IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на жилищата в Лондон продължават да намаляват заради по-слабото търсене

Очакванията са пониженият интерес на купувачите да се запази и през второто полугодие

10:27 | 12.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на жилищата в Лондон са продължили да спадат и миналия месец на фона на свиващото се търсене в британската столица, сочат данни на Кралския институт на лицензираните оценители на недвижими имоти (RICS), цитирани от Bloomberg.

За шести месец значително повече брокери на недвижими имоти съобщават за намаляващи, отколкото за растящи цени, въпреки че броят им се свива в сравнение с предишните месеци, съобщава RICS. На национално ниво цените са останали предимно непроменени, допълва компанията.

Цените на жилищата във Великобритания намаляват след 30-годишния бум, който ги тласна до недостъпно равнище за повечето британци. По-бавният икономически растеж и решението за напускане на Европейския съюз (ЕС) нанесоха допълнителен удар на търсенето на жилища, особено в Лондон.

Броят на хората, търсещи апартамент за купуване в британската столица, не се е променил много миналия месец и участници в допитването на RICS очакват пониженият интерес да се запази през второто полугодие. На национално равнище броят на продажбите намалява за 16-и месец.

„Трудно е да очакваме стимулиране на активността на жилищния пазар в близко бъдеще“, казва Саймън Рубинсън, главен икономист в RICS.

Данъчните промени са имали нежелани последици за сектора на частните жилища под наем, допълва той. „Макар че е разбираемо желанието на правителството да окаже подкрепа на купувачите на първо жилище, това се случва на цената на по-високи наеми, тъй като привлекателността на закупуването на жилища с цел отдаване под наем намалява“, отбелязва Рубинсън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още