IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow губи близо 200 пункта на фона на временното споразумение между САЩ и Китай*

Положителният тон след срещата между Доналд Тръмп и Си Дзинпин не успя да помогне на щатските индекси да стартират на зелена територия

18:17 | 04.12.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Щатските борсови индекси започват днешната сесия с понижения въпреки постигнатото временно търговско споразумение между Вашингтон и Пекин по време на срещата между американския президент Доналд Тръмп и китайския държавен глава Си Дзинпин, съобщава CNBC. 

В неделя САЩ и Китай постигнаха 90-дневно прекратяване на огъня в своя търговски конфликт, който месеци наред разтърсва световните финансови пазари и заплашва растежа на глобалната икономика.

Договореността беше постигната по време на работната вечеря на Доналд Тръмп и Си Дзинпин в неделя в Буенос Айрес, след срещата на върха на страните от Г-20.

Тръмп се съгласи да не повишава от 1 януари догодина митата върху китайски стоки за 200 млрд. долара от 10% на 25%, както беше заплашил.

Китай, от своя страна, се съгласи да закупи значително количество земеделски и промишлени продукти, енергоносители и други стоки от САЩ, за да се съкрати огромният търговски дисбаланс между двете страни.

Азиатската страна незабавно ще започне да купува земеделски продукти от американските фермери.

В изказване от понеделник американският министър на финансите Стивън Манучин сподели, че Китай е поела допълнителни ангажименти към САЩ на стойност 1,2 трлн. долара в рамките на споразумението между двамата лидери.

По думите на Мнучин налице е била очевидна промяна на тона по време на разговорите в Буенос Айрес спрямо предишни дискусии с китайски представители. По време на дискусията Си Дзинпин също така е обещал да отвори китайския пазар за американски компании.

В същото време положителен тон зададе и икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу, според когото президентът Си Дзинпин никога досега не е бил така „ангажиран“.

На фона на тези положителни резултати от международната политика щатските индекси започват на червена територия.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отмята 188,34 пункта от стойността си, като достига ниво от 25 638,09 пункта.

Широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,58 на сто до 2774,16 пункта.

Технологичният показател Nasdaq Composite отчита спад от 0,71% до 7388,96 пункта.

сащ сащ

Акциите на Apple поевтиняват с 2%, като компанията възнамерява да задържи до 2020 г. представянето на следващото поколение iPhone. Забавянето може да улесни конкуренти като Samsung Electronics Co. да спечелят от потребителите на телефони, които искат да използват 5G мрежи, което ще даде сериозно предимство при преноса на мобилни данни, когато те бъдат представени през 2019 г.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до 2,95%, докато тази по 30-годишните облигации отчита спад до 3,21 на сто.

При валутните пазари доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се понижава с 0,38% до 96,67 пункта. Еврото поскъпва спрямо долара с 0,16 на сто до 1,137 долара за евро, докато паундът прибавя 0,15% към стойността си като се търгува при 1,2741 долара за паунд.

На петролните пазари международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,89 долара до 62,58 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение в стойността си с 0,53 долара до 53,48 долара за барел.

Тази положителна тенденция се запазва и днес, като пазарите са в очакване Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да обяви съкращения на добива. Ефект върху търговията оказва и принудителното намаляване на канадската продукция.

Цената на златото отбелязва ръст от 0,3 на сто до 1243,4 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:10 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:27 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още