IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лейл Брейнард: Фед ще задейства "скоро" плана за свиването на баланса си

Засега обаче остава неясно кога и колко агресивно ще бъде затегната политиката на централната банка

15:53 | 12.07.17 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Федералният резерв на САЩ (Фед) ще започне „скоро“ работа по изпълнението на плана за намаляване на облигациите в баланса си, възлизащи на 4,5 трлн. долара, стига икономиката да го позволява, коментира представителят на Фед Лейл Брейнард, цитирана от CNBC.

Брейнард обаче добави предпазлива нотка към своята прогноза за нормализиране на баланса, казвайки, че Фед може да няма какво още да направи по отношение на повишаването на лихвите. В момента трейдърите оценяват на 50% възможността Фед да увеличи отново лихвените проценти през декември.

Нейните коментари са от особено значение, тъй като Брейнард се смята за близък идеологически съюзник на председателя на Фед Джанет Йелън.

„В контекста на последните политически ходове смятам, че нормализирането на лихвата по федералните фондове е започнало“, заяви Брейнард по време на конференция в Ню Йорк.

„Ако данните продължат да потвърждават [наличието на] силен пазар на труда и засилваща се икономическа активност, вярвам, че би било подходящо скоро да започнем постепенен и придвидим процес на нормализиране на счетоводния ни баланс“, заяви тя.

В баланса на Фед има ценни книжа на стойност 4,5 трилиона долара, натрупани през годините, в които институцията се бореше с финансовата криза.

По този начин бе възможно поддържането на ниски лихвени проценти през предишните години. Изкупувайки ценните книжа, Фед стимулира откриването на нови работни места и икономическия растеж на страната.

През последните седмици представителите на централната банка заговориха отново за плановете за свиване на баланса, без обаче да посочват конкретна дата, когато този процес ще започне.

Коментарът на Брейнард потвърждава широкоразпространеното мнение, че Фед ще започне работа по баланса си през септември, или може би дори по-рано. Федералният комитет за операциите на открития пазар също има среща през юли. Въпреки това остава отворен въпросът колко агресивен ще бъде Фед при повишаването на лихвите.

След като лихвените нива паднаха до нулеви стойности по време на кризата, Фед започна повишаване на лихвите през декември 2015 г. Централната банка увеличи основния лихвен процент в САЩ с 0,25 процентни пункта в средата на юни на фона на забавящата си инфлация в страната и по-слабия икономически ръст от началото на годината. В резултат на това решение лихвата в страната вече се движи в диапазона между 1 и 1,25 пункта.

Това бе второто повишение на лихвените проценти за тази година и според анализатори с това си действие Фед е показала своето доверие в икономиката на САЩ. Институцията се позова на ръста на работните места в страната като причина за увеличаване на лихвените процнети.

Като се има предвид ниското ниво на инфлацията - в момента около 1,4%, Брейнард каза, че Фед се доближава до „неутрални лихвени проценти“, които нито стимулират, нито ограничават икономиката.

По нейно мнение неутралното ниво на основния лихвен процент се очаква да остане близо до нула в реално изражение в средносрочен план.

Брейнард направи своите коментари в навечерието на изслушването на Джанет Йелън пред Конгреса в сряда и четвъртък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
Boicho Popov
преди 6 години
Благодаря за забележката! Извиняваме се и коригираме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 0
bertram
преди 6 години
оправете си материала . Фед ако имаше 4.5 милиарда в баланса с мед и масло да ги мажеш :)... проблема е, че са трилиони!това да го видя няма да го по вярвам :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още