IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Глобалните инвестиции в индустриални имоти са нараснали шест пъти за десетилетие

Миналата година в сектора са били инвестирани 196 млрд. долара, сочат данни на консултантска компания

18:37 | 29.09.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Rachel Wisniewski/Bloomberg</em></p>

Снимка: Rachel Wisniewski/Bloomberg

Инвестициите в индустриални и логистични имоти са съставлявали рекордните 20% от общите глобални инвестиционни обеми в недвижими имоти през първото полугодие на тази година, сочат данни на консултантската компания Savills. Около 196 млрд. долара са били инвестирани в сектора миналата година, което е шесткратен ръст от 2009 г. насам.

Инвестиционните обеми в индустриални имоти са надминали търговските площи за първи път миналата година, поставяйки ги на трето място сред най-предпочитаните класове активи от инвеститорите след офисите и жилищата. Глобалната доходност от индустриални имоти е средно 6,1%, само с десет базисни пункта над глобалната средна доходност от офиси.

Индустриалните и логистични имоти заемат твърдо централно място в инвестиционните стратегии. „Настоящият бум на глобалната електронна търговия, ускорен от изместването на покупките на потребителите онлайн по време на пандемията, е голям катализатор за растежа на този сектор“, коментира Пол Тостевин, директор на световните изследвания в Savills.

Центърът за изследване на търговията на дребно прогнозира, че онлайн продажбите ще нараснат с 31% в Западна Европа през 2020 г. Това ще увеличи средното проникване на електронната търговия до 16% спрямо 12% миналата година. В САЩ то се очаква да достигне 14,5%, което е исторически връх, сочат данни на eMarketer. И двата пазара обаче изостават от нивото на проникване на електронната търговия в Китай от 27%, което е показател за потенциален бъдещ растеж.

„Електронната търговия не е непременно единственият фактор, подкрепящ търсенето“, отбелязва Тостевин. „Нарушаването на веригите на доставка в последно време в съчетание с ескалирането на търговските войни води до диверсифициране на веригите за доставки, което подкрепя търсенето на индустриални и логистични имоти на стратегически локации по-близо до големите потребителски пазари“, допълва той.

Конкуренцията сред инвеститорите за логистични и индустриални активи се засилва, цените растат, а доходността се свива. По данни на Savills между 2007 и 2017 г. глобалната доходност от индустриални имоти е била средно 7,5%, със 70 базисни пункта над средната доходност от офис площи. Но през второто тримесечие на 2020 г. доходността от индустриални имоти е намаляла до 6,1%, само с 10 базисни пункта над глобалната доходност от офиси.

„Секторът става все по-зрял и съставът на инвеститорите се променя в полза на институционален капитал и портфейлни сделки, които съставляват по-голямата част от пазара, повишавайки цените. Големите фондове и тръстове за инвестиции в недвижими имоти (REITS) са привлечени от дългосрочните притоци на приходи в сектора и има растящ недостиг на стойност, тъй като активите се задържат за по-дълго време“, коментира Кевин Мофид, директор на изследванията на индустриалните и логистични имоти в Savills.

Консултантската компания отбелязва, че пазарът в Китай остава изключително устойчив, обемите от сделки с логистични имоти през първото полугодие на 2020 г. са съставлявали 80% от общия обем за 2019 г. Същевременно Индия се превръща в алтернативна промишлена дестинация на Китай, подпомогната от ниските разходи за труд, отвореност за търговия и правителство, подкрепящо бизнеса. Това стимулира значителни инвестиции в индустриални и логистични имоти в страната.

„Логистичният сектор расте в глобален план и той се оказва един от най-устойчивите класове активи в настоящата глобална икономическа криза“, казва Маркус де Минквиц, директор на регионалните инвестиции за Близкия изток, Европа и Африка (ЕМЕА) в Savills.

„Има безпрецедентни нива на търсене от инвеститорите и в западните страни то е стимулирано от Amazon и големи национални играчи. Може да станем свидетели на цяла нова вълна на търсене от големи азиатски играчи, които се насочват на Запад. Предизвикателство за инвеститорите ще бъде намирането на добри възможности. Много от тях ребалансират стратегиите си за разпределяне на активи към индустриалния сектор, така че конкуренцията за завършени активи ще остане ожесточена“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още