IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейският съвет прие нови правила за проспектите на публичните компании

Целта е намаляване на регулаторните препятствия пред компаниите

17:03 | 16.05.17 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Европейският съвет е приел днес нови правила за проспектите при издаване и предлагане на ценни книжа, става ясно от съобщение на сайта на европейската институция.

Новите правила са насочени към намаляване на едно от основните регулаторни препятствия, пред които са изправени компаниите, когато издават акции и дългови ценни книжа. В замяна на Директива 2003/71/EC, новите правила се стремят да опростят административните задължения, свързани с публикуването на проспекти, но по начин, който все още гарантира, че инвеститорите ще бъдат добре информирани.

„Това е нов елемент, допринасящ за подобряването на бизнес средата, която е толкова важна за реализирането на съюз на капиталовите пазари в Европа“, коментира Едуард Шиклуна, финансов министър на Малта, която в момента държи председателството на Съвета. По думите му това ще спомогне за укрепването на ролята на финансирането чрез пазара, наред с банковото финансиране за европейските компании.

Новият регламент беше приет на заседание на Съвета по общи въпроси без обсъждане. Европейският парламент (ЕП) одобри текста на 5 април 2017 г., след споразумение между представителите на Съвета и ЕП на 7 декември 2016 г. Повечето разпоредби ще се прилагат 24 месеца след влизането им в сила.

На 20 декември 2016 г. Комитетът на постоянните представители одобри от името на Съвета споразумение с Европейския парламент относно проспектите при издаването и предлагането на ценни книжа.

„Този регламент ще помогне на компаниите да получат достъп до европейските капиталови пазари чрез намаляване на някои от административните формалности", каза тогава Петер Кажимир, министър на финансите на Словакия и председател на Съвета. „Нашата цел е да засилим ролята на пазарното финансиране заедно с банковото финансиране в европейската икономика“, добави той. 

Предложенията имат за цел да намалят едно от основните регулаторни препятствия, пред които са изправени компаниите, когато емитират акции и дългови ценни книжа.

Предложението е ключов елемент от плана на ЕС за развитие на напълно функциониращ съюз на капиталовите пазари до края на 2019 г. Той също така ще спомогне за подобряване на бизнес средата в съответствие с „Инвестиционния план за Европа“ на ЕС.

Проспектите представят информация за дружеството, което дава възможност на инвеститорите да решат дали да закупят ценни книжа, емитирани или предлагани от това дружество. Публикуването им се изисква по закон, когато ценните книжа се предлагат на обществеността или се допускат до търговия. Малките и средни предприятия обаче могат да бъдат възпирани от предлагането на ценни книжа заради документацията и разходите, свързани с издаването на проспект.

Но проблемите вече са разрешени.

Съгласно постигнатото споразумение с Европейския парламент не се изисква проспект при набиране на капитал и проекти за колективно финансиране до 1 млн. евро. Прагът, отвъд който проспектът е задължителен, се вдига от 5 млн. евро на 8 млн. евро във вид на привлечен капитал. Под този праг емитентите могат да набират капитал в съответствие с правилата, определени за местни пазари за растежа.

Проспектът на ЕС за растеж е нов тип проспект, който ще бъде на разположение на малките и средни предприятия (МСП), на предприятия — различни от МСП, допуснати до пазар за растеж на МСП, или за малки емисии от дружества, чиито ценни книжа не са допуснати до търговия на регулиран пазар, с до 499 служители.

Нов проспект за корпоративните облигации, който преди важеше само за дълг, емитиран в номинал от поне 100 000 евро, ще бъде на разположение за допускането до пазарите на задължения на едро. За редовните участници на капиталовите пазари ще има режим за чести емитенти, който ще намали сроковете за одобрение от 10 на 5 дни. По отношение на вторичните емисии, емитентите, които вече са допуснати до фондовите пазари и пазарите за растеж на МСП, ще се ползват от по-опростен проспект при последващи емисии.

Обобщенията на проспектите ще са по-кратки и по-ясни. Вече няма да се изисква проспектите да бъдат на хартия, освен ако потенциалният инвеститор не поиска такъв. Европейският орган за ценни книжа и пазари ще поддържа безплатна онлайн европейска база данни на проспектите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
sivanova
преди 6 години
Европейският съвет не взима решения по конкретни политики, а задава посоката за развитие на Съюза. Има разлика между Европейски съвет и Съвет на Европейския съюз и мисля, че в случая говорите за Съвета на ЕС, който е съзаконодател заедно с Европейския парламент. Направете си проверка на фактите и терминологията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
alzag
преди 6 години
Интересно в какъв срок КФН ще отрази тези промени в регламента и ще направи по-достъпна БФБ за малките фирми и евентуално да видим някакво раздвижване на нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още