IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Белият дом ще търси решение на проблема с недостига на чипове в дискусия с бизнеса

Срещата между администрацията на президента Джо Байдън и корпоративните ръководители ще се проведе на 12 април

22:30 | 09.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Stefani Reynolds/Bloomberg</em></p>

Снимка: Stefani Reynolds/Bloomberg

Ръководителите на редица американски компании, включително Alphabet, AT&T, Intel и General Motors, ще участват във виртуалната среща с представители на Белия дом в понеделник (12 април), посветена на глобалния недостиг на полупроводници, съобщава CNBC.

Срещата е свързана с прегледа, започнат от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, на ключови вериги на доставка за американската икономика, включително и доставките на полупроводници, батерии, медицински консумативи и редкоземни метали. 

Недостигът на компютърни чипове оказва негативно въздействие върху редица индустрии, от производството на електрически превозни средства до медицински консумативи.

Автомобилните концерни като General Motors и Ford наскоро трябваше да понижат прогнозите си за производството, за да се справят с дефицита.

Федералните служители подчертаха потенциалните последици за сигурността на страната и нейната зависимост от отвъдгранични доставчици на чипове.

Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър заяви през февруари, че „производството на полупроводници е опасно слабо място в нашата икономика и за националната ни сигурност“.

По отношение както на икономическата, така и на националната сигурност, оценката на веригата на доставка, очертана с изпълнителната заповед на Байдън от февруари, има за цел да провери „устойчивостта и способността на веригите на доставка на американските производители и да защити промишлената база да подкрепи националната сигурност“.

Белият дом също заяви, че се стреми да преразгледа пропуските във вътрешните производствени вериги и вериги на доставка, които са доминирани или преминават през „нации, които са или е вероятно да станат неприятелски или нестабилни“.

Въпреки че в прегледа на Белия дом не се споменава изрично Китай, директивата вероятно е до голяма степен опит на администрацията да определи доколко американската икономика и военните разчитат на китайския износ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още