През 2016 г. 10,5% от предприятията в България (с 10 и повече заети лица) продават своите продукти и услуги онлайн, а реализираният оборот от електронна търговия възлиза на 5,4% от общия им оборот, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
По-голямата част от предприятията, които продават чрез интернет, осъществяват онлайн продажби чрез собствен уебсайт, интернет магазин или уебприложение (88,6%), а 26,9% използват платформи за електронна търговия като eBay, Amazon, Booking.com, eMAG.
Най-много продажби са осъществени към клиенти от България (95,4%), но немалко предприятия предлагат своите продукти и услуги на клиенти от други европейски държави (34,5%) или от други страни извън Европейския съюз (ЕС) (19%).
Най-активни при използването на електронна търговия са големите предприятия, 22% от които извършват покупки по интернет, а 18,5% продават стоки или услуги онлайн.
Използване на социални медии
През 2017 г. 34,4% от предприятията използват различни видове социални медии, за да развиват дейността си и да разширяват своето интернет присъствие. Най-популярни са социалните мрежи (Facebook, LinkedIn, Xing, Google+, DotBulgaria и т.н.), в които 47,5% от предприятията с 250 и повече заети лица поддържат свой профил.
Големите компании са най-активни и при използването на уебсайтове за споделяне на мултимедия (VBox7, YouTube, Instagram, Flickr, SlideShare и т.н.) с дял от 20%, докато при малките предприятия с 10 - 49 заети лица относителният дял е едва 6,7%.
Основните цели, за които предприятията използват социални медии, са подобряване на имиджа на предприятието или на пазарния продукт - например реклама, промоции (71,7%), получаване и отговаряне на мнения, отзиви, въпроси от клиенти (61,2%) и сътрудничество с бизнес партньори или други организации (36,7%). Най-малък е делът на
предприятията, които включват своите клиенти в разработването или обновяването на стоките или услугите (17,3%).
Използване на „облачни“ технологии
През 2017 г. 8% от предприятията се възползват от предимствата на „облачните“ технологии, за да оптимизират бизнес процесите си, като основни потребители са големите предприятия с повече от 250 заети лица (28,6%). Основните цели, за които предприятията използват облачните решения, са поддръжка на електронна поща (72,7%), съхранение на файлове (67,6%) и хостинг на база данни (57%).


Може ли изкуственият интелект да намали броя на върнатите покупки от е-магазини?
Бездомници превзеха подлезите във Варна (СНИМКИ)
Момиче се влюби в мъж, той я продаде за проститутка
41 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
МОСВ започна спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Доставиха храна на борда на "Кайрос"
Синът на Арнолд Шварценегер, Кристофър, е копие на полубрат си Джоузеф Баена
Над 500 студенти посрещат 8 декември на Пампорово
Берое и Септември завършиха 0:0
Мъж е в тежко състояние след катастрофа на пътя София-Варна