IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Броят на фалиралите фирми в Германия намалява с над една трета

Официалната статистика показа, че през октомври 2021 г. броят на фирмите в несъстоятелност е значително по-малък спрямо този от същия период на 2019 г.

12:17 | 11.01.22 г.
<p>
	<em>Празни маси на заведение в Берлин малко след избухването на пандемията през март, 2020 г. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Празни маси на заведение в Берлин малко след избухването на пандемията през март, 2020 г. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Броят на фалиралите фирми в Германия е намалял с една трета през октомври 2021 г. Това показват данни на федералната статистика Destatis. През десетия месец на миналата година местните съдилища в страната са отчели 1056 заявления за несъстоятелност, подадени от компаниите. Спрямо същия период на 2020 г. е налице спад от 2,7%.

На двугодишна база понижението е още по-голямо. В сравнение с октомври 2019 г. - последната година преди избухването на пандемията от коронавирус - броят на бизнесите, обявили несъстоятелност, е бил с 33,7% по-нисък през октомври 2021 г.

Според наличните данни към момента обаче броят на заявленията за започване на процедура за несъстоятелност е нараснал през декември. Статистиката на базирания във Висбаден статистически институт показва, че през декември броят на тези заявления е нараснал с 18% на месечна база.

Резултатите показват, че пандемията не е довела до вълна от фалити, каквито опасения имаше и в България. Последнните данни на европейската статистическа служба Евростат показаха, че през третото тримесечие на годината фалитите в България са намалели рязко на годишна база.

Предизвикателство за новоизбрания в началото на декември 2021 г. канцлер на Германия Олаф Шолц обаче ще бъдат пандемията и ускоряващата се инфлация. Бързото разпространение на омикрон варианта стана причина за опасения от възможно забавяне на икономическото възстановяване не само на Германия, но и в глобален мащаб.

От ОИСР все още очакват, че догодина разширяването на икономиката ще набере скорост, подкрепена от увеличени потребителски разходи, подобрено доверие и „стабилни“ инвестиции. Голяма част от прогнозите обаче са направени преди новините за омикрон варианта да се разпространят, и представителите на организацията посочиха редица други рискове – от повторно блокиране до покачване на цените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:02 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още