IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Airbnb задълбочава жилищната криза в Холандия

Секторът на наемите на частни жилища в страната е постигнал ръст от 23,4% от 2012 г. насам

09:00 | 01.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Инвеститори в частни имоти купуват домове в Холандия и ги използват за краткосрочно отдаване под наем, като създават недостиг от къщи, подходящи за първо жилище, не само в големите градове, но и на регионалните пазари, пише онлайн изданието Global Property Guide.

Секторът на наемите на частни жилища се е разраснал с 23,4% в Холандия от 2012 г. насам, показва доклад на Амстердамския университет и на Католическия университет в Льовен. Според доклада над 10% от жилищата в Ротердам, Хага, Амстердам, Грьонинген и Маастрихт сега са собственост на частни инвеститори.

Жилищните пазари стават надценени заради нарастването на инвеститорите, които купуват по-малки жилища и изтласкват младото поколение в страната от пазара. Близо 30% от апартаментите и студиата под 50 кв. м са закупени от инвеститори, сочат данните на доклада. Хора, притежаващи три-четири имота, контролират почти 14% от предлаганите жилища под наем в Airbnb. Услугата за краткосрочни наеми на жилища обаче опроверга доклада и заяви, че той е неточен.

Властите в Амстердам въведоха редица ограничения върху краткосрочните наеми на жилища. Събственик, който отдава стая под наем, трябва да е регистриран като живеещ на адреса. Имотите, които не са обитавани от собственика им, могат да бъдат отдавани под наем за не повече от 60 дни в годината. Властите планират да намалят срока до 30 дни на година в близко бъдеще.

Местните медии обаче съобщиха, че професионални собственици успешно заобикалят ограниченията и в резултат на това значителен брой стаи и къщи в Амстердам са отдавани под наем през цялата година в сайтове за краткосрочни наеми на жилища като Airbnb.

Много страни в света налагат сходни ограничения. Франция обяви миналата година, че собствениците в Париж ще трябва да регистрират имотите си пред властите, преди да публикуват обява в сайтове за краткосрочни наеми на жилища. Основното жилище не може да бъде отдавано за повече от 120 дни в годината, но собствениците често заобикалят нормата и го отдават под наем през цялата година.

Испанските градове и острови, които са популярни сред туристите, също предприеха мерки срещу собствениците на нелицензирани ваканционни жилища, които отдават имотите си краткосрочно. Собствениците на апартаменти на островите Майорка, Ибиса, Менорка и Фоментера са застрашени от глоби до 40 хил. евро (49 409 долара), ако бъде установено, че отдават имотите си под наем на туристи.

Туристически агенции или сайтове като Airbnb или HomeAway, заловени да предлагат апартаменти под наем на острова, са застрашени от още по-големи глоби до 400 хил. евро (494 096 долара).

Правителството на Сингапур скоро ще подложи на обществено обсъждане регулаторна рамка за краткосрочните наеми на жилища. То неотдавна наложи глоби на двама мъже, които са отдавали неправомерно четири апартамента в Airbnb при първия по рода си случай в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още