IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-чистата морска вода помогна за рекордния улов на риба тази година

До началото на декември рибарите са уловили близо 66 хил. кг паламуд и към 695 хил. кг чернокоп

13:17 | 12.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Чистотата на морската вода осезаемо се подобрява с изграждането на пречиствателни станции по българския участък от Черно море и това е един от факторите тази година рибарите да са доволни от улова. Това казва пред в. „Черно море” Константин Михайлов, ихтиолог от Института по рибни ресурси.

Тази година до началото на декември рибарите са уловили близо 66 хил. кг паламуд и към 695 хил. кг чернокоп (дребен лефер), по данни на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). За паламуда това е 9 пъти повече от предишните 4 г. (най- добра е била 2012 г. – над 96 хил. кг). За черонокопа количеството е рекордно - със 100 хил. кг повече от върховата за улова 2012 г.

Много са факторите, които оформят благоприятната среда за различните видове риба. Пиковите години за улова се редуват с някаква цикличност, казва Константин Михайлов. 

Той изтъква подобряването на хранителната база за хищните видове, каквито са паламудът и леферът – експедиции са установили големи стада от хамсия и трицона на 80-100 мили от брега през последните години, с които се хранят хищните видове.

Според експерта не е ясно дали през следващите години ще се повтори сегашният сравнително висок улов.

Междувременно Съветът на ЕС съобщи, че е решил да запази за догодина квотите за България и Румъния за улов на цаца и калкан в Черно море. Решението ще бъде официализирано на 19 декември, съобщи БТА.

Съветът отбелязва, че уловът на двата вида риба в Черно море се поделя между двете държави от ЕС и Турция, Украйна, Грузия и Русия. Квотите за ЕС се прилагат от 2008 г., за да бъде опазена рибата в Черно море.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още