IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мъск нарече щатските демократи „партия на омразата“

Технологичният милиардер обяви публично, че вече ще подкрепя и гласува за републиканците

14:45 | 19.05.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: EPA/BRITTA PEDERSEN</em></p>

 Снимка: EPA/BRITTA PEDERSEN

Технологичният милиардер Илон Мъск разкрива все повече възгледи, които го приобщават към десния политически спектър в САЩ. Така например той написа в Twitter, че демократите в САЩ са се превърнали в „партия на разделението и омразата". Затова той вече нямало да ги подкрепя и в бъдеще ще гласува за републиканците.

50-годишният ръководител на производителя на електромобили Tesla също така се обяви срещу елитния университет Йейл като „епицентър на интелектуалния вирус, който се опитва да унищожи цивилизацията". Разсъжденията за т.нар. „будна" култура, която по същество е борба срещу дискриминацията и изключването, са част от постоянния репертоар на архконсерваторите в САЩ.

Така Мъск веднага получи подкрепа за изказването си от десния член на Конгреса Лорън Бойбърт - поддръжник на бившия президент Доналд Тръмп и фен на изключително хлабавите закони за оръжията, която е против мерките срещу коронавируса, абортите, гей браковете и преминаването към възобновяема енергия. „Добре дошъл на правилната страна, Илон", написа тя в Twitter, цитирана от Ройтерс. 

Гласувал е за демократите, „защото те (в по-голямата си част) бяха партията на доброто", обяснява Мъск. Според много политически наблюдатели реториката на Тръмп, който се превърна в определяща сила на Републиканската партия, допринася за разделението на американското общество.

Мъск очаква „мръсни трикове"

Мъск също така пише, че срещу него може да се очаква „кампания от мръсни трикове", като предполага, че тя е свързана с политическите му изявления. От известно време в медиите се появяват съобщения, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) разследва настоящия опит на Мъск за придобиване на Twitter. Наред с други неща, се твърди, че е разкрил, че е достигнал границата от пет процента собственост при покупката на акции единадесет дни по-късно от изискваното.

Това му е спестило пари: нарушавайки правилата, той е успял да купи акции по-евтино през единадесетте дни, защото когато влизането му в Twitter стана публично достояние, цената на акциите веднага се изстреля нагоре. Мъск постигна споразумение с Борда на директорите на Twitter за придобиване на онлайн услугата за около 44 млрд. долара.

През последните дни обаче той обвини Twitter в неверни твърдения за броя на фалшивите и бот акаунти. Това доведе до рязък спад в цената на акциите на компанията. Все още не е ясно дали сега Мъск ще се опита да намали цената, или ще подготви почвата за излизане от сделката.

Мъск също така изрази безпокойство от нежеланието на американския президент Джо Байдън да признае значимостта на Tesla за производството на електрическите превозни средства.

Мъск е дарявал средства на кандидати и политически комитети и от двете партии, но през последната година даренията му са насочени повече към републиканците. Той е използвал огромния си брой последователи в Twitter, за да атакува законодатели от Демократическата партия, включително председателя на финансовата комисия в Сената Рон Уайдън, сенатор Елизабет Уорън и Александра Окасио-Кортес, които се застъпват за по-високи данъци за милиардерите.

Откакто обяви предложението си да купи Twitter и обеща да я превърне в платформа за свободно изразяване на мнение - включително да възстанови достъпа на бившия президент Доналд Тръмп - той се превърна в герой за част от Републиканската партия. Консерваторите похвалиха предложението му за 44 млрд. долара за придобиване на Twitter, като заявиха, че той ще премахне предразсъдъците, които според тях компаниите за социални медии имат срещу тях.

Сенаторът Тед Круз, който представлява новия „роден“ щат на Мъск - Тексас, написа миналия месец в Twitter, че покупката на социалната мрежа от Мъск „е най-важното събитие за свободата на словото от десетилетия насам".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 1
Petar2015
преди 1 година
Осъзнал се е. Повечето бели мъже не стигат до това прозрение. Сега ще участва активно в преизбирането на Тръмп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
Императорът
преди 1 година
Не харесквам мъск като цяло, но политическата му позиция ми допада - ного.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още