IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приходите на Русия от износ на газ за Европа вероятно остават на нивата от 2021 г.

Пониженият обем на доставки за Стария континент не влияе на постъпленията на „Газпром“, изчислява Independent Commodity Intelligence Services

14:39 | 23.06.22 г. 21
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Приходите на Русия от доставките на природен газ за Европа вероятно достигат нивата от 2021 г., въпреки че страната намали обемите за региона, съобщава Bloomberg.

Стабилните постъпления от износ на руски газ за Европа – в резултат на покачващите се цени на енергията – компенсират частично ефекта от западните санкции срещу Москва, които целят да омаломощят Кремъл заради инвазията в Украйна. 

Руският държавен енергиен гигант „Газпром“ вероятно генерира около 100 млн. евро на ден от износ на газ за Европа, което е в съответствие с нивата от миналата година, показват изчисления на Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).

„Шокиращо е да видим, че въпреки съкращаването на дневните доставки от страна на „Газпром“ за Европа със 75% дневните приходи все още са в съответствие с тези преди година и със сигурност са по-високи от времето преди Covid-19“, коментира Том Марзек-Мансър, ръководител на анализите на газовия пазар в ICIS.

Приходите от природен газ през последните месеци „просълзяват“ ЕС и възлизат на общо около 35 млрд. евро от началото на войната, добавя анализаторът.

Европейските газови фючърси се търгуват с четирикратно увеличение на цената спрямо нивата от юни 2021 г. Цените нарастват с 16% само през тази седмица, след като ‚Газпром“ сви обема на доставяния през „Северен поток 1“ газ, заявявайки, че санкциите са блокирали ключова турбина в Канада след ремонта ѝ. Германия заяви, че съкращаването е политически мотивирано и има за цел да разтърси пазарите.

газпром газпром

Спадът в доставките изостря енергийната криза в Европа, където потребителите се борят с нарастващите сметки за електроенергия на фона на най-тежката криза в цената на живота от десетилетия насам. Германия, която разчита на Русия за повече от една трета от доставките си на газ, задейства „алармения“ етап на извънредния си план за газа в четвъртък в отговор на намаляващите руски доставки, но не позволи на компаниите за комунални услуги да прехвърлят растящите цени на енергията върху потребителите на най-голямата икономика в Европа.

Кремъл многократно посочва, че международните санкции вредят повече на Европа, отколкото на Русия. Главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер потвърди миналата седмица, че компанията печели от покачващите се цени в Европа въпреки по-ниските обеми на изнасян газ.

През първата половина на юни средните дневни доставки на „Газпром“ извън бившия Съветски съюз, включително за повечето страни от ЕС и Турция, спаднаха до най-ниското си ниво поне от 2014 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 4 rate down comment 2
cyclop
преди 1 година
Викаш, само рекламните лозунги имаш за зеления хайвер. Няма какво смислено да се каже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
Бит кой H
преди 1 година
Спокойно, Г-да. Токът от ВЕИ е скъп все още и ненадежден. Този от вносен газ, още повече. Батериите сами не произвеждат ток, съхраняват го само. Имаме си въглища. Свои, собствени! Германия, Гърция, та дори и Полша ще си внасят от ЮАР, щото техните явно не им стигат, а ние започваме да изнасяме на съседите. Тук винаги ще бъде топло и светло. М/у другото- ваксиниран съм. X3.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
evlogi
преди 1 година
Въпрос на време е това да се промени.Не дали, а кога.Ребятата са се заели сериозно да отрежат клонът на който стоят, и в рамките на година две ще успеят и ще се изтръсят здраво на твърдата земя.Надеждите на местните путиняци ги знаем,как Китай ще поеме освободената от Европа газ.Това няма как да стане поне в близките 10 години, предвид липсата на инфраструктура, достатъчно е да се види че през миналата година Китай е внесъл от Русия 17 млрд куб метра газ, срещу 155 млрд в Европа.Трябва да направят поне още 4-5 големи газопровода 9от типа на Силата на Сибир) с 5-6 хиляди километра дължина всеки и стотици компресорни станции за да успеят.И след като и ако успеят, то пък тогава цената на която ще продават, ще се определя от Китай, в ролята му на тоталноно доминиращ купувач.При петролът нещата ще се случат дори доста по-бързо, там цените вече не растат, забелязва се и тенденция към спад, а след като мине активният туристически период, и ако западните страни действително навлязат в рецесия , то още наесен ще видим сериозни спадове в цените.Пък ако недай си боже и ковид-а пак се развихри и китайците продължат с блокадите си, тогава не ми се мисли.Може да се окажем пак в ситуацията от 2020, когато цените бяха слезнали до едноцифрени нива, че имаше и моменти с отрицателни.Просто съм поразен от нивото на повърхността на мисленето на Кремъл в момента, една след друга стратегически грешки, чак не е за вярване как успяват толкова глупости да натворят по едно и също време.Обяснявам си го с естествената склонност на диктаторите с времето да се заобикалят с посредствени нагаждачи, хора,които да им казват това,което искат да чуят, а не това , което трябва...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 1 година
типично липса на мислене... бих казал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 1 година
ако викнем баце, ще е изгради за 3 месеца, като ще резне лентата на втория месец ! гарантирано от главболгарсЗАстрой!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
GiRo
преди 1 година
Типичното робско мислене. Важното е да си наяден и на топло, налЕ. До там ти стигат възгледите. Забравяш обаче, че когато стоиш продължително наведен, откриваш едни задни части, де шансът да те изненадат нараства драстично ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
zelka007
преди 1 година
Е ква е тая припряност сега ... ?! ... Нали немаше нужда да се бърза ... ?! ... До 2050г време бол ... :))) ... Я камилата я камиларя , пък то друго се оказа ... Нещо те тормози ли ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 3
cyclop
преди 1 година
Кажи бе, ще станат ли готови инсталациите за зелен хайвер до зимата. Аз съм си подготвен, ама се притеснявам за ваксинираните, че с тая съсипана имунна система не знам как ще я карат на студено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 1 година
Ти нещо притеснен ми се виждаш , нали си купи вълнен пуловер , ще оживееш ... :))) ... Аз и вълнени чорапи съм си взел ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
cyclop
преди 1 година
Какво пишеш непрекъснато бе, нормален ли си, какъв е тоя зелен хайвер дето рекламираш отчаяно, колко време се изгражда инсталация, колко струва, ресурси и техника ще има ли сега при безумната международна обстановка, за колко години ще заменим някакъв смислен процент от системите? Щото ако не можеш да се сетиш (знам че си ковиваксърче и мисленето не ти е сила) - тази есен почва големия проблем. Ей сега, съвсем скоро. Пък ако ще да можем след 5 години да сменим газа със зелен хайвер. Ама тази година няма да можем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още