IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Йелън официално стана първата жена на поста финансов министър на САЩ

74-годишната икономистка беше и първата жена начело на централната банка на САЩ, която тя напусна в началото на 2018 г.

09:07 | 26.01.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Bloomberg LP</p>

Снимка: Bloomberg LP

Американският Сенат одобри номинацията на президента Джо Байдън на Джанет Йелън за финансов министър на САЩ, с което тя става първата жена заемала поста, предаде Bloomberg.

Седемдесет и четири годишната бивша директорка на Федералния резерв е третият член на кабинета на Байдън, одобрен от Сената, след министъра на отбраната Лойд Остин и директора на националното разузнаване Аврил Хейнс.

Йелън бе утвърдена на поста с 84 гласа "за" срещу 15 "против" и се очаква да играе ключова роля в спечелването на одобрението на Конгреса за спасителния пакет за преодоляване на последствията от пандемията от коронавируса на стойност 1,9 трлн. долара, предложен от президента Байдън. Според данни на Bloomberg тя ще бъде едва вторият американец, който ще е бил както председател на Фед, така и финансов министър.

Йелън беше и първата жена начело на централната банка на САЩ, която тя напусна в началото на 2018 г., след като съблюдаваше постепенното премахване на паричните стимули след последната рецесия и бавното възстановяване. Сега тя отново е в режим за борба с кризите, този път на висш икономически служител в администрацията на демократите. 

Основният приоритет на Йелън ще бъде да подпомогне възстановяването, което е отслабено на фона на рекордните смъртни случаи от Covid-19, като спомогне и за плана за стимулиране на Байдън от 1,9 трилиона щатски долара, който се сблъсква със съпротива от страна на някои законодатели. Тя също така ще помогне за формирането на политики спрямо Китай след наследството на Доналд Тръмп, основано на конфронтация и повишаване на митата.

Другите ѝ цели включват справяне с икономическите рискове от изменението на климата, като тя планира да създаде център към Министерството на финансите, който да се занимава с проблема. Тя също така ще отговаря за данъчната политика, санкциите, позицията на администрацията по отношение на долара, финансирането на правителството и гарантирането на стабилността на финансовата система.

„Символиката и усещането за технически опит и десетилетен опит във Вашингтон, които Джанет Йелън носи, ще внесат незабавно доверие“ в икономическата програма на Байдън, казва пред Bloomberg Тим Адамс, който беше министър на финансите по време на мандата на Джордж Буш и сега ръководи Institute of International Finance, банкова група. „Йелън ще бъде ключов фактор на икономическия екип“, допълва той.

Цялата кариера на Йелън е изпълнена с ключови факти: тя е била единствената жена сред 24 студенти през 1971 г., която е получила докторска степен по икономика от университета в Йейл. По-късно тя преподава икономика в Харвард и работи повече от 16 години във Федералния резерв, включително като управител на Фед за Сан Франциско по време на финансовата криза.

Родената в Бруклин, Ню Йорк, Йелън, следва назначението на Джими Картър на Г. Уилям Милър, който също е бил министър на финансите, след като преди това е бил председател на Фед. Тя е първата дама, която заема тези позиции, както и това на ръководител на Съвета на икономическите съветници на Белия дом, роля, която тя заемаше в администрацията на Клинтън.

Тя показа  с какви предизвикателства е свързана новата ѝ позиция по време на изслушване във финансовата комисия на Сената. По време на изслушването си през миналата седмица Йелен подкрепи запазване на ниските лихвени проценти, само частична отмяна на намалените през 2017 г. данъци, обеща да не провежда политика на „по-евтин“ долар и добави, че няма да предприеме действия относно наложените по време на Тръмп мита за китайски стоки, докато не разговаря с американските съюзници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 3
Иван Митев
преди 3 години
Въведеното неправилно емитиране на долари причинява неограничени щети.Със злокобната процедура, колкото повече е икономическия растеж в САЩ толкова са по-големи щетите.Чрез държавни заеми (с които се плащат щети от опасното ползване на долара), правителството е с шанс да отложи начало на криза, за сметка на бъдещи завишени щети.Ако не се допускаше грешката при долара, САЩ нямаше да имат сегашни дългове.Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън е жертва на лошо прилагане на долара. След достатъчно време е с обществено признат политически провал.Заплахата за щети от емитиране на долари в САЩ е прекратена, след като се въведе подобрено емитиране на долара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още