IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Източна Европа се превръща в магнит за азиатските имотни инвеститори

От 2013 г. насам регионът е привлякъл азиатски инвестиции на стойност 7,7 млрд. евро

15:11 | 05.12.19 г. 5
<p>
	Изглед от Варшава.&nbsp;<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Изглед от Варшава. Снимка: Архив Ройтерс

Ръководителят на имотна компания Саймън Малинсън не може да скрие ентусиазма си: „Когато мислим за инвестиции в офис площи, инерцията определено е с източноевропейските пазари“.

Малинсън, който е управляващ директор на базираната в Лондон имотна компания Capital Analytics, добавя: „Но трябва да сме доста бързи“. Той отбелязва, че все повече чуждестранни инвеститори осъзнават, че Полша, Чехия и Унгария предлагат значителна възвръщаемост на инвестицията, пише сингапурското издание Straits Times.

Това важи особено за Полша. „Местният пазар е значителен, ликвидността е по-добра, отколкото на други места, а офис площите генерират добри приходи“, отбелязва Малинсън.

Той беше един от участниците в среща на инвеститори, организирана от медийната компания Poland Today в полската столица Варшава.

Сутринта той се разходил в града с близо 1,8 млн. души население, който до неотдавна беше доста неприветливо място, претърпяло значителни щети по време на Втората световна война.

Сега градът преминава през фундаментална промяна с небостъргачи, офис кули и нови хотели. Небосводът, който преди време беше доминиран от дворец в съветски стил, днес прилича на бързо растящ мегаполис.

Шумът от новостроящи се сгради е навсякъде, както и оживлението от бизнесмени по улиците, работещи със смартфоните си.

Новото очарование на Централна и Източна Европа не е останало незабелязано дори в далечна Азия. Публикуван неотдавна доклад на шведската компания Skanska, консултантската компания Colliers International и глобалната правна кантора Dentons установи, че азиатски капитали на стойност около 7,7 млрд. евро (11,6 млрд. долара) са били инвестирани в Източна Европа от 2013 г. насам. Това е само с един милиард евро по-малко спрямо инвестираните от Германия капитали в тази част на Стария континент.

„Като най-голямата компания за строителство на офиси в Европа през последните няколко години наблюдаваме с голям интерес притока на инвеститори от Азия. Те търсят основни бизнес имоти с дългосрочни договори за наем и силни наематели“, казва Адриан Каржевич, ръководител на подразделението за бизнес имоти в Централна и Източна Европа на Skanska.

„Най-важното е, че със същия по качество продукт нашият регион предлага по-привлекателна доходност, а инвеститорите търсят точно това“, допълва той.

Едно от големите предимства на страни като Полша е историята им на непрекъснат икономически растеж. Дори световната финансова криза преди десет години засегна съвсем леко икономиките в региона.

С годишен растеж между 3% и 4% големите страни в Централна и Източна Европа изпреварват съседите си в Западна Европа. По-конкретно инвеститори от Южна Корея са много активни в региона. Подкрепяна предимно от Южнокорейския пенсионен фонд, страната търси благоприятни възможности на много фронтове.

Докато капиталът от Хонконг е почти изцяло съсредоточен в офиси в центъра на Лондон, южнокорейските инвеститори са много по-гъвкави. От началото на годината те са вложили 670 млн. евро във Виена, 544 млн. евро в офиси в Прага и почти 400 млн. евро в Полша. Южнокорейски инвеститори са придобили активи и в Словакия и Унгария.

„Основни градове в Източна Европа като Варшава, Будапеща и Прага постигат силен растеж и се превръщат в сериозна конкуренция на традиционни градове в Западна Европа“ казва Хион Сук Ян, главен изпълнителен директор на южнокорейската компания JR AMC.

Мат Бин, който отговаря за Южна Корея в полската агенция JP Weber, подкрепяща чуждестранни инвеститори, е оптимист за полския пазар като цяло, не само за недвижимите имоти.

Неотдавна той е участвал в откриването на завод за батерии на SK Innovation, част от един от най-големите конгломерати в Южна Корея. Той също така е помогнал за установяването на завод на LG Chem за производство на батерии за електромобили в Южна Полша.

Това е особено обещаващо, тъй като европейският автомобилен пазар е изправен пред драматичен преход от фосилни горива към елекрически коли. Търсенето на батерии и компоненти почти сигурно ще расте.

Преди около година бордът на директорите на LG Chem е одобрил допълнителна инвестиция от 571 млн. щатски долара (779 млн. сингапурски долара) в LG Chem Wroclaw Energy. Проектът ще утрои производствения капацитет на завода в Полша до 300 хил. батерии на година спрямо настоящите 100 000, предназначени за доставка в Европа.

„Полша има страхотна локация, вътрешен пазар и е лесно да намерим добри служители“, отбелязва Бин. Въпреки че LG Chem и други компании можеха да се установят в Германия, т.е.  в центъра на европейския пазар, те са взели друго решение. „Германският трудов пазар е стриктен и има много регулации. Затова Полша е по-добро място“, казва Бин.

Допитване сред 67 страни на списание The CEO Magazine постави Полша на второ място сред най-добрите страни за инвестиции или правене на бизнес в света тази година, изпреварена само от Малайзия.

Южна Корея оглавява списъка с азиатски инвеститори, а Сингапур с компанията Mapletree Investments е на второ място, следван от Филипините, Индия и Япония.

Чуждестранните инвеститори в Полша се радват на още едно предимство – тъй  като местните пенсионни фондове до голяма степен отсъстват от полския пазар, чуждестранни компании с пари за харчене са добре дошли.

„Предстоящият Brexit отклонява капитали от Великобритания към континенталната част на Европа. Много от тях ще се насочат към източноевропейски пазари“, смята Карстен Лол, партньор в правната кантора Linklaters.

Всичко това се случва на фона на глобална промяна. „Не само Южна Корея, но и Сингапур и Китай създадоха невероятно богатство в Азия. И сега тези пари се глобализират“, казва Лол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Знам, че имате добри намерения, но нали знаете пътят към Ада с какво е постлан...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 4 години
И днес Е, но дай да стане още по голям ! Моето мнение по принцип е още по крайно, а то е че трябва да има строга регулация при жилищните имоти и като цяло да бъде забранено на юридически лица да купуват! ако те интересува защо мисля така, ще се мотивирам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
То щото сега пазарът на имоти, не е спекула. Днес гледахме цените на имоти във Варна, като изкл. огромният брой продавани имоти, масово се искат цени от сорта на 850-1200 евро за квадрат, за нещо по-читаво. Средната заплата тук е около 800-1000лв., явно всички се очаква да живеят в кутии по 50 квадрата, от които реални 40.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
Бидонойл
преди 4 години
Имотна криза ли? Като почнат да заприиждат азиатците, София ще ни се види тясна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 7
khao
преди 4 години
дано не идват насам тия спекуланти, да си печелят в чехия, полша и словакия на воля !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още