IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия и ЦИЕ стимулират растежа на инвестициите в бизнес имоти в Европа

Консултантска компания прогнозира кои сегменти от пазара ще се радват на най-голям интерес от инвеститорите през второто полугодие

14:37 | 31.08.20 г.
<p>
	Изглед от Берлин.&nbsp;<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Изглед от Берлин. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Германия и Централна и Източна Европа (ЦИЕ) са регистрирали ръст на оборота в сектора на бизнес имотите през първото полугодие въпреки последиците от COVID-19 през второто тримесечие, сочат данни на консултантската компания Savills.

Германия е била най-устойчивата страна със скок на инвестиционните сделки от 31% спрямо първите шест месеца на 2019 г., което от гледна точка на обем се изразява в допълнителни инвестиции от 10 млрд. евро. Други страни, които са отбелязали ръст на инвестициите през първото полугодие, са Люксембург  (173,1%), Португалия (42,2%), Чехия (11,2%), Полша (4,6%) и Румъния (3,2%).

На обратния полюс най-голям спад на инвестициите е отчетен в Ирландия (-44,5%), Норвегия (-38%) и Италия (-29,5%).

„Както очаквахме заради ограниченията на блокадата, обемите от чуждестранен капитал, достигащ до европейския пазар на недвижими имоти, намаляват. Въпреки това през последните месеци виждаме увеличаване на активността от инвестиционни мениджъри и растящ брой придобивания чрез съвместни дружества или сделки с акции, позволяващи на международни фондове да инвестират в чужбина. Освен това макар че азиатската инвестиционна активност в Европа е доста вяла, американските фондове, които често имат присъствие в Европа, остават активни“, коментира Оли Фрейзър Лоен, съвместен ръководител на отдел „Регионални инвестиции за Европа, Близкия изток и Африка“ в Savills.

Консултантската компания прогнозира и кои ще са водещите сегменти от пазара на бизнес имоти за инвеститорите през второто полугодие.

Многофамилни жилища

През първото полугодие на 2020 г. инвестициите в многофамилни жилища са възлезли на 20,2 млрд. евро, което е с 32% повече спрямо първото полугодие на миналата година. Германия отново е най-големият пазар с 62% от общите инвестиции, равняващи се на близо 12,5 млрд. евро.

Секторът е съставлявал 17% от инвестиционния обем в Европа през първото полугодие, като през второто тримесечие делът достига 20%. Многофамилните жилища са дългогодишен и сигурен актив, носещ приходи, който предлага диверсификация, тъй като основите му са движени от структурни фактори. Savills очаква инвестициите в сектора да продължат да растат през идните 12 месеца.

Търговски и логистични площи

Инвестициите в логистични имоти в Европа за възлезли на 13,3 млрд. евро през първото полугодие спрямо 14,5 млрд. евро през същия период на миналата година, което съставлява годишен спад от 8%. По време на блокадата дейностите в сектора на дистрибуцията станаха по-важни от всякога и се възползваха от принудителното пренасочване към онлайн търговията.

Обемът от инвестиции в търговски площи в Европа достигна 18,3 млрд. евро, което е ръст с 1% спрямо първото полугодие на миналата година. Секторът е съставлявал 15% от общия обем инвестиции, което е в съответствие с петгодишната тенденция. Нарасналата активност в сегмента на търговските площи е особено забележителна в Германия, Франция, Испания и Швеция. Инвестициите в търговски площи са стимулирани от големи портфейлни сделки, включително продажбата на пет търговски центъра във Франция от Unibail-Rodamco-Westfield за 1,1 млрд. евро. Сегментът на хранителните стоки е привлякъл най-голямо внимание от инвеститорите в търговски площи, тъй като компаниите за търговия с хранителни стоки останаха устойчиви по време на COVID-19.

Офиси

Обемът от инвестиции в офиси в Европа е достигнал 39,3 млрд. евро през първото полугодие, което е спад с 15% спрямо същия период на 2019 г. Секторът остава преобладаващият клас активи, съставляващ 33% от общия обем от сделки спрямо 39% през първото полугодие на миналата година.

Въпреки растящите притеснения за сектора заради COVID-19, наложил широкото възприемане на работата от вкъщи с вариращ успех, Savills счита, че офисите остават преобладаващото работно място. Различни допитвания показват консенсус както сред работодателите, така и сред служителите за необходимостта от работно място в офиса, поне през част от работното време, ако не през цялото в зависимост от бизнес секторите и работната позиция. Несъмнено COVID-19 има дълбоки последици за бизнеса в света, но изглежда, че необходимостта от офис площи ще се развива, а няма да изчезне.

„Наблюдаваме стабилна доходност в повечето класове активи – при офисите в Европа тя е средно 3,73% или с 15 базисни пункта под равнището през първото тримесечие на 2019 г. Доходността от многофамилни жилища също остава стабилна на тримесечна основа от средно 3,35%. Доходността от първокласни индустриални имоти се запазва на тримесечна основа на ниво от 4,58% (-2 базисни пункта) и с 37 базисни пункта под равнището от миналата година“, казва Лидия Бриси, директор на европейските изследвания в Savills.

„През идните няколко месеца можем да очакваме стабилизиране на повечето пазари след значителен ръст на доходността през последните пет години. Въпреки растящия апетит на инвеститорите към сектора, прогнозираме, че достижимата доходност от първокласни активи ще остане непроменена до края на годината заради очаквания вял ръст на наемите на повечето европейски пазари“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:21 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още