IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай краде Америка в невиждани размери

Интелектуалните му кражби от САЩ са един от най-големите трансфери на богатство в човешката история

11:21 | 21.04.22 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Китай е врагът на Америка, когато става въпрос за икономически шпионаж. Около 80% от всички съдебни преследвания от този тип, повдигнати от Министерството на правосъдието на САЩ, са насочени към поведение, което би облагодетелствало китайската държава. Според оценка от 2017 г. цената за САЩ на откраднатите търговски тайни, изпиратствания софтуер и изимитираните продукти от страна на Китай е между 225 и 600 милиарда долара годишно. Нова поредица от подкасти на Financial Times за технологичното съперничество между САЩ и Китай цитира източници от американското разузнаване, според които стремежът на китайската комунистическа партия да придобива американска интелектуална собственост става „все по-агресивен“, пише FT в редакционен коментар.

Тази констатация следва изявление от 2020 г. на директора на ФБР Кристофър Рей. Той каза, че контраразузнаването и шпионажът от Китай представляват „най-голямата дългосрочна заплаха“ за икономическата жизненост на САЩ. Подобни кражби, добави той, представляват един от най-големите трансфери на богатство в човешката история.

Агент на ФБР в Силициевата долина казва пред FT, че китайските шпиони се стремят да придобият ноу-хау в „спираща дъха“ гама от технологии, включително биотехнологии, нанотехнологии, селскостопански технологии, квантови изчисления и други. Смята се, че голяма част от тази дейност остава неразкрита, но случаите, които излизат наяве, показват рязка възходяща тенденция.

Около 73% от 137 публично съобщени случая на свързан с Китай шпионаж срещу САЩ от 2000 г. насам са се случили през последното десетилетие, според CSIS, аналитичен център във Вашингтон. Ново дело за контраразузнаване срещу Китай се образува средно на всеки 12 часа, казва ФБР.

Представянето на Вашингтон в борбата с тази заплаха досега е смесено. „Китайската инициатива“ – програма, стартирана през 2018 г., имаща за цел да хване учени шпиони в САЩ, споделящи тайни за националната сигурност с Китай – беше преустановена през февруари след критики за расово профилиране и погрешни стъпки.

Въпреки че инициативата наистина доведе до много присъди, някои други знакови дела се провалиха поради липса на доказателства. Особено вредни за репутацията на САЩ бяха случаите основани не на доказателства за посегателства върху националната сигурност, а на процедурни детайли като неразкриване на финансиране за научни изследвания от китайски субекти.

Възприятията за расово профилиране се влошиха от данните, събрани от Mасачузетския технологичен институт (MIT), които показват, че 90 процента от обвинените в рамките на инициативата са от китайски произход. Така че беше добре дошло, че служителите по националната сигурност, когато отхвърлиха инициативата, признаха щетите за репутацията от схващанията, че САЩ прилагат по-ниски стандарти към своите разследвания и наказателни преследвания на престъпни действия в случаи, свързани с Китай.

Такива уроци трябва да бъдат взети под внимание. Вашингтон даде да се разбере, че въпреки че "Китайската инициатива" е прекратена, разследванията му срещу заподозрени в технически шпионаж остават в ход.

За да възстановят репутацията си за справедливост, САЩ трябва внимателно да избягват расовото профилиране и да подпомогнат научната експертиза на своите правоприлагащи органи, за да сведат до минимум случаите, които смущаващо се провалят. Това не е лесно - въпросните технологии често са авангардни - но трябва да бъдат приоритет.

Опитът на САЩ има уроци за другите страни. Способността на Вашингтон да изразходва време, усилия и средства разкри мащаба на китайския научен шпионаж. По-малките или по-малко бдителни държави трябва да преразгледат собствените си уязвимости.

Китай, от своя страна, трябва да помисли за щетите, които нанасят на репутацията му ръководените от държавата операции за технологичен шпионаж. Кражбата на технологични тайни отчасти беше причината Вашингтон да започне търговската си война срещу Китай през 2018 г. Подобно напрежение е очевидно и в Европа. За Пекин цената на подобно пиратство може би вече надвишава печалбите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 7 rate down comment 2
cyclop
преди 1 година
Само не разбирам що непрекъснато ходиш след мен като забpeменялo кypвe. Да имаше поне едно смислено мнение от теб че да може да претендираш как нещо дискутираш, а то само заяждания на ниво предучилищна възраст?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 7
khao
преди 1 година
скандално глууупав си, моето момче...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
0pk
преди 1 година
В първия момент реших да съжаля американците, ама после се отказах :D На китайците ще препоръчам да вербуват членове на BLM за икономически шпионаж - така разходите им за съдилища рязко ще спаднат :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 3
cyclop
преди 1 година
Като ползват робски труд срещу стотинки във фабриките, не реват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
Demertsel
преди 1 година
Записвайте децата да учат мандарин, да са една стъпка пред останалите. Безплатен съвет :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още