IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Конгресът в САЩ постигна предварителна сделка, за да избегне нова парализа

Сделката ще осигури едва 1,4 млрд. долара от исканите почти 6 млрд. долара за стената по границата с Мексико

09:43 | 12.02.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Законодателите в САЩ постигнаха предварителна сделка, за да избегнат нова парализа на правителството, предизвиквайки надежди, че Конгресът може да приеме закон за бюджета преди крайния срок в петък, стига президентът Доналд Тръмп да подпише мярката, съобщава Financial Times.

Помощници от Конгреса заявиха, че сделката ще осигури 1,4 млрд. долара за изграждането на 55 мили (88,5 км) ограда по границата с Мексико. Това е доста по-малко от сумата от 5,7 млрд. долара обаче, първоначално искана от Тръмп за изграждането на стената, за която пое обещание в предизборната си кампания през 2016 г. Договореното финансиране ще плати построяването на ограда само с една четвърт от дължината, искана по-рано от Белия дом.

Предварителната сделка бе сключена малко преди Тръмп да говори пред свои поддръжници в Ел Пасо – град в Тексас в близост до границата с Мексико – което имаше за цял да засили подкрепата за стената и да подчертае различията с демократите, които не смятат оградата за нищо повече от политически трик.

„Докато вървях към сцената, те казаха, че има постигнат напредък с тази комисия. Но трябва да знаете – ще построим стената така или иначе“, каза Тръмп по повод постигнатата сделка на преговарящите.

Представители на Конгреса в понеделник вече продължаваха да разискват предварителната сделка. В знак на несъгласие обаче някои републиканци започнаха да критикуват сделката, когато се появиха някои детайли по нея.

От седмици преговарящи от Камарата и Сената се опитват да сключат споразумение, което ще задоволи исканията на Тръмп към финансирането на стената и ще успокои демократите, които настояват, че няма да дадат на президента никакви пари за нея.

Законодателите предположиха, че сделката ще реши и спора за броя на леглата за задържани, предоставени на миграционните и митническите власти, които задържат хора, пресичащи границата без документи.

Демократите искат значително да намалят броя на леглата, а оттам и на задържаните.

В момента властите използват 49 хил. легла, което е над ограничението, дадено от Конгреса, за 40 500. Предварителната сделка ще намали броя до съществуващото ограничение до края на фискалната 2019 година.

Преговарящите са внимателно оптимистични, че „принципната сделка“ ще задоволи както Тръмп, така и демократите, а някои републиканци смятат сделката за компромис, който ще позволи и на двете страни да обявят победа.

Преговарящите ще трябва да подсигурят одобрението и на лидерите на републиканците и демократите в Конгреса.

Макар че Тръмп не даде ясен сигнал за отношението си към сделката в понеделник, по-рано той е изразявал подкрепа за предложенията на Конгреса, но след това се е отказвал от нея, когато се окаже под обстрела на по-консервативните си избиратели.

В Конгреса и двете партии подчертаха силната си опозиция на нова временно спиране на работата на правителството. Последното – най-дългото в историята на САЩ, продължи 35 дни и засегна 800 хил. федерални служители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:26 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още