IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пететажна сграда в Шанхай "се разходи" до новата си локация

Проектът е част от усилията на местните власти да опазят исторически сгради

16:19 | 08.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Жителите на Шанхай, които са имали път към източния квартал на града Хуанпу, може да са се натъкнали на необичайна гледка – „ходеща“ сграда, пише CNN.

85-годишно начално училище беше повдигнато от земята в своята цялост и преместено с помощта на нова технология, наречена „ходещата машина“.

В поредните усилия на градските власти да опазят исторически структури инженери закачили близо 200 мобилни подпори под пететажната сграда, разказва главният технически наблюдател на проекта Лан Удзи.

Подпорите действат като роботизирани крака. Те са разделени на две групи, които последователно се повдигат и свалят, имитирайки човешкия ход. Прикрепени сензори помагат за контролирането на начина, по който сградата се придвижва напред, казва Лан, чиято компания Shanghai Evolution Shift създала новата технология през 2018 г.

„Все едно давате патерици на сградата, за да може да се изправи и след това да се движи“, обяснява той.

Според съобщение на районното кметство в Хуанпу началното училище Lagena било построено през 1935 г. от общинския борд на бившата френска концесия в Шанхай. То било преместено, за да направи място на нов комплекс от бизнес и офис сгради, който ще бъде завършен до 2023 г.

Работници трябвало първо да копаят около сградата, за да поставят 198-те мобилни подпори в подземните пространства, обяснява Лан. След като подпорите на сградата били поставени, роботизираните „крака“ били вдигнати нагоре, повдигайки сградата преди да се придвижи напред.

За 18 дни сградата била завъртяна на 21 градуса и изминала 62 метра до новата си локация. Релокацията приключила на 15 октомври, като старото училище ще се превърне в център за опазване на културното наследство и културно образование.

Проектът бележи първия път, в който методът на „ходещата машина“ се използва в Шанхай за преместване на историческа сграда, съобщиха местните власти в комюнике.

През последните десетилетия бързата модернизация на Китай доведе до събарянето на много исторически сгради, за да се освободи терен за бляскави небостъргачи и офис сгради. Но има нарастващо безпокойство от загубата на архитектурно наследство в резултат на разрушаването на исторически сгради в страната.

Някои градове започнаха нови кампании за опазване, включително чрез използването на развити технологии, които позволяват стари сгради да бъдат преместени вместо разрушени.

Трябва ли Китай да премести историческите си паметници?

В началото на новия век градове като Нандзиен и Пекин създадоха дългосрочни планове за опазване на останките от исторически обекти с въведени защити за съхранение на сградите и за ограничаване на строителството.

Усилията за опазване на историческото наследство приемат различни форми. В Пекин почти  разрушен храм беше превърнат в ресторант и галерия, а кино в Нандзиен от 30-те години на миналия век беше възстановено, за да наподобява оригиналната си форма, а някои добавки го правят пригодено за модерна употреба.

„Преместването не е първият избор, но е по-добър от разрушаването. Бих предпочел да не се пипат изобщо историческите сгради“, коментира Лан.

Той допълва, че за да преместят паметник, компаниите и предприемачите трябва да преминат през строги регулации като получаване на одобрение от правителството на различни нива.

Според него обаче релокацията на сгради е „жизнен вариант“. „Централното правителство обръща по-голямо внимание върху опазването на исторически сгради. Щастлив съм, че виждам напредък през последните години“, казва Лан.

Преместване на паметници

Шанхай несъмнено е най-прогресивният китайски град, когато става дума за опазване на наследството. Оцеляването на редица сгради от 30-те години на миналия век в прочутия квартал Бунт и на къщите с каменна порта от 19-и век в реновирания квартал Синтиенди са примери за вдъхването на нов живот на стари сгради въпреки някои критики към начина, по който е извършено преустройството.

Градът има история и в релокацията на стари сгради. През 2003 г. Шанхайската концертна зала, построена през 1930 г., беше преместена с 66 метра, за да направи място на магистрала. Шестетажен склад от 30-те години на миналия век беше преместен с 38 метра в рамките на местно преустройство през 2013 г.

Неотдавна властите в града преместиха 90-годишна сграда в най-сложния процес по релокация в Шанхай до момента, съобщи държавната осведомителна агенция Синхуа.

Но основното училище Lagena, което тежи 7600 тона, отправило нови предизвикателства – то има Т-образна форма, докато предишните преместени структури са били квадратни или правоъгълни, съобщава Синхуа. Заради неправилната форма традиционните методи на придвижване можело да не проработят, защото вероятно нямало да издържат на страничните сили върху тях, казва Лан.

Освен това сградата трябвало да бъде завъртяна и да следва вълнообразен маршрут до релокацията си вместо да се движи само в права линия, което било друго предизвикателство, изискващо нов метод.

Лан не може да сподели точните разходи по проекта, тъй като разходите за релокация варират за всеки отделен случай. „Но той може да се използва като отправна точка, защото трябва да съхраняваме историческите сгради независимо от всичко“, казва Лан. „Като цяло обаче е по-евтино, отколкото да разрушиш и после да построиш отново нещо на нова локация“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още