IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС ускорява енергийния си преход с план за 300 млрд. евро

След 2029 г. соларните панели ще са задължителни за всички сгради в ЕС, предвижда зелената трансформация, ускорена заради войната в Украйна

15:06 | 18.05.22 г. 25
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Европейската комисия (ЕК) представи своя план RePowerEU, чиято цел е увеличаване на енергийната независимост до 2027 година. За постигане на целите Брюксел ще мобилизира 300 млрд. евро, от които 72 млрд. евро под формата на грантове, а останалите - заеми.

Това обясни председателят на комисията Урсула фон дер Лайен след края на заседанието на колегиума.
По плана на Брюксел се предвижда ускоряване на зеления преход - целите за дял на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) се повишава от 40% на 45% до 2030 година. Увеличават се и целите за енергийна ефективност - от 9% на 13%, в рамките на същия период.

За да подпомогне процеса, от ЕК ще предложат ускорени процедури по присъединяване на зелените мощности към енергийната мрежа, както и задължение за поставяне на соларни панели за всички търговски и публични сгради до 2025 година. След 2029 година соларните панели ще станат задължителни и за всички жилищни сгради.

"Това е много амбициозно, но реалистично", категорична е Урсула фон дер Лайен. В края на миналата седмица  експрети от Института за енергиен мениджмънт (ЕМI) предупредиха, че трябва да бъде обърнато внимание на енергийната мрежа у нас, за която присъединяването на нови ВЕИ може да се окаже истинско предизвикателство.

Относно зависимостта от природен газ тя посочи, че страните от Европейския съюз (ЕС) вече са одобрили създаването на обща платформа за покупката на суровината, както и на втечнен газ и водород. Част от средствата, които ще бъдат разпределени по REPowerEU (около 10 млрд. евро), ще бъдат използвани за липсваща газова инфраструктура, както и за инфраструктура за зелен водород.

Предвидени са и 2 млрд. евро за изграждане на петролопроводи при налагане на петролно ембарго срещу Русия.

По време на своето изявление фон дер Лайен отчете, че ЕС ще опита да преодолее и годините на недофинансиране на сектор "Отбрана". През следващите пет години ще бъдат похарчени 200 млрд. евро за сигурност и за укрепване на отбранителната индустриална база в дългосрочен период, анонсира още тя.

Войната в Украйна е основният двигател на ускоряването на плановете за зелен преход и укрепване на сигурността, каза още председателят на ЕК. Тя отбеляза, че ЕС ще подкрепи Украйна както по време на войната, така и след нейния край във възстановяването на икономиката ѝ и предложи пакет от макрофинансова помощ за Киев в размер на до 9 млрд. евро през 2022 година.

По отношение на възстановяването на Украйна Урсула фон дер Лайен отчете, че възстановяването, в което ЕС смята да има водеща роля, ще бъде съчетано с реформи за икономиката, които ще подкрепят "европейския път на страната".

Но европейският бюджет не може да бъде единственият източник на средствата за възстановяване на Украйна и затова Брюксел ще кани и страните от общността, международните финансови институции и други донори да се включат в процеса. "Тези инвестиции ще помогнат да Украйна да стане по-силна и по-устойчива", допълни още фон дер Лайен.

От ЕК публикуваха и някои насоки и уточнения относно плана за енергийна трансформация, който предложи официално председателят. Част от мерките по отношение на природния газ предвиждат още временни регулации на цените на суровината за крайните потребители - и за индустрията, и за домакинствата, както и временни мерки, които да осигуряват ефективното функциониране на пазарите, но при спазване на европейските правила.

Неочакваните печалби, които получават компаниите заради високите цени на енергията, могат да бъдат използвани за подкрепа на потребителите, особено през следващия отоплителен сезон. Временно се допуска и регулация на цените на електроенергията за малкия и среден бизнес.

От ЕК призовават страните от общността да изготвят и внесат в Брюксел планове за действие при пълно преустановяване на доставките на руски природен газ, отчитайки, че при такова развитие на ситуацията ще бъдат наложени извънредни мерки, включително и за общоевропейски таван на цената на газа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 8 rate down comment 3
cyclop
преди 1 година
Аз от опит мога да кажа че преди десет години беше изключително глупаво начинание. Имах опция на апартамента да сложа, трябваше да заделя единия килер изцяло, за да се хакне вътре 300 литра бойлер, и тоя бойлер като не се загрява от слънцето, познай от какво се загрява... Отказах се естествено, а съседа който се излъга не е много доволен от сметките за ток през зимата. Същата работа и на един съсед по къща, той пък има и гео-термално и соларно, и му беше по 700 + лв сметката за ток преди няколко години - сега не искам и да го питам, при новите цени може да е двойно. Голяма далавера. И като имам около 20 м2 покрив на къщата, който е използваем за слънчеви батерии, и естествено нито конструктивно е съобразен, нито има опция на лесно място да се прави каквато и да е инсталация - какво? Ще трябва да направя 2 тона стоманена конструкция за да угаждам на дивотиите на еврокрацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
Solar Power
преди 1 година
Невъзможни са само руските опорки :) Звучиш така: "исках да сложа панели , ама нямах желание" :)))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 4
Solar Power
преди 1 година
Не е сложно :) Така ви говорят от русия ... така ви говорят ,че е сложно да си добиваме собствен газ и петрол, сложно е да си направим терминал за втечнен газ ... още по сложно е да се построи тръба до Гърция (над 10 години я строим) , но никак не е сложно да се построи до Сърбия за 1 година :) Сещайте се сами на кого е изгодно да е сложно. Аз от личен опит мога да ви кажа,че панелите изобщо не са сложни. На мен като време ми струваше 4-5 дни преди 7 години и от тогава зеро емисия. Ток и топло без пари. Още се учудвам на разни фенове на които им е СЛОЖНО , но с кеф плащат за нещо което е БЕЗПЛАТНО. Е важното е ,че е СЛОЖНО :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 8
cyclop
преди 1 година
Айде пак родиха умрял плъх. Да се сложели панели на всички сгради. Бих казал консервативно че поне на 30% от сградите това ще бъде или невъзможно, или свързано с невероятно скъпи и сложни (и масивни като разход на материали) конструкции. Само като погледна покривите около мен и ми причернява от поредните напъни на еврокрацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
Бит кой H
преди 1 година
Все по-зле става. в крайна сметка, хладилника и термометъра ще победят Г-жа Лайен и съветниците й, но колко от нас ще оцелеят, за да видят това?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още