IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия разхлаби още капиталовия контрол заради поскъпването на рублата

Пълното вдигане на капиталовия контрол би върнало рублата в диапазона от 70-80 спрямо долара, което би било много по-удобно за икономиката, според анализатор

09:01 | 24.05.22 г. 24
<p>
	<em>Снимка: Jason Alden/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Русия облекчи ключова мярка за контрол на капитала, която е в основата на възстановяването на рублата, след като рязкото възстановяване на валутата се ускори в понеделник.

Делът на валутните постъпления, които износителите трябва да продават, се намалява до 50% от 80%, посочва се в изявление на финансовото министерство на страната, публикувано на сайта му, предава Bloomberg.

Министерството обяснява решението си със „стабилизирането на обменния курс и достигането на адекватни нива на ликвидност в чуждестранна валута на вътрешния пазар“.

Рублата е с повече от 30% по-силна спрямо долара, отколкото беше преди Русия да изпрати войски в Украйна на 24 февруари. Ръстът на обменния курс на валутата заплашват да навредят на бюджетните приходи и износителите.

Властите постепенно облекчават строгите ограничения върху валутните операции, наложени в дните след инвазията, за да спрат резкия ѝ спад. Ограниченията, съчетани със срив на вноса на фона на санкциите, наложени от САЩ, Европа и техните съюзници, почти изкорениха търсенето на чуждестранна валута точно когато предлагането нарасна благодарение на високите цени за до голяма степен несанкционирания износ на енергия.

Министерството на икономиката на Руската федерация заяви късно в понеделник, че поскъпването на рублата достига пик и капиталовите потоци и вносът ще се адаптират. Бъдещите намаления на лихвите също ще премахнат тласъка на валутата, допълва се в изявлението на ведомството.

Пълното „вдигане на капиталовия контрол би върнало рублата в диапазона от 70-80 спрямо долара, което би било много по-удобно за икономиката“, казва Татяна Орлова от Oxford Economics. „Това ниво на валутния курс вече е включено в цените. Следователно връщането към този диапазон няма да подхрани инфлацията“, допълва тя.

Последният пристъп на силата на рублата изглежда е подхранван от някои клиенти – купувачи на руски газ, които се съобразяват с искането плащанията да са в руска валута.

Само за четири търговски сесии рублата скочи с около 15% спрямо еврото. Само в понеделник руската валута поскъпна със 7,8%. Спрямо долара рублата намали по-ранните печалби и поскъпна с 4% до 57,9350 рубли за долар, което е най-силното затваряне от април 2018 г.

Санкциите срещу резервите на централната банка означават, че тя не може да извършва покупки на чуждестранна валута, което правеше редовно преди инвазията.

„Рулата се ръководи единствено от търговията и вероятно сме на върха на излишъка по текущата сметка“, пише Тата Гоуз от Commerzbank в бележка. „При повечето сценарии обменният курс ще бъде по-слаб през следващите тримесечия“, допълва Гоуз.

И все пак лобито на големия бизнес в Русия вдига тревога за ралито на рублата, като обяви създаването на специална работна група за наблюдение на валутната ситуация. „Трябва да се избягват прекомерни регулаторни тежести върху бизнеса в областта на валутното регулиране и контрол“, посочва се в изявление на Руския съюз на индустриалците и предприемачите.

Силата на рублата също е потенциално лоша новина за бюджета, който получава значителна част от приходите от енергийни данъци, деноминирани в чуждестранна валута, но изразходвани в рубли. „Колкото по-висок е ръстът на обменния курс, толкова по-голям ще бъде дефицитът“, казва Евгений Коган, професор във Висшето училище по икономика в Москва. „Това затруднява нещата за износителите, като увеличава разходите и намалява приходите“ в рубли, допълва той.

„Ако това продължи, да речем, половин година, ще бъде изключително неприятно“, казва още Коган, като отбелязва, че „удобният“ курс за икономиката би бил около 75-80 за долар.

Пресслужбите на Банката на Русия и Министерството на финансите не са отговорили на искането на коментар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 5
petrg5s
преди 1 година
Реално никой не изплзва руска рубла в момента.95% от обема идва от Централната им банка и с курс който те могат да контролират.Тази изкуствена интервенция не отговаря на икономическите реалности в страната,а именно очакван спад на БВП -12% и +20%,а реална +50% инфлация.95 от обема е на Централната им банка.СмятайНяма ли капиталов контрол,отива веднага в тоалетната....но тя и в момента РЕАЛНО не се използва от никой
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
onezero
преди 1 година
Май и самите руснаци се изненадаха колко всъщност им е силна валутата, така става като спреш да си продаваш реалните ресурси за напечатана зелена тоалетна хартия, още малко и всички ще видят, че царот е гол
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 4
Petar2015
преди 1 година
От валутните санкции май нямаше голяма полза, но поне им откраднахме парите на централната банка. Как ще ги разделим? А руснаците в един момент ще се сетят да въведат валутен борд (като нас).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 5
Борката
преди 1 година
руПлата, руПлата, тролеве руПлата. Бърдже, че убЕга!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още