IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow Jones отписа над 400 пункта заради притесненията за световната икономика

S&P 500 отбеляза най-големия си спад за един ден от 3 януари

23:04 | 22.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Основните американски индекси приключиха петъчната сесия с рязък спад на фона на притесненията, че растежът на световната икономика може да се забави след предпазливите прогнози на Федералния резерв по-рано тази седмица и слабите данни за икономиките в Европа, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 460,19 пункта от стойността си и достигна ниво от 25 502,32 пункта след спада при книжата на банките заради обърната крива на доходността, която някои инвеститори смятат за сигнал за предстояща рецесия. Широкият измерител S&P 500 се понижи с 1,9% до ниво от 2800,71 пункта и отбеляза най-големия си спад за един ден от 3 януари. Технологичният показател Nasdaq Composite изтри 2,5% и завърши на равнище от 7642,67 пункта, а книжата на Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet и Apple поевтиняха.

„Има много притеснения и тези притеснения продължават да се увеличават. Страхът от рецесия се засилва. В резултат на това имаме пазар, който преосмисля част от оптимизма си“, отбелязва Питър Кардило, главен пазарен икономист на Spartan Capital Securities.

Спредът между доходността на тримесечните и 10-годишните американски държавни ценни книжа стана негативен за първи път от 2007 г., обръщайки т. нар. крива на доходността, сочат данни на Refinitiv Tradeweb. Обърнатата крива се получава, когато доходността по краткосрочните облигации надвишава тази по дългосрочните облигации. Това е смятано от инвеститорите за достоверен индикатор за предстояща рецесия в близко бъдеще.

Книжата на банките поевтиняха най-много. Цената на акциите на Citigroup отбеляза спад от над 4%, а акциите на Goldman Sachs, Morgan Stanley, J.P. Morgan Chase и Bank of America отписаха най-малко 2,9% от стойността си.
В петък бяха оповестени още слаби данни за икономиките в света, които засилиха притесненията.

IHS Markit съобщи, че промишленото производство в Германия е достигнало най-ниското си ниво от над шест години през март. Във Франция промишленото производство и услугите са се забавили до най-ниското си равнище от съответно три и два месеца. За еврозоната като цяло промишленото производство е намаляло до най-ниското си ниво от април 2013 г. Данните изпратиха доходността по 10-годишните германски ценни книжа до най-ниското й ниво от 2016 г., като за кратко тя се озова на негативна територия.

Книжата на Nike също оказаха натиск върху индексите. Цената на акциите на компанията за спортно облекло намаля с 6,1% заради слабия ръст на продажбите за тримесечието в Северна Америка.

Книжата на Boeing поевтиняха с 2,8%, след като индонезийската авиокомпания Garuda отмени поръчка за 6 млрд. долара за 49 самолета Boeing 737 Max.

Въпреки спада в петък индексите все още са рязко нагоре от началото на годината. S&P 500 и Nasdaq са се повишили съответно с 11,7% и 15,2%. В същото време Dow е добавил 9,2% към стойността си.

„Да не пропускаме факта, че имахме добро рали през последните няколко седмици. Днес не е прекрасен ден, но след силни една-две седмици се стига до известни разпродажби“, казва Джей Джей Кинахан, главен пазарен стратег в TD Ameritrade.

„Нужна ли е предпазливост? Със сигурност, защото хората трябва да са предпазливи към забавянето на световната икономика“, допълва той.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, добавя 0,15% в късните часове и достига ниво от 96,64 пункта. Еврото поевтинява с 0,64% спрямо долара до ниво от 1,1299 долара. Паундът прибавя 0,76% към стойността си спрямо щатската валута до ниво от 1,3206 долара, а спрямо йената доларът поевтинява с 0,79% до 109,93 йени.

На стоковите пазари фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 1,3% до 66,96 долара за барел, след като в четвъртък достигнаха четиримесечен връх от 68,69 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) отписа 1,6% от стойността си и достигна 59,04 долара за барел.

Американските фючърси върху златото се повишиха с 5 долара до ниво от 1312,30 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:19 | 28.08.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още