газ, нефт, въглища, ....и какво ли още не, но ето и заглавие "...ако Русия спре кранчето". Аз ли не съм добре или нещо сбъркано има в поведението на всички западни управници?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
OPASEN
преди 2 години
Европейските банкери и политици поставиха Европейската икономика на командно дишане - огромно количество напечатани пари и нулеви лихви! Сега ги е страх да спрат, защото ще дойде криза и ще загубят властта си, НО ... идва идеален момент за тях! На тях им трябва оправдание за неизбежната криза и Путин им идва дюшеш - перфектния виновник, защото, видиш ли, няма газ или ако има ще е супер скъп (шистовия газ на САЩ). Европа скоро ще е в рецесия, НО истинската причина я знаят само икономистите и финансистите, а именно - ЕЦБ няма как да продължи командното дишане, защото ще се стигне до галопираща инфлация и хипер инфлация, т.е. те трябваше много отдавна да спрат печатането на пари и да вдигнат лихвите. Реално те сега вече ще започнат да го правят, кризата ще дойде до края на годината, НО виновникът ще е Путин ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
GiRo
преди 2 години
Няма да стане веднага. Ще бъде бавен, мъчителен, но необратим процес. Случи ли се веднъж обаче и последният коз на Мордор си заминава. Остават само с един голям червен бутон и някой друг тостер ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
melon
преди 2 години
България от почти 80 години се управлява от руски агенти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
cyclop
преди 2 години
Наказахме ли ги вече руснаците, или сега почваме. Викаш, своеобразни "дажби" за бизнеса и домакинствата - мале, сигурно своеобразно "изтръпват" в Русия. Като подложим 600 милиона европейци на лишения, като се качат непоносимо цените на храни, горива, отопление и ВСИЧКО, не искам да ги мисля руснаците как ще се чувстват без айфон и икеа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
national power
преди 2 години
Ха ха хаааааааххххххххххх голяма подготовка.Свалили са гащите и се подмиват обърнати на изток
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
KMETA
преди 2 години
Няма да готвят, ще го ядът суровов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още