IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът ще промени радикално градските центрове

Очаква се над две трети от световното население да живее в градове до 2050 г.

11:40 | 07.06.20 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Cristobal Olivares/Bloomberg</em></p>

Снимка: Cristobal Olivares/Bloomberg

Носителката на награда „Грами“ Петула Кларк изпя преди време, че „светлините са много по-ярки“ в центъра на града, но коронавирусната пандемия може да промени градските центрове, след като повече хора избират да работят от разстояние, а компаниите се отказват от големите офис кули, предава Ройтерс.

Близо 7 млн. души в света са заразени с вируса, а наложените блокади за овладяване на разпространението на заболяването в големите градове кара милиони хора да работят от вкъщи. Много от тях може никога да не работят отново на пълно работно време в офиси.

Twitter съобщи, че част от служителите й може да работят от вкъщи „завинаги“, а служители на Google и Facebook могат да работят от разстояние до следващата година. Големите банки съобщават, че може да не използват изцяло офис кулите си в Лондон и Манхатън.

„След COVID-19 градският пейзаж може да се промени, тъй като хора и организации възприемат нов начин на живот“, коментира Итън Хсу, ръководител на консултантската компания Knight Frank в Сингапур.

„Може да има радикални промени в начина, по който се проектират градовете и бизнес кварталите за променената нормалност, което може да включва свиване на физическите офиси“, казва той пред Thomson Reuters Foundation.

Очаква се над две трети от населението на света да живее в градове до 2050 г., което е ръст спрямо 56% днес, сочат прогнози на ООН.

Предишни епидемии са водели до големи промени в градското планиране и инфраструктура, включително канализационните системи и градския транспорт, както и жилищните регулации.

След коронавируса градове от Амстердам до Сидни обявиха мерки за подобряване на устойчивостта, продоволствената сигурност и мобилността с повече зелени площи, по-широки тротоари, велоалеи и нови технологии за осигуряване на социално дистанциране.

Продължаващо оживление

Градските центрове са ключови икономически хъбове с микса си от офиси, магазини, ресторанти, барове, центрове за забавление и жилища. Те обикновено са добре свързани с транзитни системи и регистрират едни от най-високите цени на недвижимите имоти.

Работата от разстояние вече растеше в много части на света преди пандемията. Сега, когато компаниите се борят с правилата за социално дистанциране, ограничаващи броя на служителите, които може да се върнат на работа, те мислят за какво наистина са предназначени офисите им.

Това, от своя страна, ще принуди експертите по градско планиране и градските власти да преосмислят и преустроят централните бизнес райони, казва Тони Матюс, старши лектор по градско планиране и околна среда в австралийския университет Griffith.

Последна актуализация: 11:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
жабури се с белина и си лягай ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
ing5rov
преди 3 години
коронавирусът най напред променя битието на промитите от много гледане на телевизия люде ... утре ако им кажат , че само противогаз ги спасява , ще видим бум на търсенето на противогази .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още