IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руските милионери се оттеглиха от пазара на луксозни имоти в САЩ

След началото на санкциите срещу Москва бизнесмените от федерацията буквално се изпариха, коментират брокери

18:23 | 30.12.14 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руските милионери бяха сред основните купувачи на луксозни имоти в САЩ през последните години. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Руските милионери бяха сред основните купувачи на луксозни имоти в САЩ през последните години. Снимка: архив, Ройтерс

Докато цените на петрола се понижават, а рублата понася удари, брокерите на луксозни имоти в Манхатън, Маями и други големи градове в САЩ губят част от клиентите си. Руснаците с големи портфейли, започнаха да изчезват от пазара на луксозни имоти още от пролетта, когато започна налагането на санкции на Москва от западния свят.

През последните няколко години руските купувачи бяха основните отговорни за едни от най-лъскавите покупки в Ню Йорк, обяснява Габи Уоршоу, директор на отдела за изследвания в интернет изданието CityRealty, цитиран от CNN.

През последните години имаше покупка на апартамент в Central Park West за 88 млн. долара от Екатерина Риболовлева. Композиторът Игор Крутой пък даде 48 млн. долара за покупката на апартамент на два етажа в Plaza Hotel, а бизнесменът Андрей Вавилов плати 38 млн. долара за апартамент в Time Warner Center. През тази година обаче нямаше такива забележителни сделки, споделя Уоршоу.

Руските купувачи движеха луксозния пазар на имоти и във Флорида, обяснява Данни Херцбърг, агент от Coldwell Banker. Най-скъпата продажба на имот в Маями бе за 47 млн. долара през 2012 г., като жилището бе продадено на неизвестен руски купувач.

Но дори това бледнее в сравнение с продажбата за 95 млн. долара на луксозната къща на Доналд Тръмп в Palm Beach, като купувач бе Дмитрий Риболовлев, който е бащата на Екатерина. От пролетта обаче всички тези руски бизнесмени изглежда изчезнаха, коментира Херцбърг. По думите му сякаш всичко се промени само за една нощ.

Големият спад се получи веднага след като руското правителство затегна валутните си ограничения, като това направи трудно преместването на големи суми пари от руснаците навън от страната. Сега изглежда е предизвикателство да се прехвърлят дори малки суми, нужни за плащането на наемите и поддръжката на имотите, коментира анализаторът.

Все още е трудно да се каже какъв ще бъде ефектът върху пазара след изтеглянето на руските инвеститори, обяснява и  Уоршоу. В момента е трудно да се проследи реално чия е собствеността на имотите, защото обикновено покупките минават през трети човек или друга компания, обясняват експертите.

Според Уоршоу руските купувачи ще се върнат бързо на американския пазар, ако намерят начин да извлекат парите си от руската федерация. „От руски бизнесмен съм чувал, че именно спадът на рублата в момента кара бизнесмените да бъдат още по-нетърпеливи да си закупят имот в САЩ“, каза още той.

Според други експерти обаче ситуацията не е чак толкова тежка, защото руските купувачи са били наистина с най-големите покупки, но не са доминирали на пазара на скъпи апартаменти, добави Джонатан Милър, който е оценител от Ню Йорк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:27 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още