IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въпреки очакванията за охлаждане жилищните цени във Великобритания отново растат

През юни те са отбелязали най-бързото си годишно покачване от 18 години

15:38 | 07.07.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Цените на жилищата във Великобритания продължават да загърбват опасенията от забавяне на икономиката и кризата с издръжката на живот, като отбелязаха най-големия си месечен ръст от началото на 2007 г. през юни, сочат данни на ипотечния кредитор Halifax, цитирани от Bloomberg.

Недостигът на имоти, които излизат на пазара, в съчетание с продължаващото силно търсене са довели до ръст на цените с 1,8% спрямо май, което е 12-о поредно месечно повишение, сочат данните.

Спрямо същия период на миналата година цените са нараснали с 13%, най-бързия годишен растеж от края на 2004 г. насам. С това средните цени на имотите са достигнали нов рекорд от 294 845 паунда (352 160 долара). Великобритания Великобритания

„Британският жилищен пазар не се вписва в очакванията за забавяне“, коментира Ръсел Гали, управляващ директор на Halifax.

Данните контрастират с признаците в последно време, че пазарът се охлажда. Конкурентният кредитор Nationwide Building Society съобщи миналата седмица, че цените са нараснали само с 0,3% през юни, а имотният портал Zoopla обяви, че договорените продажби през май са били надолу с 13 на сто на годишна база.

Вдигането на лихвите от Английската централна банка, които бяха повишени от 0,1% на 1,25% от декември м. г. насам, и ускоряващата се инфлация не успяват да подкопаят растежа, отбелязва Halifax.

Данни за ипотечното кредитиране от миналата седмица показаха, че имотният пазар остава стабилен поне в краткосрочен план, като броят на одобрените кредити неочаквано нарасна през май.

Според Гали устойчивостта на пазара се дължи на тенденцията купувачите на жилища да са от по-богати домакинства, които все още имат много натрупани спестявания по време на пандемията. Те също така не са толкова засегнати от ускоряващата се инфлация, колкото по-бедните домакинства.

Гали обаче предупреди, че жилищният пазар не може „да остане имунизиран от предизвикателната икономическа среда“.

„След време нарасналият натиск върху бюджетите на домакинствата от инфлацията и по-високи лихви ще натежи по-сериозно върху жилищния пазар“, отбеляза той.

Анализът на Halifax установи, че достъпността се влошава. „Силният ръст на цените на имотите в последните две години в съчетание с много по-бавния ръст на заплатите вече тласкат съотношението между цените на жилищата и доходите до рекордни нива“, отбеляза ипотечният кредитор.

Неравновесие

За момента британският имотен пазар остава със силно търсене и ограничено предлагане. Промяната в търсенето към по-големи имоти също тласка цените нагоре. Средните цени на самостоятелните къщи са се повишили почти два пъти по-силно в сравнение с поскъпването на апартаментите през миналата година, съответно с 13,9% спрямо 7,6%.

„Търсенето все още е силно, въпреки че нивата на активност се забавят и са в унисон със средните равнища преди COVID, а наличните имоти за продажба остават много малко“, коментира Гали.

„До момента цените на имотите изглеждаха до голяма степен изолирани от кризата с издръжката на живот. Това отчасти се дължи в момента на факта, че ръстът на разходите за живот се усеща най-много от хора с по-ниски доходи, които обичайно не са толкова активни при покупките и продажбите на къщи“, допълни той.

„За сметка на това хората с по-високи доходи могат да използват допълнителните спестени пари по време на пандемията, като най-новите данни показват, че ипотечното кредитиране се е повишило най-силно от септември миналата година“, каза Гали.

Северна Ирландия отново оглавява класацията с годишен ръст на цените на жилищата от 15,2%, след който средната цена на имотите там е достигнала 187 833 паунда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още