IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Летни занимания в планината и музея мотивират децата да учат

Науката и изкуството влизат в ежедневието на учениците през лятната ваканция, посочиха Елена Татарова от фондация "Пламнина" и учителката Микаела Цветкова

13:10 | 06.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Искахме да създадем алтернатива, в която децата могат да учат и да създават връзки и правим лагери в планината като лятно обучение. Това разказа в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "Смарт час" Елена Татарова, съосновател и изпълнителен директор на фондация "Пламнина".

"Смятаме че природата е едно естествено място за учене, в което децата могат да реализират своя потенциал. Ученето извън класната стая води до по-добри резултати", смята  тя.

По думите ѝ, приятелствата, които децата създават в планината са по-устойчиви. „Имаме дни, които са предизвикателство като учене в разнообразни сфери“, определи тя иновативното обучение. 

Елена Татарова посочи, че в планината се увеличава мотивацията на децата да учат.

Тя обясни, че по време на летните лагери под формата на игри се научава много повече и се попълват пропуските по време на обучението в училище.

Татарова изброи сферите, в които влизат децата. Екстремно-спортният включва скално катерене, рафтинг, палатки, а другият е фокусиран върху местни занаяти и традиции на Родопите.

„Има много преходи, излети, при които децата освен забавно приключение осмислят своето преживяване в планината“, коментира експертът.

Татарова подчерта, че разчитат на планински водачи, инструктори, доброволци, които помагат за пребиваването на децата в планината.

Летният проект "Време за приключения" е програмата, за която разказа Микаела Цветкова, преподавател по английски език в 172-о училище "Христо Ботев" в Нови Искър. Той включва посещения на кино, музеи, и всякакви занимания, които не са свързани със седене пред компютър.

Според нея ученето чрез преживяване помага на децата да се потопят в „материята, да проявят интерес и да разкрият таланта си“. При неформалното образование се залага на литература, изобразително изкуство, но и на науката с посещение в Музея „Земята и хората“, среща с космонавти по линия на Атлантическия клуб.

По какъв начин летните занимания могат да бъдат от полза с наваксване на знания през миналата учебна година и да подготвят за настоящата? Къде се правят летните лагери на децата? Как науката и изкуството влизат в ежедневието на децата през лятото? Как се развива инициативата „Забравените училища в България“?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването "Смарт час" гледайте тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:38 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още