IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститорите в имоти в Европа са съсредоточени върху избягването на риска

Близо 30% от инвеститорите определят сигурността като най-важния аспект при вземането на инвестиционни решения

23:18 | 06.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Инвеститори в имоти смятат, че повратната точка на цикъла на имотните пазари в Европа скоро ще бъде достигната. Поради това професионалните инвеститори са все по-притеснени от неправилно разпределените капитали, а целите за доходност се преосмислят, пише онлайн изданието property-magazine.eu.

Последното допитване за инвестиционния климат, осъществено от Съюза за инвестиции, показва, че повечето инвеститори в имоти в Германия, Франция и Великобритания очакват вътрешната норма на възвръщаемост на капитала, вложен в недвижими имоти, да започне да расте отново през 2019 или 2020 г.

Само една четвърт от инвеститорите смятат, че цикълът на имотния пазар ще продължи след 2021 г. От 163 европейски имотни компании, участвали в последното допитване на Съюза за инвестиции, само 28% заявили, че са готови да поемат по-голям риск, за да постигнат същата възвръщаемост. Те са с 9% по-малко спрямо предходното допитване, осъществено преди шест месеца. Около 64% от инвеститорите планират да запазят стратегията си за поемане на рискове и са готови да приемат по-ниска възвръщаемост.

На фона на намаляването на апетита за поемане на риск европейските инвеститори в имоти са много ограничени в очакванията си за доходността в краткосрочен и средносрочен план. По-малко от половината от имотните компании, които са участвали в изследването, смятат, че ще постигнат целите си за доходност в идните три до пет години.

Прогнозите за доходността на германските инвеститори са особено песимистични. 55% от участниците в допитването очакват намалена възвръщаемост на вложения в имоти капитал поне до 2023 г.

Допитването показва, че инвеститорите в имоти продължават да са съсредоточени върху сигурността. Близо 30% от участниците отбелязват, че сигурността е най-важният аспект при вземането на инвестиционни решения. Ликвидността е топ приоритет за 9% от тях, докато за 58% това е възвръщаемостта. Само във Франция инвеститорите са по-склонни да поемат риск, отколкото  при предишното допитване от зимата на 2017-2018 г.

„Силният фокус върху сигурността ограничава възможностите за инвеститорите. Особено стряскащо е, че инвестициите в цели сегменти от имотния пазар се изключват в идните месеци“, казва Олаф Янсен, ръководител на отдел „Имотни изследвания“ в Съюза за инвестиции.

Избягване на търговските площи

За инвеститорите в имоти търговските площи в момента са начело в списъка на инвестициите, които трябва да се избягват. Около 63% от участниците в допитването смятат да избегнат търговските площи в идните 12 месеца. Основен фактор тук е силното нежелание на британските  инвеститори да обмислят влагане на капитали в търговски площи – 82% от тях смятат да избегнат инвестициите в този сегмент в краткосрочен план.

Във Франция същото намерение имат 70% от инвеститорите. За разлика от тях в Германия все още съществува относително високо ниво на доверие в местния пазар на търговски площи, като само 40% от инвеститорите смятат да избегнат този сегмент.

Предпазлив подход към инвестициите в хотели

Допитването показва, че инвеститорите смятат да са предпазливи и когато обмислят инвестиции в хотели в идните 12 месеца. 33% от анкетираните компании възнамеряват да избегнат напълно инвестициите в хотели, а 29% от инвеститорите смятат, че е добре да избягват инвестиции в логистични площи.

За сметка на това жилищният и офис сегментът са временно изключени само от 20% от инвеститорите. „В Германия и Франция скептицизмът към дългосрочната стойност на инвестициите съществува във всички сегменти от имотния пазар, включени в изследването. Тук избягването на риска в много късен стадий на пазарния цикъл е основно притеснение. За сметка на това британските инвеститори насочват стратегията си за избягване на риска само към сегмента на търговските площи“, отбелязва Янсен.

Възможности в сегмента на споделените пространства за работа

Изследването търси отговор и на въпроса дали тенденцията към пространства за съвместна работа осигурява добри възможности за инвестиции. Смята се, че този сегмент предоставя много различни нива на възвръщаемост в зависимост от региона. На въпроса дали биха инвестирали в имоти, отдавани на доставчик на пространства за съвместна работа, около 60% от участниците в допитването отговарят утвърдително.

Инвеститорите във Франция са най-склонни да влагат средства в този вид имоти (73%), следвани от Великобритания с 58%. Инвеститорите в Германия обаче все още възприемат предпазлив подход към възможностите за възвръщаемост в сегмента на споделените пространства за работа. Само 46% от тях биха инвестирали в имоти с един наемател като WeWork или Mindspace.

Намаляващ интерес за инвестиции във Великобритания

Очакванията за доходност на инвестициите в имоти във Великобритания намаляват. Три четвърти от инвеститорите в Германия в момента не планират да инвестират на британски имотен пазар. Френските инвеститори все още имат малко по-голямо доверие към имотния пазар на Острова – 55% от анкетираните са заявили, че са замразили инвестиции в страната в идните 12 месеца. Британските инвеститори също не са много оптимистично настроени предвид сегашното състояние на страната. 32% от тях очакват условията да се влошат в идните 12 месеца, а 56% не очакват инвестиционният климат да се подобри до лятото на 2019 г.

Индексът за инвестиционния климат във Великобритания показва, че настроенията сред британските инвеститори са се влошили още повече заради Brexit. Сега той достига едва 60,6 пункта спрямо 63,6 пункта в предходното изследване. С 67,7 пункта индексът е най-висок във Франция сред трите изследвани страни, въпреки лекия спад в последно време. Индексът за Германия също отчита слабо понижение до нови от 65,1 пункта.

„Ако настроенията не се подобрят скоро, ще се стигне до намаляване на обема от трансакции“, казва Янсен. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още