IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Швейцария: Паричната политика не е начин за ограничаване на имотните рискове

Апартаментите в страната са надценени с 10% до 35%, счита централната банка

16:08 | 30.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Gianluca Colla/Bloomberg</em></p>

Снимка: Gianluca Colla/Bloomberg

Швейцария става по-уязвима към сътресение от раздутия имотен сектор, заяви заместник-председателят на Швейцарската национална банка Фриц Цурбруег и допълни, че не е работа на паричната политика да ограничава рисковете, предава Ройтерс.

Централната банка счита, че апартаментите в Швейцария в момента са надценени с 10% до 35%, тъй като ултраниските лихви и затегнатото предлагане повишават цените.

„В Швейцария уязвимостите на жилищния и ипотечния пазар нарастват след началото на пандемията“, коментира Цурбруег в изявление в Женева. „Освен това наблюдаваме увеличение на рисковете за достъпността през последните години“, допълни той.

Внезапен срив на цените на жилищата в крайна сметка може да доведе до спиране на плащания по заеми, банкови загуби и затягане на кредитирането за реалната икономика, което може да предизвика забавяне на икономиката, отбеляза Цурбруег.

Макар че Швейцарската национална банка запазва политиката си на ниски лихви, други централни банки повишават лихвените проценти, за да се борят с инфлацията.

Но глобалното ниво на лихвите вероятно ще остане ниско, подкопано от демографските тенденции, неравенството и силното търсене на сигурни активи, каза Цурбруег.

„Паричната политика няма влияние върху тези фактори. Дори по-важно, фокусът ѝ е върху стабилността на цените и икономическите развития, а не върху ограничаването на уязвимостите на финансовата система“, допълни той.

Вместо това инструменти като заделянето на повече капитал от банките срещу имотни заеми са по-добри начини за подобряване на устойчивостта на финансовия сектор, отбеляза Цурбруег.

През януари Швейцария задейства отново контрацикличния капиталов буфер, за да засили капацитета на банките за поемане на загуби, ако цените на имотите рухнат.

„Занапред тази устойчивост трябва да бъде запазена“, каза Цурбруег.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още