IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядрената енергетика в САЩ може да получи федерална помощ от 6 млрд. долара

В рамките на Министерството на енергетиката ще бъде създадена програма за оценка на ядрените реактори, които са застрашени от затваряне

09:09 | 02.08.21 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Изпадналите в немилост ядрени централи в САЩ могат да получат подкрепа в размер на 6 млрд. долара от двупартиен законопроект за американската инфраструктура, който се изготвя в рамките на Сената, става ясно от документ, получен от Bloomberg. 

В рамките на Министерството на енергетиката ще бъде създадена програма за оценка на ядрените реактори, които са застрашени от затваряне, и предоставянето на помощ съгласно условията на двупартийния инфраструктурен пакет от 550 млрд. долара. Текстът на законопроекта за инфраструктурата не е публикуван и все още подлежи на промени.

Ядрената индустрия на САЩ, която осигурява 19% от електроенергията в страната, е засегната от вълна от извеждане от експлоатация на реактори, тъй като не успява да се конкурира успешно с по-евтиния природен газ и с възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), като вятърната и слънчевата енергия.

Ядрената програма може да се окаже спасителен пояс за компании като Southern Co. и Exelon Corp., както и за производители на уран като базираната в Колорадо Energy Fuels Inc. Според документа ще бъде даден приоритет за онези ядрени реактори, които използват за гориво обогатен уран, добит на местно ниво.

Още през май от Белия дом сигнализираха, че президентът Джо Байдън подкрепя федералните субсидии за атомните електроцентрали като част от инфраструктурната му стратегия.

Подкрепата на Белия дом за ядрената индустрия се разглежда като част от амбициозните климатични цели на Байдън, които включват въглеродно неутрална електрическа мрежа до 2035 г. и климатично неутрална икономика до 2050 г.

Сред привържениците на идеята е и Институтът за ядрена енергия, който от години търси помощ, като през 2020 г. заяви, че е необходим 30% данъчен кредит за инвестиции в сектора, с който ще се преодолее „тежкото финансово напрежение“, предизвикано от пандемията от коронавирус.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Айде отиде коня у ряката...Оказа се, че и ядрената енергия е доста субсидирана за да бъде най-ефффффтината. А всъщност без субсидии въобще не е евтина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
0pk
преди 2 години
Ааа никакво спасяване! Затваряне до дупка на неефективните ядрени централи, разчистване на терена и набиване на колчета за огромни перки със соларни панели по тях за мегагигахипер ефективно добиване на ел. енергия! След което ще зачестят изкаваният от сорта "за бога братя не купувайте...ел енергия", но какво да се прави - всички сме минали през такива реформи.Успех им желя :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
vzhekoff
преди 2 години
Според вкиснатите зелета най-евтина е енергията от ВЕИ-тата, нищо че я спонсорираме с милиарди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
фейк някакъв е това , според форумните енергетици по-евтино от ток от ядрена централа е само безплатния ток ... тия са милиардни субсидии искат ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още