IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow Jones се раздели с над 250 пункта заради опасенията за икономиката

Другите два основни индекса отвъд Океана също останаха на червена територия

23:56 | 08.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Michael Nagle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси се озоваха на червена територия в четвъртък заради притеснения за възстановяването на световната икономика от COVID-19. Загубите бяха отчетени, след  като Япония обяви извънредно положение в Токио за предстоящите Олимпийски игри, а редица страни трябва да се справят със скок на случаите заради варианти на коронавируса, предава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 259,86 пункта и завърши деня на ниво от 34 421,93 пункта. Широкият измерител S&P 500 изгуби 0,86% от стойността си до ниво от 4320,82 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отбеляза спад от 0,72% до равнище от 14 559,78 пункта. Както S&P 500, така и Nasdaq достигнаха рекорди в предходната сесия благодарение на ръста на технологичните акции.

Нови данни на министерството на труда за заявленията за помощи при безработица показаха неочакван ръст до 373 хил., което е сигнал за възможно забавяне на трудовия пазар на фона на възстановяването от COVID. Икономисти очакваха 350 хил. подадени за първи път заявления за помощи при безработица за седмицата до 3 юли.

Загубите бяха поведени от компании, които биха се възползвали от бързо възстановяване на икономиката от вируса. Книжата на Carnival, Norwegian Cruise Line и Royal Caribbean поевтиняха с над 1%. Цената на акциите на United Airlines и Delta Air Lines се понижи с близо 3%, а тази на Home Depot и Lowe’s отбеляза спад от 1,5%.

Книжата на производителите на чипове също поевтиняха заради притеснения за темпа на възстановяване на световната икономика. Цената на акциите на Micron, Qualcomm, Intel и Applied Materials се понижи с по над 1%, а книжата на Nvidia поевтиняха с 2,3%.

Технологичните акции също се озоваха на червена територия, като Microsoft, Apple, Facebook и Alphabet записаха спадове. Amazon не се вписа в тенденцията и отбеляза ръст от 0,9%.

Инвеститорите се насочиха към безопасността на държавните облигации, като тласнаха доходността по 10-годишните държавни ценни книжа надолу до 1,293%, най-ниското ниво от края на февруари. Тази по 30-годишните облигации също се понижи до 1,925%.

Въпреки възстановяването на икономиката и ускоряването на инфлацията доходността по 10-годишните държавни ценни книжа продължава да намалява. Тя беше на ниво от 1,58% в началото на юли и достигна връх за 2021 г. от 1,78% през март. Трейдърите остават объркани за точните причини за колебанията в доходността, като мнозина посочват притеснения, че най-доброто от икономическото възстановяване може да е зад гърба ни.

Книжата на Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs и на други финансови компании поевтиняха с по над 2%, след като перспективите пред печалбата им отслабнаха на фона на ниските лихви. JPMorgan Chase и PNC Financial също записаха спадове.

Летните Олимпийски игри в Токио, които вече бяха отложени с една година, ще забранят зрителите. Това се случва след обявяването на извънредно положение за Токио с цел ограничаване на вълната от заразени с коронавирус. Извънредното положение ще влезе в сила от 12 юли и ще продължи до 22 август, а Игрите трябва да се състоят от 23 юли до 8 август.

В същото време починалите от COVID продължават да растат, надхвърляйки четири милиона късно в сряда, в момент когато някои страни, включително Индия, се борят с по-заразни варианти на вируса.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 0,3% до ниво от 92,37 пункта. Еврото поскъпна с 0,02% до 1,184 долара, а паундът остана на нивото си от сряда от 1,378 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,06% до 109,72 йени за долар.

На стоковите пазари фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпнаха с 0,94% до 74,12 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 1,02% до 72,94 долара за барел.

Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,1% до 1800,20 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:21 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още