IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститори в Twitter съдят Мъск за "манипулация" на акциите на социалната медия

Те твърдят, че милиардерът си е спестил 156 млн. долара, като не е разкрил, че е закупил повече от 5% от Twitter до 14 март

11:29 | 27.05.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Инвеститори на Twitter Inc съдят милиардера Илон Мъск, твърдейки, че той е манипулирал цената на акциите на компанията с цел да я понижи, след като главният изпълнителен директор на производителя на електромобили Tesla Inc отправи оферта за поглъщането на социалната медия за 44 млрд. долара, предаде Ройтерс.

Инвеститорите твърдят, че Мъск си е спестил 156 млн. долара, като не е разкрил, че е закупил повече от 5% от Twitter до 14 март. Те са поискали да бъде заведен колективен иск и да им бъде присъдена неуточнена сума от компенсация заради щетите.

Те са посочили като ответник също и Twitter, като твърдят, че компанията е имала задължение да разследва поведението на Мъск, въпреки че не търсят обезщетение от нея.

Инвеститорите казват, че Мъск е продължил да купува акции след това и в крайна сметка разкри в началото на април, че притежава 9,2% от компанията, сочи искът, заведен в сряда във федералния съд в Сан Франциско.

"Забавяйки разкриването на дела си в Twitter, Мъск участва в пазарна манипулация и е купил акции на Twitter на изкуствено ниска цена", посочват инвеститорите, водени от жителя на щата Вирджиния Уилям Хересняк.

Нито Мъск, нито неговият адвокат са отговорили веднага на запитването на Ройтерс за коментар. От Twitter са отказали да коментират.

Инвеститорите твърдят, че скорошният спад на цената на акциите на Tesla е поставил способността на Мъск да финансира придобиването на Twitter в "голяма опасност", тъй като той е заложил акциите си като обезпечение на заемите, от които се нуждае, за да купи компанията.

Акциите на Tesla се търгуваха на цена около 713 долара за брой в четвъртък следобед, което е спад спрямо над 1000 долара в началото на април.

Изборът на момент за разкриването на дела от Мъск вече предизвика разследване от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), съобщи Wall Street Journal по-рано този месец. SEC изисква всеки инвеститор, който купува дял, надвишаващ 5% в дадена компания, да разкрие своето участие в нея в рамките на 10 дни след преминаването на прага.

Инвеститорите също така твърдят, че публичната критика от страна на Мъск към компанията, включително съобщение в Twitter от 13 май, в което се казва, че изкупуването е "временно сложено на пауза", докато Twitter не докаже, че спам ботовете представляват по-малко от 5% от потребителите му, представляват опит за по-нататъшно смъкване на цената на акциите.

В сряда Мъск обеща допълнително финансиране в размер на 6,25 млрд. долара за финансиране на офертата му за Twitter - знак, че той все още работи за завършване на сделката.

Срещу Мъск бе заведено друго дело по-рано този месец в съда на Делауеър от пенсионен фонд във Флорида, който иска да спре сделката на базата на това, че някои други големи акционери в Twitter подкрепят изкупуването, което е нарушение на закона на Делауеър.

Делото на Хересняк не цели да спре поглъщането.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Правосъдие виж още

Коментари

Финанси виж още