IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Осем европейски града призоваха ЕС за спешни действия заради Airbnb

Booking.com се съгласи да прекрати манипулативни техники в оферти на сайта си по настояване на ЕК

22:52 | 20.12.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Платформата за краткосрочни наеми Airbnb постигна победа в съда вчера, но европейските градове не смятат да се предават. Осем града на Стария континент призоваха Европейския съюз да преразгледа спешно регламента за краткосрочното отдаване под наем на частни мебелирани жилища след решението на Съда на ЕС от вчера, че Airbnb не може да бъде третирана като агент на недвижими имоти, а е дигитална услуга.

В съвместна декларация Париж, Бордо, Амстердам, Виена, Брюксел, Берлин, Мюнхен и Барселона призовават Европейската комисия да предложи „нова директива за електронната търговия, която да гарантира по-балансирано развитие на частните жилища за отдаване под наем на туристи“.

Декларацията беше оповестена само ден след решението на Съда на ЕС по заведено дело от френската Асоциация за настаняване и професионален туризъм, съобщават френски медии. Според хотелиерите платформата за краткосрочни наеми нарушава френския закон за агентите на недвижими имоти Hoguet, които трябва да предоставят финансова гаранция и да притежават професионална карта.

Съдът обаче счете, че американският гигант не може да бъде принуден да се съобразява с тези правила, тъй като френската държава не е уведомила за закона при приемането на постановките в европейската директива.

Припомняйки жилищната криза, която засяга все повече големи градове в света, подписалите декларацията градове изразяват безпокойството си от „увеличаването на предлагането на жилища под наем за туристи чрез електронни платформи“, които „отнемат от наемния пазар цели жилища за жителите на градовете".

„Това води до недостиг на достъпни жилища, защото цените се повишават, когато търсенето расте, а наличните недвижими имоти намаляват“, се казва в декларацията. „Според общинските администрации, които ние представляваме, отказът на повечето електронни платформи да споделят данни за наемите представлява голяма спирачка“, отбелязват представителите на осемте града. Защото „без тези данни е почти невъзможно да се спазват съществуващите правила по въпроси като максималния брой дни за отдаване на имот под наем, таксите за престой или нормите за сигурност“, допълват те.

Комитетът на регионите, който представлява местните власти в рамките на ЕС, е предал на Европейската комисия единодушно мнение за ревизиране на директивата за електронната търговия.

Сред посочените проблеми са достъпът до данните на платформите, отговорността им, приемането на единни правила за всички страни членки на ЕС и право на точен поглед върху наемния пазар.

Междувременно Европейската комисия съобщи днес, че друга електронна платформа за краткосрочни наеми, Booking.com, е поела ангажимент да прекрати „манипулативните техники“ на сайта си като ограничаване на времето за правене на резервации и неточна информация за отстъпки, предава Ройтерс.

Изпълнителният орган на ЕС и Холандската агенция за потребители и пазари водеха разговори с Booking.com през тази година и са приели ангажиментите на компанията за привеждане на практиките й в съответствие с европейските директиви за потребителите.

„Като лидер на пазара е много важно компании като Booking.com да изпълняват отговорностите си в тази област“, заяви в комюнике еврокомисарят по правосъдието и защитата на потребителите Дидие Рейндерс.

Booking.com съобщи, че доброволно е работила с Комисията и група от национални организации, защитаващи правата на потребителите, при поемането на ангажиментите в полза на потребителите в ЕС.

„Но в крайна сметка Booking вярва в действащите закони и стандарти в индустрията с цел създаване на равнопоставеност и последователни стандарти за потребителите“, се казва в съобщението.

Booking.com ще направи промените до 16 юни, съобщи Комисията. Те включват изрично упоменаване, че резервации от типа „последна налична стая“ се отнасят само за оферти в платформата. Освен това компанията ще спре да посочва времеви ограничения за офертите, ако същата цена важи и след изтичането на крайния срок.

Тя трябва също да гарантира, че офертите с отстъпки наистина ще спестят средства на потребителите, да показва ясно общата цена и ясно да обозначи дали жилището се предлага от частно лице или от професионална организация.

Рейндерс съобщи, че Комисията и националните организации, защитаващи правата на потребителите, ще продължат да наблюдават всички туристически сайтове, за да гарантират справедливо отношение към потребителите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:42 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още