IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Графика на деня: Колко струва да се кандидатираш за президент на САЩ?

Предизборната кампания на Обама през 2008 г. е най-скъпата в историята на страната

19:15 | 25.12.19 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

При обявяването на кандидатурата си за президент на САЩ Майкъл Блумбърг заяви, че харчи 31 млн. долара на седмица за телевизионна реклама. Това надхвърля предишния рекорд на президента Обама през 2012 г. Блумбърг вече се озова на първите страници на вестниците, като похарчи 100 млн. долара за рекламна кампания против Тръмп, така че е възможно 2020 г. да подобри финансовите рекорди от предходните кампании.

Но колко пари са нужни за спечелването на Белия дом?

Разходите за предизборните кампании в САЩ тръгват рязко нагоре през 2008 г., когато Демократическата партия влага общо 1,3 млрд. долара в предизборната кампания на Обама. Никоя друга предизборна кампания не се е доближавала до първия опит на Обама за влизане в Белия дом. Президенти Президенти

До 2008 г. републиканците и демократите набираха сходни суми, след което демократите дръпнаха пред републиканците. Клинтън набра почти два пъти повече средства от Тръмп през 2016 г., но все пак загуби (621 млн. долара спрямо 364 млн. долара).

Влагането на повече пари от другата партия не винаги гарантира победа. Кандидатите за Белия дом, събрали най-големи суми, загубиха през 1984, 1996 и 2016 г.

Сайтът HowMuch.net публикува набраните средства в предизборните кампании от 1980 г. насам за републиканците (червено) и демократите (синьо). Вътрешният кръг показва колко пари е дал кандидатът с най-широки пръсти в двете партии за спечелването на първичните и общите избори. Външният кръг представлява общата сума, набрана от кандидата и партията за цялата предизборна кампания. Числата са приспособени към инфлацията през 2019 г.

Топ 5 на най-скъпите предизборни кампании за президентските избори в САЩ на всички времена:

1. Демократите през 2008 г.: 1,3 млрд. долара (победа)

2. Демократите през 2016 г.: 884 млн. долара (загуба)

3. Демократите през 2012 г.: 858 млн. долара (победа)

4. Републиканците през 2008 г.: 739 млн. долара (загуба)

5. Републиканците през 2016 г.: 708 млн. долара (победа)

Топ 5 на кандидатите, които са похарчили най-много

1. Обама (2008 г.): 898 млн. долара (победа)

2. Обама (2012 г.): 839 млн. долара (победа)

3. Клинтън (2016 г.): 621 млн. долара (загуба)

4. Ромни (2012 г.): 536 млн. долара (загуба)

5. Буш (2004 г.): 493 млн. долара (победа)

Важно е обаче да се отбележи, че е много трудно да се проследят разходите за предизборните кампании във времето. Промените в числата може да се дължат на различни изисквания за разкриване на финансова информация в различните кампании. Например, благодарение на решението „Обединени граждани“ от 2010 г. политиците могат да разчитат на външни групи, наречени суперкомитети за политическо действие (Super PACs) да управляват рекламните клипове, въпреки че технически те не трябва да се координират помежду си. Дейностите по време на предизборните кампании също се промениха през последните няколко десетилетия от фокус предимно към радиото и телевизията към агресивно онлайн присъствие.

Поради това предизборните кампании стават по-скъпи. Нито една политическа партия в САЩ не беше преминавала прага от 400 млн. долара преди предизборната кампания през 2000 г. Сега предизборните щабове и на двете партии влагат близо пет пъти повече пари в кампаниите за президентските избори, отколкото през 80-те години на миналия век.

Другият интересен факт от графиката е, че инвестирането на големи суми не води непременно до победа на изборите. Демократите са похарчили повече пари от републиканците, но загубиха през 1984 и 2016 г. Републиканците са инвестирали повече от демократите и загубиха през 1996 г. Все пак демократите набират повече пари от републиканците от предизборната кампания на Обама през 2008 г. насам и тенденцията вероятно ще се запази през 2020 г. Когато американски президент се бори за преизбиране, почти всички пари на партията му се насочват към предизборната му кампания. Рядко настоящ президент среща сериозна конкуренция на първични избори.

Цифрите едва ли са тревожни, тъй като един милиард долара не са кой знае колко пари, когато трябва да се реши кой да е следващият президент на САЩ. За сравнение, американците са похарчили над 1,8 млрд. долара за фъстъчено масло само през 2017 г. Избирането на президент изглежда доста по-сериозно и сравнително евтино, дори Тръмп да реши да се рекламира по време на Super Bowl.

Колкото до Майкъл Блумбърг, с нетно състояние от над 53 млрд. долара той е значително по-богат от президента Тръмп. Така че ако Тръмп преодолее процедурата по импийчмънт, а Блумбърг си осигури номинацията на Демократическата партия, можем да очакваме нов рекорден изборен сезон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 10 rate down comment 2
ivan.kostov.39
преди 4 години
Власта приятелю. Власта ще им ги върне, чрез спечелването на много обществени поръчки! Затуй е цялата какафония! Каквото и да ти говорят - Да знаеш, че став дума за пари или за секс, Казваше една моя позната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
Shadow1
преди 4 години
Не е нужно да ги връща, щом партията е избрала него и инвестора в него, то е като да питаш как някой инвалид как връща парите за ТЕЛК или ти ако работиш и ти дадат служебна кола как връщаш парите за нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
red6
преди 4 години
Като цяло има нещо много нередно в цялата система с тия бомбастични харчове. Айде, примерно Блумбърг комар го ухапал - дали 50 или 51млрд - все му е тая, по-добре ще му е да си начеше крастата и да стане президент на цената от 1Млрд. Ако загуби - все тая. Това, ако приемем, че си вадят всичкото от джоба. Иначе някой дето няма много негови лични пари поражда едни въпроси... Като например тия пари как ще трябва да ги връща :D :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 2
Grosss
преди 4 години
Излиза ,че да станеш президент на САЩ трябва да си много богат .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
ivan.kostov.39
преди 4 години
Колко ли пари им се връщат, когато спечелят?........ Или те ги харчат от любов към простолюдието :)))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още