IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Продажбите на жилища в Китай достигнаха 6-годишно дъно през февруари

Те са намалели средно с 33% спрямо февруари 2019 г.

10:13 | 13.03.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Редица ключови компании за жилищно строителство в Китай са регистрирали рязък спад на продажбите миналия месец на фона на задълбочаването на епидемията от коронавирус, предава Bloomberg.

Договорените продажби при 30 строителни компании, проследени от Bloomberg, са намалели средно с 33% спрямо февруари 2019 г. Това е най-голямото свиване през последните най-малко шест години и то е станало факт въпреки усилията на имотните компании за преминаване към онлайн продажби. Китай Китай

Сред най-пострадалите са били China Jinmao Holdings Group, чиито продажби са намалели с 69% на годишна основа, Greentown China Holdings със спад на продажбите от 67% и China Aoyuan Property Group с понижение от 65%.

Единствената компания, която не се е вписала в низходящата тенденция, е била China Evergrande Group, чиито продажби през февруари са скочили със 108% благодарение на агресивната й маркетингова кампания. Базираната в Шънджън компания предлагаше отстъпка до 25% за много от проектите си и клаузи за отказ от сделката на купувачите.

Слабият февруари беше неизбежен, тъй като над сто града бяха поставени под карантина, за да се предотврати разпространението на новия коронавирус. Предприемачи затвориха изложбени зали, а от началото на този месец много офиси за продажби на място преустановиха дейност.

Данните за цените на жилищата в 70 големи града в Китай през февруари трябва да бъдат публикувани в понеделник. Цените на жилищата нараснаха с най-бавния си темп от близо две години през януари и анализатори наблюдават внимателно дали ще се стигне до спад на стойностите.

Съществуват и притеснения доколко бързо могат да се възстановят продажбите на жилищни имоти през идните месеци. Китай започва да се връща към работа, но много заводи все още не работят с пълна мощност заради задръстените логистични системи, липсата на служители или ограничените доставки и суровини.

Въведеният от държавата контрол и страхът от излизането навън ограничават потребителските разходи и подкопават доверието. Забавянето на строителството заради липсата на работници мигранти също може да забави продажбите, отбелязва Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 1
Painkiller
преди 4 години
Само при нас ситуацията е без промяна - стабилни цени, активни купувачи и продавачи. Даже нотариусите нямат свободни часове, защото хората не пазаруват в супермаркета хляб и сирене, а се редят да изповядват сделка час по-скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още