IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститорът в GameStop Melvin Capital е загубил половината си пари

Случилото се през миналата седмица вероятно ще промени начина, по който работи индустрията и фондовете може да станат по-потайни

09:40 | 01.02.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Гейб Плоткин, главен инвестиционен директор и основател на Melvin Capital Management LP. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Гейб Плоткин, главен инвестиционен директор и основател на Melvin Capital Management LP. Снимка: Bloomberg LP

Melvin Capital Management, хедж фондът, който понесе тежестта на загубите заради покачващите се наскоро цени на акциите на силно продавани на късо акции, загуби 53% от инвестициите си през януари, твърди Wall Street Journal, цитирайки запознати източници.

Загубите на Melvin са най-видимата рана в необичайния спор между професионалните инвеститори в хедж фондовете и търговци аматьори, обединяващи се във форуми като WallStreetBets на Reddit. Аматьорите превърнаха Melvin в свой основен враг и с радост го атакуваха. „Остават само 47% до края !!“ публикува един потребител в неделя. Те се увещават един друг да продължат да купуват акции на GameStop и кол опции.

Неистовата търговия е почти сигурно, че ще продължи в понеделник и през седмицата. Брокерите ограничиха покупките на GameStop и други горещи акции миналата седмица, което намали обемите. Но повече от 50 милиона акции на GameStop все пак смениха ръцете си в петък; преди година обемът беше само няколко милиона на ден. От друга страна, въпреки че Melvin спря да залага срещу GameStop, а други фондове са излезли или са намалили залозите си, акциите остават силно търгувани на късо.

Melvin е основан от Гейб Плоткин, бивш портфолио мениджър звезда за титана на хедж фондовете Стивън A. Коен. Той започна годината с около 12,5 млрд. долара и сега управлява повече от 8 млрд. долара. Настоящият баланс включва и 2,75 млрд. долара спешни средства, които Citadel LLC, нейните партньори и Point72 Asset Management на Коен инжектират в хедж фонда на 25 януари.

Като част от сделката те получиха неконтролиращи дялове от приходите на Melvin за следващите три години. Досега Citadel, нейните партньори и Point72 са загубили пари от  сделката, въпреки че точният обхват на загубата е неясен към неделя. Инвестицията на Citadel в Melvin е оказала нематериално въздействие върху нейните водещи мултистратегични хедж фондове, казва човек, запознат със случващото се във фирмата от Чикаго, който добавя, че тя представлява малка част, около 1%, от загубата на Kensington и Wellington от 3% за януари.

Melvin сериозно е намалил риска си по портфолиото си, казва клиент. Запознати с хедж фонда заявиха, че коефициентът на ливъридж - стойността на активите му в сравнение с капитала на инвеститорите - е най-ниският от началото на дейността на  Melvin през 2014 г.

Те също така твърдят, че ликвидността на компанията на ниво позиция или способността ѝ да изхвърля лесно ценни книжа от портфейла си, се е увеличила значително.

Нови и съществуващи клиенти са се регистрирали да инвестират пари в Melvin в понеделник, твърдят запознатите. Не е ясно колко средства ще добавят те.

През последните години Melvin се утвърди като един от най-добрите хедж фондовете на Wall Street, но поддържането на къси позиции срещу GameStop Corp. навреди на фирмата през последните седмици. Загубите се разширяват извън GameStop, като спадът идва от цялото портфолио по време на пазарните сътресения през януари.

Позициите, на които Melvin публично оповести, че притежава пут опции - мечи договори, които обикновено печелят с падането на цените на акциите, в последния тримесечен доклад до регулаторите се покачват, докато позициите в компаниите, които държи, са разпродадени.

Maplelane Capital, друг хедж фонд, който претърпя значителни понижения този месец, приключи януари с приблизително 45% загуба, казва източник, запознат с фонда. В началото на годината той управляваше около 3,5 милиарда долара.

Неистовата търговия, която катапултира акциите на GameStop, AMC Entertainment Holdings Inc. и BlackBerry в редиците на най-търгуваните акции на американския пазар и привлече вниманието на Белия дом и регулаторните органи, засегна и видните хедж фондове Point72 и D1 Capital Partners.

D1, който завърши месеца с около 20% спад, е заложил на къси продажби на AMC и GameStop, казват запознати с фонда. Един от източниците твърди, че D1 е излязъл от двете позиции до сряда сутринта, но това са малки двигатели на загубите. Друг фактор е намаляването на акциите на свързани с пътувания компании.

Някои фонд мениджъри казват, че случилото се през миналата седмица вероятно ще промени начина, по който работи индустрията.

По-малко хедж фондове вероятно ще подчертаят своите мечи позиции чрез разкриване на пут опции, а вместо това фондовете могат да използват правилата на Комисията за ценни книжа и борси, за да запазят поверителността на тези позиции - инструмент, който активистите инвеститори отдавна използват, за да изграждат позиции в компаниите тихомълком. Повече фондове също могат да въведат правила за избягване на слабо търгувани, силно скъсени акции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
driverf1
преди 3 години
Този не използва ли стопове.....,то така всеки може да играе с голям баланс и чужди пари....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
dikens15
преди 3 години
Не пиши за неща, които очевадно не разбираш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 4
dikens15
преди 3 години
Нарича се cover the shorts, позиция, в която трябва да купуваш, за да покриеш и в, която загубите( потенциални) са неограничени. Овцете си ги паси сам, това е сайт с финансова тематика, подобни просто тии си ги пиши по ФБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
ПИЧ
преди 3 години
Какъв е този инвеститор - Melvin Capital, дето е загубил при покачващи се нива на книжата ? Той не е инвеститор, а спекулант. Да идва да пасе овцете в Родопския балкан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 4
nkavrakov1982
преди 3 години
В случая става въпрос за компания която е с влошени финансови показатели и затова акциите и са евтини .Факта че цената на акциите и се вдига благодарение на масови покупки и предварително договаряне ,би трябвало да се разглежда и като спекула ,но все пак на пазара спекулират и големите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
Ivan.r
преди 3 години
И това им е малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още