IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ердоган попари надеждите на Финландия и Швеция за присъединяване към НАТО

Двете страни са убежище на терористични организации, твърди турският президент

16:49 | 13.05.22 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в петък, че за Турция, която е страна членка на НАТО, не е възможно да подкрепи плановете на Швеция и Финландия да се присъединят към пакта. По думите му причината е, че скандинавските страни са „дом на много терористични организации“, предава Ройтерс.

Планът на Финландия да кандидатства за членство в НАТО, обявен в четвъртък, и очакването, че Швеция ще последва примера ѝ, ще доведат до разширяване на западния военен съюз, което руският президент Владимир Путин целеше да предотврати с нахлуването в Украйна.

„Следим развитията около Швеция и Финландия, но нямаме положително мнение“, заяви Ердоган пред репортери в Истанбул и допълни, че НАТО е направила грешка в миналото с приемането на Гърция.

Официално Турция подкрепя разширяването след присъединяването си към НАТО преди 70 години. Всяко решение за разширяване трябва да получи единодушно одобрение от страните членки.

"Турция не иска да се повтарят едни и същи грешки. Освен това скандинавските страни са приели терористични организации“, каза Ердоган.

„Те дори са членове на парламента в някои страни. Няма как да гледаме положително на това“, допълни той.

Преди време Турция заяви, че поддръжници на сепаратистките кюрдски бунтовници, които се борят за независимост в Югоизточна Турция, се придвижват свободно в Европа. Някои предполагаеми поддръжници на Фейтулах Гюлен - живеещия в САЩ духовник, когото Ердоган обвинява, че стои зад опита за преврат в Турция през 2016 г., също избягаха в Европа, включително в някои скандинавски страни, припомня Bloomberg.

Турция се стреми към балансирана позиция към войната в Украйна. Правителството в Анкара не е склонно да изгори мостовете си с руския президент Владимир Путин, отчасти заради страх, че скъсване на отношенията ще изложи турските сили в Сирия на риск от нападение от сирийските правителствени войски, подкрепяни от Русия.

Но в същото време страната доставя на Киев произвеждани в Турция дронове и затвори проливите и въздушното си пространство за руски военни кораби и самолети.

Въпреки ориентацията си към САЩ и Западна Европа от Студената война насам Финландия и Швеция смятаха, че националната им сигурност е най-добре защитена чрез оставането им извън НАТО. Те целяха да избегнат нарушаване на военния баланс в района на Балтийско море и провокирането на Русия. Но руското нашествие в Украйна накара двете страни да преосмислят позицията си, напомня Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 10
ПИЧ
преди 1 година
Правилно е , че ще се измени баланса на силите в Балтийско море. Няма нужда от такова приемане. Както и няма опасност за тези северни страни от Русия. Пак може да се напрегне положението. Личи си, че запада търси да удуши Русия, а според някои анализатори и да завземе природни богатства. Дали ще стане това в рамките на нашия живот - не знам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
melon
преди 1 година
Практичен е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 7
khao
преди 1 година
таман и аз щеше да кажа това... иска нещо, тоя просяк! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 7
georgi_shum
преди 1 година
Думи за вътрешна употреба на Ердогоган :) Ще писка, ще писка, ще му обещаят нещо модерно за доставка Шведите, САЩ ще му пуснат някое кокалче и ще клекне. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още