IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Белият дом готви небалансиран бюджет с прогноза за 3% икономически растеж

Очаква се дефицитът също да се запази въпреки плановете на администрацията за по-дълбоко свиване на целевите разходи по някои програми

17:09 | 08.03.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Белият дом ще представи в понеделник небалансиран бюджет въпреки оптимистичните прогнози за икономически растеж и дълбоките съкращения в целевите държавни разходи, съобщават двама източници на CNBC, запознати с плановете на администрацията.

Бюджетният план трябва да послужи като пътна карта за Конгреса, който ще започне да изготвя основния финансов закон за следващата фискална година. Той също така е и ориентир за това какви ще са приоритетите и фискалните принципи на държавния глава.

За републиканците това традиционно значи гарантирането на баланса на федералния бюджет, т.е. разходите да не надвишават приходите. Администрацията на Тръмп обаче се отказа от тази философия в бюджета си от миналата година и планира да направи същото и през тази, посочват източниците.

Недостигът при приходите е особено отчетлив, като бюджетът предвижда ръст на икономиката с годишен темп от 3% - по-висок от прогнозите на редица анализатори. Постигането на 3-процентен ръст се превърна във водеща цел за администрацията, въпреки че според някои държавни представители увеличението се подхранва от програмата за данъчни съкращения, въведени в края на 2017 г.

Очаква се дефицитът също да се запази въпреки плановете на администрацията за по-дълбоко свиване на целевите разходи по програми извън министерството на отбраната. Според изпълняващия длъжността директор на Службата за управление и бюджет Ръс Воут администрацията ще се опита да постигне 5-процентно съкращение на разходите. Той обаче не уточни на каква основа ще е понижението. Според източниците то ще се изчислява спрямо тавана на разходите, зададен в Закона за бюджетния контрол от 2011 г.

Воут посочи, че администрацията ще запази финансирането за сектора на отбраната, насочвайки средства към операциите на контингенти в чужбина, които не са включени в тавана на разходите. Новите средства се очаква да достигнат 174 млрд. долара, което е повече от два пъти от сегашната сума, посочват източниците.

Средствата за американските контингенти в чужбина изглежда остават във фокуса на администрацията, след като по-рано днес източници на Bloomberg съобщиха, че администрацията подготвя искане Германия, Япония и всяка друга държава, в която има американски военни, да плаща пълната цена за разполагането на американските сили на нейна територия. Това обаче не е всичко - ще се изисква изплащането на още 50% или повече за „привилегията“ те да се намират на тяхна територия.

В някои от случаите държавите, в които има военни на САЩ, може да се окажат задължени да плащат пет до шест пъти повече, отколкото сега.

Според екипа на президента това е начин да накара съюзниците си в НАТО да ускорят увеличението на разходите си за отбрана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още