IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Катар разширява инвестициите си във Великобритания и САЩ

На Острова инвестиционният фонд на емирството ще вложи още 5 млрд. паунда, а в САЩ ще разкрие още един офис в Силициевата долина

11:54 | 28.03.17 г.
<p>
	Катарският инвестиционен фонд притежава активи за около 35 млрд. паунда на Острова, повечето са &quot;трофейни&quot; имоти луксозно ново строителство в Лондон. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Катарският инвестиционен фонд притежава активи за около 35 млрд. паунда на Острова, повечето са "трофейни" имоти луксозно ново строителство в Лондон. Снимка: Архив Ройтерс

Държавният инвестиционен фонд на Катар планира експанзия във Великобритания и САЩ въпреки Brexit и идването на Доналд Тръмп на власт, съобщава Bloomberg.

Емирството възнамерява да разшири британския си портфейл от активи с 5 млрд. паунда (6,3 млрд. долара) за период от 3 до 5 години. Отделно фондът планира да открие свой офис в Силициевата долина. Той ще е вторият му в САЩ след този в Ню Йорк.

Фокусът на новите инвестиции ще е инфраструктура, технологии, здравеопазване и имоти.

Плановете за експанзия на фонда във Великобритания и САЩ бяха обявени два дни преди премиерът на Острова Тереза Мей да активира чл. 50 от Договора за ЕС, с който да стартира процедурата за излизане от съюза. Инвестиционните намерения на фонда в този момент вероятно ще се разчетат като сигнал, че Великобритания все още е атрактивна дестинация за чуждите инвеститори дори и извън блока, отбелязва информационната агенция.

Финансовият министър на Катар Али Шариф ал Емади коментира в интервю за агенцията, че инвестициите на фонда се базират на бизнес логиката и са дългосрочни. Той припомни, че суверенният фонд на емирството беше сред водещите инвеститори на Острова и в Европа като цяло още по време на глобалната финансова криза.

Катар отдавна е водещ инвеститор и от двете страни на Атлантика. Активите на фонда във Великобритания се изчисляват на стойност от 35 млрд. паунда. Сред тях са магазинът Harrods в Лондон, както и хотел Savoy и небостъргачът Shard.

Фондът е предвидил и 35 млрд. долара инвестиции за САЩ, от които до момента реално вложени са около 60%.

Ето и най-големите сделки на емирството за последните 10 години:

През 2007 г. катарският държавен инвестиционен фонд придоби 20% от London Stock Exchange, а през следващата година направи крупна инвестиция в британската банка Barclays в разгара на кризата.

През 2009 г. Катар купи дял от небостъргача Shard, който поетапно увеличи до 95% през годините. През 2010 г. суверенният фонд придоби емблематичния магазин в Лондон Harrods за 1,5 млрд. паунда, а на следващата година и W Hotel в Лондон за 200 млн. паунда.

През 2012 г. Катар плати 900 млн. паунда за 20% дял от летище Хийтроу. През 2013 г. Qatary Diar започна да строи луксозни жилища в Челси в Лондон, а през 2014 г. емирството купи половината от хотел Savoy.

През 2015 г. консорциум от катарския държавен инвестиционен фонд и канадската Brookfield Property Partners купи финансовия комплекс Canary Wharf, а през миналата година катарските авиолинии увеличиха дела си в British Airways до 20%.

Катар е и основен доставчик на втечнен природен газ във Великобритания, осигурявайки 90% от нуждите на страната.

Държавният инвестиционен фонд на Катар е създаден през 2005 г., за да намали зависимостта на емирството от въглеводородите. Той притежава активи за 335 млрд. долара по света. Заради срива на цените на енергията темповете на инвестиции се забавиха, но за кратко. С възстановяването им се възстанови и инвестиционната активност.

Наскоро суверенният фонд на Катар придоби дялове в най-големия производител на пилешко месо в Турция, в руския гигант „Роснефт“ и в британската енергийна компания National Grid Plc.

Фондът оценява и възможностите да инвестира 100 млрд. долара в глобален технологичен фонд, формиран от SoftBank Group Corp.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:36 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още