IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо финансирането на недвижимите имоти става зелено?

През 2017 г. са емитирани зелени облигации на стойност 155,5 млрд. долара

22:02 | 25.05.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финансирането на недвижими имоти става зелено с използването на нови облигации, свързани с устойчивостта на проектите, съобщава консултантската компания JLL.

Редица предприемачи по света поглеждат към зелените облигации – инструменти с фиксиран доход, които набират капитал за проекти с екологични ползи. Средствата могат да бъдат използвани за финансиране на зелени проекти като възобновяема енергия, енергийна ефективност, чист транспорт и зелени сгради.

Въпреки че през 2017 г. бяха емитирани зелени облигации на стойност 155,5 млрд. долара, техният дял е малък на фона на глобалния пазар на инструменти с фиксиран доход, където облигации на стойност 6 трлн. долара са били издадени миналата година.

29% от приходите са били използвани на финансиране на зелени строителни проекти, сочат данни на инициативата Climate Bonds. Общата стойност на емитираните зелени бонове за финансиране на недвижими имоти е нараснала над два пъти до 45 млрд. долара спрямо 19 млрд. долара през 2016 г. Един от най-големите емитенти на зелени бонове е била американската ипотечна компания Fannie Mae, която е емитирала зелени ипотечни облигации на стойност 24,9 млн. долара, над половината от глобалния пазар.

По-рано тази година Swire Properties стана една от първите големи азиатски компании, които издават зелени бонове, набирайки 500 млн. долара при купон от 3,5%.

Фани Лънг, финансов директор на Swire Porperties, казва, че облигациите са донесли редица позитиви за компанията. „Емитираните зелени облигации привлякоха различни инвеститори към другите емитирани бонове от Swire Properties – над половината от тези 500 млн. долара бяха разпределени сред зелени инвеститори или хора със силен ангажимент към инвестициите в зелени облигации или по-широки инициативи за устойчиво финансиране“, отбелязва Лънг.

„Неосезаемите ползи от зелените облигации са значителни. Правителството в Хонконг е щастливо, че инициативите му за зелено финансиране са подкрепени от големи компании и насърчава диалог за други зелени инициативи“, допълва тя.
Но от финансова гледна точка зелените облигации не водят до много по-евтин дълг, особено за компании като Swire, които могат да получават нисколихвени кредити.

„Спестяванията от зелени облигации не са много значителни за Swire Properties, като разликата между доходността от зелени бонове и обикновени облигации е около пет базисни пункта“, казва Лънг.

През февруари Австралийската национална банка емитира първите зелени ипотечни облигации в страната, като набра 112,5 млн. австралийски долара за сгради с ниска консумация на въглероден диоксид. Но цената на облигациите беше близо до „конвенционалните“ ипотечни облигации на банката, което означава, че тя не е голям фактор на пазара.

Въпреки че зелените облигации едва ли ще се отразят на финансирането на недвижими имоти, те ще „играят материална роля“, казва Фергал Харис, ръководител на отдел „Дългов капитал“ в азиатско-тихоокеанския клон на JLL.

„За емитентите ползата е най-вече в това, че ще бъдат възприети като добри корпоративни граждани, а не толкова в по-евтиното финансиране“, допълва той.

Освен това зелените облигации осигуряват нов капитал за предприемачите, което според Харис може да е само от полза.
„Това е важно най-вече за развиващите се пазари, където играчите в индустрията ще бъдат възнаграждавани за добри практики в устойчивото развитие, така че се надяваме емитирането на зелени облигации да се увеличи“, отбелязва Харис.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:55 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 0
Mohave _
преди 5 години
Все по-зелено става ! Каквото и да значи това .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още