IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Британската автомобилна индустрия може да изчезне без ясна стратегия и инвестиции

Brexit и по-привлекателните условия в други страни карат все повече автоконцерни да пренасочват инвестициите си и своите мощности извън Обединеното кралство

11:04 | 30.05.22 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Почти десетилетие, след като се появи първият масово произведен електрически автомобил в Европа, Великобритания е изправена пред риска да изгуби своята автомобилна индустрия, докато светът преминава към електрическа мобилност.

В Обединеното кралство липсват фабрики за батерийни клетки, които стоят в основата на постепенното преминаване от двигатели с вътрешно горене към електромобили. Междувременно водещият автопроизводител в страната, Jaguar Land Rover, преговаря с Northvolt AB и SVolt Energy Technology Co. за доставка на батерии за редица електромобили, чието производство може да бъде ситуирано в Словакия, пише Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати с темата. 

Ако инвестициите в батерии не се повишат, местните автоконцерни може само да ускорят пренасочването на своите мощности извън страната, която в миналото е била втората по големина на автомобилостроенето в света. През последните години Великобритания изпадна от топ 15 в това отношение.

„Ще бъде твърде късно Великобритания да запази си ролята на основен автомобилен производител“, коментира Анди Палмър, бивш главен изпълнителен директор на Aston Martin, който помага на Nissan да създаде своя електрически модел Leaf, изграждан в Съндърланд, Англия. „Освен ако няма морков на пръчка, който да стимулира производството на батерии в страната, е само въпрос на време автомобилната индустрия тук да се превърне в нишова индустрия, която обслужва марки като Rolls-Royce и Bentley“, предупреждава той.

Тъй като преминаването към електрически превозни средства прекроява производствените стратегии на компаниите, Великобритания е застрашена от дефицит при доставките на суровини, от по-скъпа енергия, недостатъчни правителствени стимули и потенциални мита, свързани с Brexit.

Въпреки че до момента страната е вложила стотици милиони паунда в технологични разработки за батерии, резултатът засега е минимално производство на такъв вид продукти.

Към днешна дата Обединеното кралство разполага само с един голям завод в експлоатация, собственост на китайската Envision Group.

Говорител на Jaguar Land Rover (JLR), която произведе повече от 220 хил. превозни средства в страната през миналата година, заяви, че концернът продължава да проучва всички опции за доставка на батерии и че не са взети никакви решения до момента.

Електрическите превозни средства принуждават индустрията да се сблъска с известната дилема кое е първо – кокошката или яйцето. Концерните не са склонни да строят нови фабрики или да преоборудват съществуващите, за да произвеждат електромобили без наличието на мощности за батерии наблизо. От своя страна производителите на батерии обикновено не желаят да инвестират милиарди долари, за да създадат завод без надеждни клиенти.

Britishvolt е сред малкото стартъпи, които обявиха планове за изграждане на заводи за батерии в Обединеното кралство, но липсват ясни ангажименти от страна на автоконцерните за дългосрочни договори за доставка. Подобни договори биха осигурили устойчива печалба за компанията, като се има предвид, че британската автоиндустрия е дом предимно на луксозни и спортни марки като McLaren, Bentley, Aston Martin и Lotus.

бр бр

Въпреки че Nissan Motor Co., Stellantis NV и компанията-майка на Bentley – Volkswagen AG, са се ангажирали да произвеждат електромобили в страната, анализаторите предупреждават, че са необходими много повече инвестиции, за да се защити позицията на местната индустрия. За да запази сегашния си размер, британският автомобилен сектор трябва да увеличи капацитета за производство на батерии 45 пъти до повече от 90 гигаватчаса (ГВтч), посочва Коалицията за декарбонизация на автомобилния транспорт към Green Finance Institute по-рано този месец.

„Ако в Обединеното кралство не бъде обособен сектор на батериите, съществува риск както от пропускане на потенциални приходи, така и от загуба на позиции в глобалната индустрия“, предупреждава организацията.

Все пак са налице и някои положителни аспекти в развитието на местната електрическа мобилност.

Britishvolt ще изгради първата гигафабрика за батерии в Северна Англия, с годишен капацитет от 30 ГВтч, която ще влезе в експлоатация в края на 2027 г. Тя ще осигури достатъчно клетки за около 300 хил. батерии годишно. Осигурени са партньорства с Aston Martin, която планира да пусне в продажба първия си напълно електрически модел през 2025 г., както и Lotus.

Публично-частно предприятие между собствениците на летището в Ковънтри и градския съвет, наречено гигафабрика „Уест Мидландс“, ще отвори врати през 2025 г. и ще разполага с годишен капацитет от 60 ГВтч за производство на батерии. Не е ясно обаче дали съоръжението ще успее без подкрепата на голям автопроизводител.

И докато Великобритания все още се опитва да се ориентира, страните от континентална Европа вече осигуриха големи пакети от стимули, с които да привлекат инвеститорите в сектора. ЕС задели повече от 6 млрд. евро за изграждане на индустрия за батерии, които трябва да отключат допълнително 14 млрд. евро по формата на частно финансиране. 

По-рано този месец Volkswagen заяви, че планира да вложи 10 млрд. евро за производство на батерийни клетки и за сглобяване на електромобили в Испания. След това подобни планове обявиха и конкурентите Stellantis и Mercedes-Benz Group AG.

Търговското споразумение, сключено между Обединеното кралство и ЕС след Brexit, допълнително усложнява нещата. Макар че първоначално то донесе известно облекчение за автопроизводителите, договорът замъглява перспективите. До 2027 г. половината от частите за електромобили и хибриди ще трябва да се доставят на местно ниво — или от ЕС, или от Обединеното кралство — за да отговарят на изискванията за безмитна търговия.

JLR, която обяви планове за пълна електрификация на марката Jaguar до 2025 г., все още не е изложила подробно производствените си планове. Компанията има договор за производство с Magna Steyr за единствения си напълно електрически модел Jaguar I-Pace, който се произвежда в Австрия.

„За съжаление, няма равни условия“, признава Майк Хоус, главен изпълнителен директор на Обществото на производителите и търговците на автомобили, автомобилното лоби в Обединеното кралство. „Правителствата се намесват в Европа. Те се намесват в Америка. Те се намесват в Азия. Така че британското правителство трябва да се увери, че поне може да създаде рамката за производството в страната, за да бъде конкурентоспособно“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
zelka007
преди 1 година
Абе лафа не беше за английска, ами за денацификаторска... ама айде, нема да се заяждаме, все едно не съм го писал... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
doba
преди 1 година
В БГ има термин: японска сглобка и английска такава. Познайте коя се търси повече :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още