IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Конгресът на републиканците иска да лъсне имиджа на Тръмп

Това е една илюзорна картина, представляваше разкрасяване на някои от по-мрачните и по-противоречиви моменти от почти четиригодишното управление на президента

15:20 | 27.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Al Drago/Bloomberg</em></p>

Снимка: Al Drago/Bloomberg

На конгреса на републиканците за издигане на кандидатурата на президента Доналд Тръмп той е представян като благоразположен към имигрантите, а не като архитект на някои от най-суровите антиимиграционни политики в страната.

На конгреса пандемията от коронавирус е представяна като почти затихваща, а не като продължаваща да заразява хиляди американци на ден. Икономиката процъфтява, а не е в затруднено положение. Тръмп е лидер в лекуването на расовия конфликт, а не в разпалването на разделения, пише Асошиейтед прес в своя метирал, цитиран от БТА.

Излъчената вчера програма в най-гледаното време, рисуваща  една илюзорна картина, представляваше разкрасяване на някои от по-мрачните и по-противоречиви моменти от почти четиригодишното управление на Тръмп. Това беше опит спешно да се вземат мерки срещу уязвимите места, които застрашават шансовете му за преизбиране, малко повече от два месеца преди той да се изправи срещу демократа Джо Байдън през ноември.

Неговата кампания и партията му на практика призоваваха избирателите да повярват повече на един излъскан и опакован портрет на президента, отколкото на невъздържания облик, който Тръмп показва всеки ден. Този облик на Тръмп може да въодушеви най-ревностните му поддръжници, но той често разочарова по-умерените републиканци и отблъсква някои избиратели, включително много жени от предградията, които Тръмп иска отново да спечели преди изборния ден.

Разминаването между реалността и реториката на конгреса беше особено крещящо по отношение на имиграцията - знаковата тема в политическия възход на Тръмп и неговото президентство. Тръмп се кандидатира за поста през 2016 г. с програма за значително ограничаване на имиграцията - както незаконна, така и законна. След като влезе в Белия дом, той промени из основи имиграционната система на страната, включително като на практика спря предоставянето на убежище на южната граница и се опита да сплаши хората, пресичащи  незаконно границата, разделяйки деца от техните родители.

Но вчера на конгреса почти не бяха споменати тези политики и съвсем малко беше обърнато внимание на знаковия му план за построяване на стена по границата между САЩ и Мексико. Вместо това най-значимото споменаване на имиграцията беше направено в откъс от запис, показващ как Тръмп ръководи церемония за натурализиране в Белия дом, на която весело поздравява петима имигранти, полагащи клетва за получаване на американско гражданство.

„Вие спечелихте най-превъзходното, скъпо, стойностно и безценно притежание в целия свят. То се нарича американско гражданство", каза Тръмп. Той не спомена факта, че също така системно прави доста по-трудно хората да идват законно в САЩ, за да работят, учат или да се заселват в страната.

Тръмп отдавна е изкусен в създаването на алтернативна реалност и често не се смущава да сменя фокуса, когато е политически изгодно. Това е било отличителна черта на неговия живот като бизнесмен и на възхода му в политиката, а сега, когато е номиниран от Републиканската партия за втори мандат, той буквално прави същото с Белия дом.

Разбира се, политическите конгреси винаги имат за цел да създадат възвишен образ на кандидата за президент - това е продължаваща дни възможност за съответната партия да прокара свое описание на реалността и да оформи своя версия за събитията. Например конгреса за номинирането на Байдън миналата седмица представи неговите четири десетилетия във Вашингтон като необходим опит в момент на криза, а не като белег за политик, преминал разцвета на силите си, както твърдят много републиканци.

Предизвикателството за Тръмп да променя обществените възприятия обаче става по-трудно - както защото той води предизборна битка на базата на реалните постижения през близо четирите си години на власт, така и защото неговата кампания иска от американците да погледнат отвъд многото кризи, които продължават активно да разтърсват страната.

Това е особено вярно по отношение на пандемията, отнела живота на над 170 000 американци тази година, но изместена до голяма степен на заден план във вчерашните изказвания на конгреса. Висшият икономически съветник на Тръмп Лари Къдлоу описа пандемията в минало време, а не като вирус, който продължава да оказва влияние върху почти всеки аспект от живота в Америка. Само първата дама Мелания Тръмп, която беше последният оратор за вечерта, обърна повече внимание на това да почете хората, загинали тази година.

„Искам да призная факта, че от март животът ни се промени значително", каза г-жа Тръмп в обръщение пред конгреса от Розовата градина на Белия дом. "Изпитвам най-дълбоко съчувствие към всички, които са загубили любим човек, и се моля за всички, които са болни или страдат", каза тя.

Вирусът също така нанесе тежък удар на американската икономика, спирайки работата на предприятия в цялата страна и рязко повишавайки безработицата до над 10 процента. Въпреки че някои сектори на икономиката се възстановиха, след като градовете и щатите облекчиха свързаните с пандемията ограничения, икономиката като цяло е в много различно състояние от това, което беше в началото на годината.

Почти половината американци, чиито семейства са преживели съкращаване по време на пандемията, смятат, че тези работни места са загубени завинаги, показва проучване на Асошиейтед прес и Центъра за изследване на обществените въпроси. Въпреки това конгресът включваше изказвания на американци и политически лидери, които засипаха с похвали ръководството на Тръмп в икономическата област, описвайки икономиката в светли краски, които вече не се отнасят за много американци.

Кампанията на Тръмп също така положи съгласувани усилия да представи разнообразен състав от оратори, в частност чернокожи американци, показвайки, че обръща внимание на расовия конфликт, обхванал страната след смъртта на Джордж Флойд и други при полицейски арести. Ораторите защитиха Тръмп от обвиненията в расизъм, но не споменаха за неговите остри изказвания по отношение на протестите, избухнали след смъртта на Флойд, и за агресивните действия срещу множествата, събрали се пред Белия дом по-рано през лятото.

Социологическите проучвания също така подчертават реалността на твърде ниската подкрепа за Тръмп сред чернокожите избиратели въпреки разнообразния състав на ораторите пред конгреса. Според анкета на „Галъп" рейтингът на одобрение за Тръмп сред чернокожите американци се върти около 10 процента по време на президентството му.

БТА

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още