IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow Jones изтри 173 пункта и прекъсна тридневната си печеливша серия

Другите два основни американски индекса също се озоваха на червена територия

23:56 | 20.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи за първи път от четири сесии насам, като заличи част от силните си ръстове през предходните дни на фона на опасенията от рецесия, предава CNBC.

Индексът, в който влизат 30 компании, приключи търговията със спад от 173,35 пункта и достигна ниво от 25 962,44 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписа 0,8% от стойността си и завърши деня на равнище от 2900,51 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite се понижи с 0,7% до ниво от 7948,56 пункта. Основните индекси достигнаха най-ниското си равнище за деня в последните минути от сесията наред с понижаването на доходността по държавните ценни книжа.

Веригата за стоки за дома Home Depot помогна за ограничаване на загубите, след като книжата й поскъпнаха с 4,4% благодарение на по-добрите от очакванията резултати за второто тримесечие. Въпреки това компанията предупреди, че митата може да засегнат разходите на потребителите и понижи прогнозата си за приходите за цялата година.

Въпреки днешния спад Dow възстанови голяма част от срива си с 800 пункта от миналата сряда насам, а S&P 500 и Nasdaq също компенсираха част от загубите си през същия период.

Книжата на производителите на чипове, които са чувствителни към новините в областта на търговията, допринесоха за пониженията във вторник. Цената на акциите на Micron Technology и Advanced Micro Devices намаля съответно с 1,7% и 2,4%, а книжата на Netflix поевтиняха с 3,4%.

Банковите акции като Citigroup, Bank of America и J.P. Morgan Chase записаха спад на фона на понижаването на доходността по държавните ценни книжа.

Доходността по 10-годишните американски облигации намалява с около 5 базисни пункта до ниво от 1,554%, а по 30-годишните ценни книжа отбелязва спад до 2,038%.

Washington Post и New York Times съобщиха във вторник, че администрацията на Тръмп обсъжда намаляване на данъка върху заплатите с цел ускоряване на икономическия растеж. Официален представител на Белия дом обаче опроверга информацията, като заяви, че понижаването на данъка върху заплатите „не е нещо, което се обсъжда в момента“. По-късно днес Тръмп съобщи, че е мислил по въпроса за налога.

Трейдърите са притеснени за световната икономика, тъй като САЩ и Китай продължават да водят търговска война. Според Джим Паулсен, главен инвестиционен стратег към Leuthold Group, тревогите за състоянието на икономиката се разпалват и от страха, че „свръхизползваните икономически политики стават безсмислени“.

Инвеститорите също така са в очакване и на протоколите от последното заседание на Федералния резерв през юли, на което централната банка на САЩ намали основните лихви с 25 базисни пункта. Те трябва да бъдат публикувани в сряда.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,17% до ниво от 98,18 пункта. Еврото поскъпва с 0,18% спрямо долара до равнище от 1,1096, а паундът прибавя 0,33% към стойността си до 1,2165 долара. Спрямо йената щатската валута поевтинява с 0,37% до 106,23 йени за долар.

На стоковите пазари цените на петрола се стабилизираха във вторник на фона на оптимизма, че търговското напрежение между САЩ и Китай ще намалее и надеждите, че големите икономики ще задействат стимули за предотвратяване на възможно забавяне на икономиката.

Фючърсите върху международния бенчмарк Brent, добиван в Северно море, прибавиха 3 цента към стойността си до 59,77 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняха с 11 цента до 56,10 долара за барел.

Американските фючърси върху златото прибавиха 0,35% към стойността си до 1516,8 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:17 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още