IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Dow се понижава леко след временното спиране на ваксината на Johnson & Johnson*

Според икономисти данните за инфлацията може да не са истински показател за покачващите се цени

18:20 | 13.04.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Американските акции се търгуват смесено, след като данните за инфлацията през март се оказаха не толкова лоши, колкото се опасяваха някои инвеститори, но спирането на ваксината Johnson & Johnson поддържа оптимизма под контрол, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones се понижава със 130 пункта или 0,4%, докато S&P 500 добавя 0,1%, насочвайки се към нов рекорд в рамките на деня. Nasdaq Composite нараства с 0,9%, като Apple, Amazon и Netflix прибавят 1% към цената си.

Търговията остава под натиск, след като Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) заяви, че препоръчва да се спре във ваксината Johnson & Johnson след съобщени случаи на съсирване на кръвта.

Има шест съобщени случая на рядък и тежък тип кръвен съсирек след поставяне на ваксината J&J, каза FDA. Повече от 6,8 милиона дози от ваксината J&J вече са приложени в САЩ.

Администрацията призовава за спиране на ваксината, докато центровете за контрол и превенция на заболяванията приключат разследването по тези случаи. Акциите на J&J поевтиняват с 2%.

„Докато този процес не завърши, ние препоръчваме пауза на ваксинациите“, каза FDA. От Белия дом заявиха в отговор, че предупрежденията на FDA не трябва да имат съществено влияние върху националните усилия за ваксиниране. 

„Това съобщение няма да окаже значително влияние върху нашия план за ваксинация – ваксината на Johnson & Johnson представлява по-малко от 5 процента от поставените ваксини в Съединените щати до момента", каза Джеф Зиентс, координатор за здравната криза на Белия дом. „Въз основа на действията, предприети от президента по-рано тази година, САЩ са осигурили достатъчно дози Pfizer и Moderna за 300 милиона американци“, каза той.

И все пак акциите на компаниите, които биха пострадали най-много при забавяне на ваксинациите, бяха подложени на натиск в началото на сесията.

Книжата на Carnival Corp се понижиха с 3,2%, а American Airlines загуби 4,9% от стойността си. Акциите на Moderna, която произвежда друга коронавирусна ваксина, поскъпнаха със 7,7% след новините за J&J, които бяха съобщени първо от в. New York Times.

„Не мисля, че ще има огромна реакция на пазара“, каза Майк Уилсън от Morgan Stanley пред CNBC. „Ние сме оптимисти, че икономиката аще бъде напълно отворена през втората половина на тази година“, каза той.

В същото време потребителските цени в САЩ се повишиха през март с най-бързия темп от 2012 г. насам, увеличавайки доказателствата за нарастващ инфлационен натиск в момент, в който икономиката се отвори отново и търсенето се засили.

Индексът на потребителските цени се е увеличил с 0,6% в сравнение с предходния месец след ръст от 0,4% през февруари, показват данните на Министерството на труда. Повишението e най-голямото от август 2012 г., а цената на бензина представлява почти половината от общия ръст през март. Средната оценка в проучване на икономисти от Bloomberg беше за покачване на цените с 0,5%.

Основният индекс на потребителските цени (CPI), изключващ волатилните стойности на храните и енергията, се е увеличил с 0,3% спрямо месец по-рано, което е най-силният ръст от седем месеца и отразява ръста на наемите и поскъпването на автомобилните застраховки.

Източници от правителството, включително председателят на Федералния резерв Джером Пауъл и икономистите от администрацията на Джо Байдън, подчертаха, че макар да очакват ускоряване на инфлацията през следващите месеци, промяната може да се окаже временна поради сравненията с миналата година и допълнителните потребителски разходи след стимулиращите пакети.

Стратези и икономисти от частния сектор също заявиха, че резултатите може да не са истински показател за покачващите се цени.

Представителите на Федералния резерв заявиха, че са готови да оставят инфлацията да се ускори за определен период от време, без да променят своята политика, включително покупки на активи и лихви близо нула.

Пазарът на облигации също беше под натиск, като доходността по 10-годишните държавни облигации е размер на 1,66%. 

На стоковите пазари цената на петрола се повишава към 18:19 ч. с по 0,7% и за двата основни сорта. Фючърсите върху бенчмарка Брент се търгуват за 63,75 долара за барел, а върху сорта WTI - 60,13 долара за барел.

* Информацията е актуална към 17:15 часа българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още