IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на жилищата във Великобритания с най-дълъг спад от финансовата криза

Те намаляват за пети пореден месец, което е най-дългата негативна поредица от 2009 г. насам

13:27 | 13.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на жилищата във Великобритания са се понижили за пети пореден месец през юли, което е най-дългата поредица от спадове от финансовата криза насам, съобщава Bloomberg.

Цените на жилищата са се понижили с 0,2% спрямо юни, с което средната им цена е достигнала 302 251 паунда (386 хил. долара), сочат данните на Acadata. В Лондон картината остава смесена, като продажбите през второто тримесечие са намалели със 7% спрямо същия период на миналата година, а цените на имотите са се понижили в близо две трети от кварталите в британската столица. Цени Цени

Британският жилищен пазар отслабва след три десетилетия на бум на фона на забавянето на икономическия растеж, несигурността заради Brexit и инфлацията, която надхвърляше ръста на заплатите  през по-голямата част на миналата година. Лондон, където средната цена на жилищата е над два пъти по-висока от средната в страната, пострада по-тежко от останалата част на Великобритания.

На национално ниво годишният ръст на цените е достигнал 1,6%, което е най-ниското равнище от шест години, а продажбите са намалели със 6%, сочат сезонно изгладени данни на Acadata. Очаква се повишаването на основния лихвен процент от Английската централна банка (АЦБ) през август „да доведе до още по-голямо свиване на активността на жилищния пазар“, казва се в доклада.

Централната банка повиши лихвите едва за втори път от финансовата криза този месец и съобщи, че имотният пазар в Лондон преминава през фаза на слабост заради решението на Великобритания да напусне ЕС. Членът на Комитета по паричната политика на банката Иън Маккафърти заяви миналата седмица, че британската столица преживява „значителна промяна в резултат на несигурността около Brexit”, което натежава върху цените на жилищата и наемите.

Мнението на АЦБ е подкрепено и от средния растеж за тримесечието в отделните области на страната. Уест Мидландс постига най-бърз растеж, докато в Югоизточна и Източна Англия той е най-бавен.

Отделен доклад на Visa и IHS Markit показва, че разходите на потребителите са намалели с 0,9% през юли спрямо същия период на миналата година. Въпреки че горещото време е помогнало за увеличаването на разходите за храна, напитки и почивка, допитвания показват, че търговците на дребно са притеснени, че повишаването на лихвите ще засегне вече крехкото доверие на потребителите.

„Малко е вероятно тенденциите за разходите да се подобрят в близко бъдеще“, казва Анабел Фидес, главен икономист в IHS Markit. “Тенденцията до този момент на годината е за относително по-ниски разходи, което отчасти се свързва с разочароващия растеж на реалната печалба въпреки затегнатия пазар на труда. Повишаването на лихвите от Английската централна банка вероятно ще подложи на допълнителен натиск бюджетите на домакинствата“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още