IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фед вероятно ще вдигне лихвите за последно през 2018 г., но какво следва после?

От октомври пазарите са обхванати от съмнения за състоянието на икономиката и паричната стратегия на банката

10:10 | 18.12.18 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Федералният резерв (Фед) вероятно ще вдигне основната си лихва на последното си заседание по паричната политика, което започва днес. Има обаче сигнали, че темпът на повишение може да се забави през 2019 година, предаде Франс прес.

Икономистите очакват комисията по паричната политика да вдигне отново лихвите с 25 базисни пункта и те да бъдат в границите на 2,25 процента до 2,50 процента в края на двудневното си заседание в сряда.

Това ще бъде четвъртото повишение тази година и деветото от края на 2015 година, когато централната банка изостави политиката на нулева лихва, която продължи седем години.

Има много големи шансове лихвите да се повишат в сряда. Икономиката върви добре, инфлацията е в рамките на целевата, пазарът на труда е много динамичен, прогнозира Райън Суит от Moody's Analytics. Годишният темп на растежа е 3,5 процента през третото тримесечие.

По данни на Bloomberg финансистите са сигурни на 77,3 процента, че Фед ще повиши още лихвата по кредитирането, но тази цифра е по-ниска спрямо предишните решения по паричната политика.

От октомври обаче пазарите са обхванати от съмнения за състоянието на икономиката и паричната стратегия на банката.

Забавящият се растеж, търговската война, сдържаната инфлация и все по-плашещата геополитическа сцена означават, че централната банка може да даде сигнал, че планира да забави или дори спре за известно време затягането на паричната си политика и да премине към изчакване, докато икономическата картина не се изясни по-добре.

Напоследък икономистите започнаха да понижават прогнозите си за броя на повишенията на лихвите, които очакват догодина, до едно или две спрямо четири преди.

Представителите на Фед през септември прогнозираха три повишения, но броят може да бъде преразгледан при новите прогнози в сряда.

Икономистите отбелязват, че УФР съзнава заплахата от забавянето на растежа на Китай и Европа, хаотичното излизане на Великобритания от ЕС, политическите вълнения във Франция и италианските проблеми с бюджета.

В САЩ растежът на заетостта остава силен тази година, но инфлацията се установи на целевото равнище от 2 процента въпреки опасенията, че силната икономика може да ускори растежа на цените.

Като към това се прибавят затихващият ефект от намаляването на данъците и правителствените разходи, както и очакването, че растежът на икономиката на САЩ ще се забави, бъдещето може да изглежда доста несигурно.

Споделям мнението, че нещата не са толкова стабилни, колкото изглеждаха преди няколко месеца, но не знаем нищо определено, каза пред АФП бившият заместник-председател на Фед Алис Ривлин.

Промяната на очакванията позволява на Фед да направи пауза, без да предизвиква сътресения на финансовите пазари с изненадващи решения.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:20 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 16 rate down comment 5
ABBA
преди 5 години
Ako не беше колективното садо-мазо на Запад, което ще се получи с БУМ-а, то отдавна да е гръмнало!Но светът си трайка, що лаайномета ще омаже всички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 16
Sakamano
преди 5 години
От толкова много лъcкaне върху фантазии за "БУМ" сигурно вече започва да бoли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 7
ABBA
преди 5 години
БУМ = http://usdebtclock.org/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 6
ABBA
преди 5 години
Фед вероятно ще вдигне лихвите за последно през 2018 г., но какво следва после? 2020 - 2024 = БУМ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 8
Иван Митев
преди 5 години
САЩ са с пренесена от Европа държавна грешка.При сегашния неправилен модел за управление на САЩ, от ФЕД не зависи спасението на САЩ от катастрофална криза. При условия на допусканата държавна грешка в САЩ, ФЕД няма полезен ход да спаси САЩ от кризата.В САЩ обществеността очаква ФЕД да спаси САЩ от катастрофална криза.За да се предпази ФЕД предприема някакви действия, за да има някаква база да се защитава от обвинения за неправилни действия, които не са спасили САЩ от кризата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още