IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Чуждестранни инвеститори са вложили рекордна сума в бизнес имоти в Китай

Стремежът към деливъриж свива присъствието на местните компании и подкрепя чуждестранните играчи

22:12 | 18.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Чуждестранните инвеститори увеличават присъствието си на пазара на бизнес имоти в Китай, като се възползват от стремежа за деливъридж, който свива влиянието на местните компании, съобщава Bloomberg.

Миналата година чуждестранните компании са придобили имоти в Китай за рекордните 9 млрд. долара, като се съставлявали малко над половината от общите продажби в Шанхай. Blackstone Group и сингапурската компания CapitaLand Ltd. са сред най-активните чуждестранни компании в азиатския гигант.

Ръстът идва в момент, когато някои от най-големите частни конгломерати в Китай като HNA Group се освобождават от имоти в чужбина. В някои случаи те продават и местни имоти.

„Години наред всеки път, когато чуждестранни инвеститори подготвяха оферти, те ме питаха колко местни кандидати имаме в момента? Когато казвах, че са няколко, те бяха силно разстроени. Миналата година ситуацията коренно се промени“, отбелязва ръководителката на отдел „Китайски капиталови пазари“ в Colliers International Бети Ван.

Чуждестранните купувачи са подкрепени от слабия юан, който прави придобивките по-евтини, и от затегнатите финанси, заради които китайските компании е по-вероятно да бъдат продавачи, отколкото купувачи.

„Стремежът на Китай към деливъридж тласка нагоре лихвите по кредитите и засяга търсенето от страна на местните инвеститори“, казва Сам Сие, ръководител на отдел „Китайски изследвания“ в консултантската компания CBRE.

Чуждестранни компании са придобили 31% от бизнес имотите в Китай миналата година, сочат данни на CBRE за сделки на стойност най-малко десет милиона долара. Те може да съставляват до 40% от продажбите в Шанхай и Пекин през 2019 г., прогнозира Colliers. Ограниченията за местните компании включват промяна на правилата в края на 2017 г., която затруднява имотните фондове за частни капиталови инвестиции да набират средства.

CapitaLand и Сингапурският държавен фонд GIC са вложили 1,8 млрд. долара в най-високите кули близнаци в Шанхай – най-голямата придобивка през 2018 г. Доходността в централния бизнес квартал в града расте. През декември Blackstone купи офис сграда и търговски комплекс в града за 1,25 млрд. долара.

Въпреки че мнозинството придобивки от чуждестранни инвеститори са съсредоточени в Пекин и Шанхай, градове като Ханджоу, Нандзян и Ухан привличат интереса с перспективата за растяща доходност, казва Сам Сие от CBRE. Сред горещите сегменти на пазара са апартаментите под наем и логистичните площи, допълва той.

Инвестициите в бизнес имоти на чуждестранни компании са нараснали с 62% до 78 млрд. юана (9,1 млрд. долара) през 2018 г., което е най-голямата сума от началото на воденето на статистика от CBRE през 2005 г.

„Въпреки че чуждестранни инвеститори влагат големи суми, те не са свършили боеприпасите си. Чуждестранният капитал ще бъде голяма сила на китайския инвестиционен пазар тази година“, смята Франсис Ли, ръководител на отдел „Капиталови пазари в Китай“ в консултантската компания Cushman & Wakefield.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още