IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на жилищата в Швейцария обръщат тенденцията

Наемите в страната вече устойчиво падат, а цените на жилищата за покупка силно забавят ръста си

10:24 | 10.01.17 г. 3
<p>
	<em>Снимка: FreeImages.com</em></p>

Снимка: FreeImages.com

След 15 години на непрекъснат растеж на цените на жилищата усилията на правителството на Швейцария да „охлади“ пазара на имоти вече се изплащат, пише онлайн изданието Global Property Guide. Наемите в страната вече отчитат устойчиви спадове, а цените на имотите за продажба силно забавят ръстовете.

За 12-те месеца до края на септември наемите на апартаментите в Швейцария отчитат спад от 1,28% спрямо предходния 12-месечен период. С отчитане на инфлацията понижението е 1,15%. Най-силен е спадът на наемите на новите жилища – средно 3,45% за периода.

Същевременно цените на апартаментите за продажба като цяло отчитат ръст от 1,4% (1,5% с отчитане на инфлацията). За сравнение, средногодишният ръст на цените през последните няколко години надхвърля 5%.

Цените на еднофамилните жилища се увеличават с 1,3%.

По региони най-силен спад на наемите е отчетен в Женева – 5,4%, Цюрих – 2,2%, Южна Швейцария – 2%. Нивата в Берн остават без промяна.

Същевременно обаче Женева остава най-скъпият град за покупка на жилище в Швейцария – почти 10 900 евро на кв.м, следван от Цюрих – почти 10 500 евро за кв.м, Лозана с 8 500 евро за кв.м, Базел с 8 200 евро и Берн с 6 300 евро.

През последните две години централната банка на Швейцария прие по-стриктни и ограничаващи критерии за ипотечното кредитиране, за да овладее ипотечните дългове. В момента те представляват 94% от общата задлъжнялост на домакинствата.

Решението на институцията да се откаже от минималния обменен курс спрямо еврото пък оскъпи имотите в страната за чуждестранните купувачи, което оказва натиск върху търсенето, посочва изданието.

За периода 2000-2012 г. цените на жилищата за продажба в Швейцария се повишиха с над 67%, като при еднофамилните къщи повишението достига почти 45%. Наемите за същия период нараснаха с 44%, отчита изданието.

Ръстовете се подкрепяха от паричната политика на швейцарската централна банка и резкия спад на лихвите по ипотеките. Към септември 2016 г. лихвите по ипотеките с плаваща лихва са средно 2,64%, а с фиксирана лихва за различен период от време варират от 1,13% до 1,95%.

В момента обаче е доста по-трудно кредитополучателите да се квалифицират за ипотечен кредит заради новите изисквания на централната банка. Търговските банки освен това са длъжни да държат капиталов буфер в размер на 1% от рисково претеглените им активи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
ratten
преди 7 години
бъдете по-снизходителни, голямо е натоварването на тия хора.превеждат статии през гугъл преводача а като свършат се логват като модератори и обикновени потребители и карат още една смяна така )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
d333
преди 7 години
Миглено, Миглено... недоучила ми изглеждаш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
lozkhris
преди 7 години
След като прочетох " Същевременно обаче Женева остава най-скъпият град за покупка на жилище в Германия" / ГЕРМАНИЯ, братлета / и се убедих за пореден път. че журналистиката, както и преводите от чужди езици далеч не са силната страна на кадровата мощ на собствениците на ИнвесторА, авиокомпаияТА и още няколкоТО знакови бг-институции:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още